1. Dla kogo ten kierunek?
Dr House uważał, że zostaje się lekarzem, by zajmować się chorobami. Poprzez zajmowanie się nimi doprowadzał do ocalenia wielu żyć. Lekarze dążą do ocalenia ludzi od śmierci i ratowania ich zdrowia w kryzysowych wypadkach. Ale jak my wszyscy, są tylko ludźmi. Pragną ocalić świat, ale nie każdą wojnę udaje się wygrać, nawet jeśli posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie.
Kierunek lekarski w Lublinie to bardzo odpowiedzialna dziedzina nauk medycznych. Kandydaci na tego typu studia muszą liczyć się z ogromną ilością wiedzy, którą będą musieli przyswoić perfekcyjnie, ze stresem, a niejednokrotnie odstawianiem życia prywatnego na dalszy plan. Jeśli myślisz o zawodzie lekarza, musisz mieć chłonny umysł, być bardzo dobry z biologii i chemii, ale także cechować się odpornością na stres, szybką reagować w kryzysowych sytuacjach i mieć w sobie dużo empatii, która jest niezwykle cenna w kontakcie z pacjentami. Jeśli jesteś gotów poświęcić się w życiu, by pomagać innym ludziom, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku lekarskim w Lublinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają 6 lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia medyczne w Lublinie możesz realizować na Uniwersytecie Medycznym. Są to sześcioletnie studia magisterskie realizowane zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jednolity ciąg zgłębiania wiedzy na tego typu studiach związany jest z tym że informacji i kompetencji medycznych, które uzyskują absolwenci, nie da się zrealizować podczas dwóch komplementarnych cykli kształcenia na zasadzie podstawowej i uzupełniającej.
4. Praca po studiach
Absolwenci zdobywają interdyscyplinarną wiedzę w zakresie teoretycznym i praktycznym, a odnosi się ona do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, które są niezbędne w trakcie wykonywania zawodu lekarza. Studenci podczas corocznej praktyki uczą się jak przeciwdziałać stanom zagrożenia życia i udzielać pierwszej pomocy, a w tym celu rozwijają umiejętności szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych oraz syntetyczne myślenie.
Absolwenci mogą ubiegać się o pracę w szpitalach i przychodniach, a także stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W tym celu muszą zadbać także o zdolności komunikacyjne, by jak najlepiej współpracować z ludźmi lub też móc zarządzać placówkami służby zdrowia. Wielu absolwentów decyduje się także podjąć pracę w instytucjach naukowo-badawczych lub uczelniach wyższych jako pracownicy naukowi czy naukowo-dydaktyczni.
5. Program studiów i przedmioty