Dietetyka - Poznań
Dodaj do ulubionych

13.02.2023

Dietetyka studia Poznań 2023 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku dietetyka w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dietetyka w Poznaniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dietetyka w Poznaniu rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 10 lipca 2023 r. | Dietetyka Poznań - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Poznaniu dietetykę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 3 uczelniach publicznychUniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UP), Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF) oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
Osoby, które aplikują na kierunek dietetyka nauczą się układania zbilansowanych jadłospisów dopasowanych do potrzeb pacjentów. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób przygotowywać wybrane potrawy oraz obliczać ich kaloryczność i makroskładniki. Poznają również zasady rozpoznawania chorób dieto zależnych oraz wdrażania odpowiedniego leczenia u lekarzy różnych specjalizacji.
Wśród poznańskich uczelni publicznych dietetyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (ponad 300 zgłoszeń - 4 osób na miejsce) oraz na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (ponad 400 zgłoszeń - 3 osoby na miejsce).
 
Specjalności
Współczesne studia z dietetyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku dietetyka w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 3600 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku dietetyka w Poznaniu >
 
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w gabinetach dietetycznych, placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach spa i wellness, sanatoriach, firmach cateringowych, zakładach żywienia zbiorowego oraz w wydawnictwach i ośrodkach naukowo-badawczych.

czytaj dalej wszystko o Dietetyka - Poznań

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dietetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dietetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

Dietetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka w Poznaniu?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku dietetyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • geografia
 • historia
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie
 • fizyka i astronomia

 

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Dietetyka w Poznaniu? Aby dostać się na studia, należy przystąpić do konkursu świadectw, a w nim pochwalić się jak najlepszą oceną z biologii. Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni.
Czy wymagania są duże, skomplikowane, wysokie? Na pewno stanowią sprawdzenie, czy kandydat poradzi sobie w procesie nauki, na który składa się niemała liczba przedmiotów. Jakie przedmioty widnieją w planach zajęć? Na przykład: fizjologia człowieka, podstawy żywienia człowieka, biochemia kliniczna, analiza żywności, higiena i toksykologia żywności.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Dietetyka w Poznaniu

 • Dietetyka w Poznaniu - terminy rekrutacji

  WYŚWIETL WIĘCEJZwiń


  Terminy rekrutacji na uczelniach 2023/2024

  I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
  Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
  Termin rekrutacji II stopnia:
  Termin dodatkowej rekrutacji:
  Dowiedz się więcej
  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
  Termin rekrutacji II stopnia:
  Termin dodatkowej rekrutacji:
  Dowiedz się więcej
  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
  od 01.06.2023
  do 10.07.2023
  Termin rekrutacji II stopnia:
  Termin dodatkowej rekrutacji:
  Dowiedz się więcej

  Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

  Harmonogram rekrutacji +

  Harmonogram rekrutacji to terminarz, z którym szczegółowo powinien zapoznać się każdy kandydat na studia. Obejmuje on nie tylko daty przewidziane na ogłoszenie wyników, lecz także czas wykonywania opłat rekrutacyjnych oraz składanie niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Kandydaci na studia mogą rejestrować się na internetowych platformach wybranych przez siebie uczelni jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych. Trzeba wziąć jedynie pod uwagę, że kolejność zgłoszeń w procedurze rekrutacyjnej nie ma żadnego znaczenia.

  O tym, czy maturzyści dostali się na studia w Poznaniu na kierunku dietetyka, dowiedzą się mniej więcej w połowie lipca. Na początku tego miesiąca są bowiem ogłaszane wyniki z egzaminów maturalnych. To czas składania dokumentów do dziekanatu oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

  Te osoby, które nie zakwalifikowały się na studia dietetyczne w pierwszym terminie, dostaną na to szansę podczas kolejnych etapów rekrutacji. Uczelnie w Poznaniu robią bowiem wszystko, by możliwość nauki wyższej zagwarantować jak największej liczbie chętnych. Dodatkowe etapy rekrutacji otwierane są zatem nie tylko w sierpniu, lecz także we wrześniu.

  Dokumenty rekrutacyjne +

  Każda osoba, która chce rozpocząć studia na kierunku dietetyka w Poznaniu, musi dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni zestaw podstawowych dokumentów. Warto dokonać tego terminowo, by mieć szansę na dalszy udział w rekrutacji. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego etapu. Szczegółowe wytyczne na temat tego, jakie dokumenty rekrutacyjne złożyć w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych, wybranych przez siebie ośrodków rekrutacyjnych. Pośród nich powinny znaleźć się na pewno:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

  Opłaty rekrutacyjne +

  Studia w Poznaniu na kierunku dietetyka wiążą się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. To niezbędny element, który obowiązuje w każdym polskim ośrodku akademickim. Przyszli studenci mogą wykonać te opłaty za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, by wykonać taki przelew terminowo, ponieważ liczy się czas jego księgowania. Najprawdopodobniej do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć także potwierdzenie wykonania takiego przelewu. Opłata rekrutacyjna na studia na kierunku dietetyka może się wahać od 85 do 100 złotych.

  Przedmioty kwalifikacyjne +

  Jeżeli myślisz poważnie o rozpoczęciu studiów na kierunku dietetyka, to musisz bardzo dobrze przygotować się do procedury rekrutacyjnej. Studia te mają profil medyczny, więc oznacza to, że podczas egzaminów maturalnych trzeba uzyskać naprawdę dobre wyniki. Osoby, które marzą o karierze dietetyka w przyszłości, muszą położyć nacisk na naukę przedmiotów takich jak: biologia oraz chemia. Pamiętaj, że liczba otworzonych miejsc na studia jest ograniczona. Naukę zacznij już  dziś!

  Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

  Przelicznik punktów kwalifikacyjnych zależy od indywidualnych standardów danej uczelni w Polsce. Szczegółowo opisane informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie poznańskich ośrodków akademickich. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych związany jest z tym, czy zdawane na maturze przedmioty zgodne są z wytycznymi rekrutacyjnymi. Liczy się także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru poziom podstawowy albo – dużo korzystniejszy – poziom rozszerzony.

  Olimpiady oraz konkursy +

  Jeżeli fascynuje cię zdrowe żywienie i uwielbiasz naukę przedmiotów ścisłych, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To bardzo ambitna propozycja, która może sprawić, że znajdziesz się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Pamiętaj jedynie, że bycie laureatem olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do podstawowych egzaminów maturalnych. W przypadku studiów dietetycznych możesz zainteresować się olimpiadami takimi jak:

  • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu;
  • Olimpiada Biologiczna;
  • Olimpiada Chemiczna itd.

Aktualności rekrutacyjne

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować dietetykę w Poznaniu

W Poznaniu dietetykę można studiować na 3 uczelniach publicznych oraz na 3 niepublicznych. Publiczne szkoły wyższe to: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz niepubliczne (prywatne): Wyższa Szkoła Uni-Terra w Poznaniu, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Gdzie studiować dietetykę bezpłatnie w Poznaniu

Dietetykę w Poznaniu można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.  Podstawą rekrutacji na uczelnie publiczne jest konkurs świadectw. 

Gdzie studiować dietetykę niestacjonarnie w Poznaniu

Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku dietetyka w Poznaniu można podjąć na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej, Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu, a także w Wyższej Szkole Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.

Ile kosztują studia niestacjonarne na dietetyce w Poznaniu

Studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych są płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku dietetyka w Poznaniu wynoszą około 3600 zł za pierwszy rok studiów. 

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Wszystkie studia niestacjonarne, które oferowane są przez uczelnie publiczne i niepubliczne są płatne. Wyjątek stanowią jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych. 

Pokaż wszystkie

Jak wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Dietetyka to kierunek, który stanowi odpowiedź na dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Aktualnie wzrasta świadomość społeczeństwa, a także potrzeba dbania o zdrowie i kondycję fizyczną. Studenci zajmują się zarówno dietoterapią, poradnictwem dietetycznym, jak i nowoczesnym cateringiem. Jest to kierunek dla osób, które interesują się żywnością, planowaniem racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności i stosowaniem terapii dietetycznych.

Studia medyczne w zakresie dietetyki umożliwią Ci zdobycie wiedzy i umiejętności sprowadzających się do kompetentnego opracowywania spersonalizowanych programów dietetycznych dla ludzi, którzy chcą zachować dobre zdrowie, utrzymać zdrową sylwetkę, a może wręcz przeciwnie, zmagają się z nadwagą i chorobami uzależnionymi od diety. Nauczysz się prowadzić leczenie, które powinno być wspomagane dietą, a także oceniać wpływ odżywiania na wyniki leczenia chorób.

 

Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku dietetyka w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia uzależniony jest od wybranej uczelni i realizowanej specjalizacji. Efekty kształcenia mają niejako uniwersalny wymiar, ale siatka może się różnić pod względem proponowanych przedmiotów. Realizowane zajęcia umożliwią Ci zapoznanie się zarówno z zagadnieniami chemicznymi i z zakresu mikrobiologii, jak i pozwolą zrozumieć, na czym polega technologia gastronomiczna bądź epidemiologia i nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

Zdobędziesz wiedzę od technologii produkcji żywności do fizjologii żywienia człowieka. Studia dietetyczne skupiają się nie tylko na teoretycznych podstawach, kładą także nacisk na zajęcia praktyczne, umożliwiające zapoznanie się z pracą w laboratorium oraz klinikach zdrowia i urody.

 

W programie studiów na kierunku Dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Kandydaci na studia w Poznaniu w zakresie dietetyki nie powinni mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza biologią i chemią. Powinieneś/powinnaś wykazywać zainteresowanie zdrowym odżywianiem i promocją zdrowego trybu życia.

Jest to kierunek dla ludzi, którzy lubią gotować, a także interesują się układaniem diet dla poszczególnych przypadków zdrowotnych, a w życiu zawodowym chcą zajmować się kwestiami odnoszącymi się do odpowiedniego spożywania posiłków.

Osoby, które chcą studiować dietetykę, powinny wykazywać się komunikatywnością. Jest to kierunek dla ludzi, którzy lubią pracę z drugim człowiekiem. Ci, którzy wybiorą tego typu kształcenie, będą mieli szansę zdobyć wiedzę na temat racjonalnego żywienia i zdrowego trybu życia.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

 

Wiedza

Kierunek dietetyka w Poznaniu pozwoli Ci zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje mechanizmy fizykochemiczne i biochemiczne, które są dostosowywane do zagadnień odnoszących się do żywności i żywienia człowieka.

Zapoznasz się z budową anatomiczną i funkcjonowaniem poszczególnych układów człowieka przy uwzględnieniu układu pokarmowego i procesów trawienia oraz wchłaniania. Poznasz mechanizmy dziedziczenia oraz genetyczne i środowiskowe uwarunkowania cech człowieka, a także różnego typu choroby, które mogą być uwarunkowane genetycznie.

Nauczysz się dostosowywać do nich żywienie i leczenie dietetyczne. Studenci zdobywają wiedzę na temat właściwości surowców roślinnych i zwierzęcych, które wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu chorób. Poznają także podstawowe pojęcia sprowadzające się do medycyny klinicznej, mechanizmów działania leków i ich interakcji ze składnikami żywności.

 

Umiejętności

Studia medyczne w Poznaniu przygotowują studentów do pełnienia obowiązków zawodowych związanych z dietetyką i dziedzinami jej pokrewnymi. Studenci uczą się analizować i wykorzystywać informacje, które są użyteczne w przypadku prowadzenia edukacji żywieniowej dla osób zdrowych i chorych na różnych etapach ontogenezy, a także dla osób, które są aktywne fizycznie na różnym poziomie zaawansowania sportowego.

Zdobyta wiedza umożliwi Ci udzielanie porad dietetycznych oraz prowadzenie niezbędnej dokumentacji samodzielnie i w zespole. Nauczysz się planować i wdrażać żywienie, które dostosowuje się do zaburzeń metabolicznych, wywoływanych urazem lub chorobą.

Studenci uczą się, w jaki sposób należy oceniać sposoby żywienia i stan odżywiania osób w różnym wieku, stanie zdrowia i o różnym poziomie aktywności fizycznej. Zdobywają także umiejętności językowe na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

 

Kompetencje społeczne

Studenci, którzy zdecydują się na kształcenie w zakresie dietetyki, zdobędą także szereg kompetencji społecznych, które są niezwykle istotne dla efektywnego pełnienia obowiązków zawodowych. Przede wszystkim mają oni świadomość osiąganej wiedzy i umiejętności oraz czują potrzebę nieustannego dokształcania się. Absolwenci dietetyki stawiają na piedestale dobro osoby i grupy społecznej, które to zostały mu powierzone.

W pełni rozumieją społeczną, zawodową i etyczną odpowiedzialność, jak również przestrzegają praw i zasad etycznych. Studenci wykonują powierzane zadania, potrafią pracować zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Umiejętnie rozwiązują problemy, które odnoszą się do wykonywania zawodu dietetyka. Formułują opinie odnoszące się do osób, które są powierzane jego opiece w zakresie obowiązków zawodowych. Zajmują się propagowaniem aktywności zdrowotnej i prawidłowego odżywiania się.

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunki studiów w Poznaniu cechuje duża różnorodność nie tylko w zakresie szczegółowego programu, którego przyswojenie gwarantuje znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, ale również czasu, jaki każdy z absolwentów będzie musiał poświęcić na ukończenie wybranego przez siebie kierunku.

Dietetyka w Poznaniu należy do szerokiego wachlarza kierunków, których studiowanie można podzielić na dwa komplementarne etapy. Studia pierwszego stopnia na kierunku Dietetyka trwają sześć semestrów, a więc trzy lata i kończą się wraz z uzyskaniem przez absolwentów dyplomu licencjata.

Studia drugiego stopnia na kierunku Dietetyka będą trwały dwa lata, a ich ukończenie zagwarantuje absolwentom poszerzenie możliwości zawodowych oraz kompetencji do fachowego wykonywania wyuczonego zawodu.

Dietetyka w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Absolwenci dietetyki są przygotowani do oceny stanu odżywiania, sposobu żywienia, zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki odżywcze wśród sportowców i innych osób.

Zawodowo zajmiesz się planowaniem i przygotowywaniem potraw, które wchodzą w skład poszczególnych diet w zgodzie z obowiązującą klasyfikacją. Zajmują się profilaktyką i leczeniem dietetycznym chorób żywieniowo-zależnych oraz prowadzą edukację żywieniową.

Możesz być zatrudniony/a w domach pomocy społecznej, domach dziecka, zakładach żywienia zbiorowego, organizacjach konsumenckich, placówkach poradnictwa żywieniowego, w zakładach, które dostarczają pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering), w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Dietetyka:

 • przychodnie i gabinety specjalistyczne
 • placówki służby zdrowia, które zajmują się pacjentami z zaburzeniami psychosomatycznymi
 • kluby sportowe
 • ośrodki rekreacyjno-rehabilitacyjne
 • siłownie
 • obozy sportowe dla młodzieży
 • placówki naukowo-szkoleniowe
 • obozy treningowe dla sportowców
 • ośrodki SPA
 • domy pomocy społecznej

 

Absolwenci dietetyki przygotowani są do pełnienia obowiązków zawodowych. Obejmują różne stanowiska, do których kwalifikacje zdobędziesz w trakcie specjalizacji i różnego typu kursów.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Dietetyka:

 • dietetyk
 • specjalista ds. ochrony zdrowia
 • edukator żywieniowy w ramach promocji zdrowia
 • dietoterapeuta
 • konsultant dietetyczny

 

Ile zarabiają absolwenci Dietetyki?

Studia na kierunku Dietetyka cieszą się niezwykłą popularnością, a absolwenci Dietetyki mają przed sobą wiele ścieżek zawodowych. Mogą oni pracować w szpitalach, klinikach, klubach sportowych, sanatoriach oraz w przychodniach. Jednymi z najczęściej wybieranych zawodów są m.in. dietetyk, specjalista ds. ochrony zdrowia, dietoterapeuta i konsultant dietetyczny. Jakie obowiązki do nich należą i ile zarabiają?

 

Dietetyk

Może on podjąć pracę w przychodniach, siłowniach lub może prowadzić własną działalność i świadczyć usługi z zakresu dietetyki. Dietetyk zajmuje się głównie układaniem diet mając na uwadze preferencje żywieniowe, choroby i cel jaki chce osiągnąć klient, dzięki diecie. Udziela również wskazówek pod względem zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dolegliwości, które można złagodzić poprzez dietę. Dietetyk układa również przepisy, dzięki którym klienci mogą samodzielnie przygotować pełnowartościowe posiłki. Mediana zarobków dietetyka to 4470 zł brutto miesięcznie.

 

Konsultant dietetyczny

Może on podjąć pracę w klubach fitness lub sportowych, a także przychodniach i SPA. Na co dzień zajmuje się on modyfikacją diet swoich klientów i doradza im w zakresie diety, zdrowego odżywiania, a także zdrowego trybu życia. Przybliża klientom bądź pacjentom jak poprawić swoje zdrowie, dzięki diecie i jaki ona ma wpływ na samopoczucie. Mediana zarobków to 4070 zł brutto miesięcznie. 

 

Specjalista do spraw ochrony zdrowia

Specjalista do spraw ochrony zdrowia pracuje m.in. w poradniach dietetycznych i zajmuje się konsultacjami z zakresu żywienia osób chorych jak i zdrowych. Przybliża, jak urozmaicić dietę, aby była zbilansowana i układa propozycje posiłków dla swoich klientów. Mediana miesięcznych zarobków specjalisty do spraw ochrony zdrowia wynosi 3120 zł brutto

*Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

 

*Musisz jednak pamiętać, że wpływ na zarobki ma wiele czynników. Stawki mogą różnić się, w zależności od stażu pracy, wykształcenia i dodatkowo ukończonych kursów, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie bardzo często różni się w zależności od województwa czy nawet miasta.

Gdzie studiować na kierunku dietetyka w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu, Wyższej Szkole Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, jako specjalność w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dietetyka, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oferuje 48 miejsc, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Bezpłatne nauczanie oferuje również Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UMP oraz UP. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 3600 zł.

 

Dietetyka studia w Poznaniu - uczelnie:

 

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Dietetyka studia stacjonarne - uczelnie w Poznaniu
 
Dietetyka studia niestacjonarne - uczelnie w Poznaniu
 
Dietetyka studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu
 

Limity miejsc

Rekrutacja na poszczególne kierunki studiów odbywa się w oparciu o limit miejsc, dlatego kandydaci przyjmowani są na podstawie zdobytej w postępowaniu kwalifikacyjnym liczby punktów.

Limity miejsc na kierunku dietetyka w Poznaniu:

 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu: 150
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 48
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: 90

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie wymagają od kandydatów wniesienia dodatkowych opłat – taka nauka jest bezpłatna. Nie dotyczy to jednak studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów oferowanych przez prywatne szkoły wyższe (za taką możliwość studiowania należy zapłacić).

 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – 3600 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki postępowania kwalifikacyjnego, a także listy rankingowe na poszczególne kierunki studiów publikowane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK. Uczelnie samodzielnie wybierają termin, w którym udostępniają informacje dotyczące m.in. liczby punktów zdobytych przez kandydatów, a także zajmowanego przez nich miejsca.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – 14.07.2022
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – 14.07.2022
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – 14.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od decyzji danej szkoły wyższej. Najczęściej kandydaci dokonują tego osobiście, doręczając plik do siedziby uczelni. Czasem jednak dopuszczalne jest przekazanie dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Termin składania dokumentów rekrutacyjnych ustalany jest indywidualnie przez daną szkołę wyższa – zazwyczaj jednak rozpoczyna się on zaraz po opublikowaniu wyników rekrutacji i trwa zaledwie kilka dni. Pamiętaj o tym, żeby nie spóźnić się! Niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może skutkować skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – 18.07.2022
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – 18.07.2022
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – od 18.07.2022 do 19.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek dietetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (Wydział Nauk o Zdrowiu AWF w Poznaniu) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Medyczny) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu UP w Poznaniu) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Poznaniu

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Poznaniu

Proces rekrutacji

Jeśli chcesz studiować dietetykę, warto wcześniej zainteresować się wymogami kwalifikacyjnymi. Są one uzależnione od poziomu i trybu kształcenia.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę?

W przypadku pierwszego stopnia obowiązkowo musisz zdać podstawowe egzaminy maturalne, ale warto przygotować się także do rozszerzeń z przedmiotów dodatkowych.

 

Wymagane dokumenty

W przypadku kierunku dietetyka i innych pokrewnych studiów medycznych potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu. Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu potrzebnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

kierunki studiów w Poznaniu

studia w Poznaniu

 

DIETETYKA - ważne informacje

dietetyka studia

dietetyka studia online

studia medyczne w Poznaniu

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Podjęliśmy decyzję o studiowaniu Dietetyki. Ale nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, w którym mieście chcemy ją studiować? Jakie ma kierunek Dietetyka w Poznaniu opinie?

 

Małgorzata, studentka Dietetyki, mówi:

„Jeśli chce się wykonywać jakiś zawód, to chce się wykonywać go jak najlepiej. Jeśli chcesz pracować z ludźmi i dla ludzi, to musisz być pewny swojej wiedzy i swoich umiejętności, bo bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje i diagnozy. Dlatego studiuję w Poznaniu. Tutaj otaczają mnie profesjonaliści z dziedziny, którą wybrałam. Tutaj zdobywam wykształcenie, którego jestem bardziej niż pewna.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Poznań studia i stopnia

Dietetyka Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Poznań studia stacjonarne

Dietetyka Poznań studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dietetyka w Poznaniu

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Kierunki medyczne w Poznaniu

Rozwiń

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu


 

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK DIETETYKA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 3, 70-224 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJnbyF40gJqkcRIk5QCQHjzdk https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/868cd-wsb-szczecin.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie
 • Dzień Otwarty Wydziału Zarządzania UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/522e8-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
 • ul. Brzozowa 5/7, 93-101 Łódź https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJFy2teXE1GkcRUVauYZRU7fE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83312-wsb-studia-lodz.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • ul. Powstańców Wielkopolskich 5, 61-895 Poznań  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Powsta%C5%84c%C3%B3w%20Wielkopolskich%205%2061-895%20Pozna%C5%84%20 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5b54-wsb-poznan.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d80b0-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aleja Grunwaldzka 238A, 80-266 Gdańsk  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku