Dietetyka - Poznań

Dietetyka - Poznań

Dietetyka - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

dietetyka 

Odkryj kierunek dietetyka w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dietetyka studia Poznań | woj. wielkopolskie

W obecnych czasach wyższości tanich, wysokokalorycznych i przetworzonych przekąsek, spożywanych na szybko w drodze do pracy czy szkoły, nad pełnowartościowymi posiłkami, celebrowanymi w domowym zaciszu bez pośpiechu, coraz więcej ludzi boryka się z problemem otyłości.

Jednak nie tylko ta dolegliwość cywilizacyjna wiąże się bezpośrednio z niewłaściwym żywieniem. Wykazano istotne korelacje pomiędzy poziomem przetworzenia gotowych dań i niepoprawnym ich przygotowaniem oraz występowaniem dolegliwości trawiennych, a nawet nowotworów.

Dietetyka to kierunek kształcenia, który stanowi odpowiedź na postępujące zmiany w społeczeństwie, przede wszystkim w temacie zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że kierunek ten odgrywa coraz poważniejszą rolę w życiu codziennym, które otaczane jest takimi zjawiskami jak nadwaga, nie przykładanie wagi do odżywiania, a z drugiej strony dbałość o sylwetkę i funkcjonujący obraz pewnego ideału ciała.

 

Czego nauczysz się na studiach

Kierunek Dietetyka w Poznaniu zakłada poznanie i zrozumienie zagadnień prawidłowego żywienia człowieka od narodzin do późnej starości oraz pomoc sportowcom i ludziom chorym w wyborze wartościowego jedzenia. Studenci uczą się oceniać wpływ choroby na stan odżywienia i wpływ żywienia na wyniki leczenia chorób, organizować żywienie indywidualne i zbiorowe, prowadzić tzw. edukację żywieniową. 

Kierunek Dietetyka w Poznaniu, będący procesem realizowanym na studiach pierwszego i drugiego stopnia to także nauka opracowywania spersonalizowanego programu dietetycznego dla ludzi, którzy pragną zachować zdrowie i sylwetkę oraz dla osób zmagających się z chorobami uzależnionymi od diety. Dietetyka ma za zadanie pomagać ludziom w każdym wieku i z problemami różnorakiego pokroju, stąd program nauczania jest niezwykle szczegółowym planem rozwijania umiejętności i kompetencji.

 

Dla kogo te studia

Studia medyczne w Poznaniu na kierunku Dietetyka nie są dla każdego. Nie każdy bowiem potrafi odpowiednio wczuć się w psychikę swojego pacjenta oraz dzięki zdobytej w toku kształcenia wiedzy udzielić mu adekwatnych porad żywieniowych.

W związku z tym przyszły kandydat na Dietetykę powinien charakteryzować się ogromną dozą empatii, która pozwoli mu zrozumieć nawet najcięższe życiowe sytuacje, z którymi może borykać się człowiek. Ponadto nie bez znaczenia będzie zdolność do nauki przedmiotów przyrodniczych, takich jak biologia i chemia, gdyż większość założeń Dietetyki bazuje właśnie na nich.

Jeśli uważasz, że pasujesz do przedstawionego wyżej opisu a praca w zawodzie dietetyka wydaje ci się spełnieniem marzeń, to nie wahaj się dłużej i aplikuj na ten kierunek studiów!

czytaj dalej wszystko o Dietetyka - Poznań

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka w Poznaniu?

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Dietetyka w Poznaniu? Aby dostać się na studia, należy przystąpić do konkursu świadectw, a w nim pochwalić się jak najlepszą oceną z biologii. Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni.
Czy wymagania są duże, skomplikowane, wysokie? Na pewno stanowią sprawdzenie, czy kandydat poradzi sobie w procesie nauki, na który składa się niemała liczba przedmiotów. Jakie przedmioty widnieją w planach zajęć? Na przykład: fizjologia człowieka, podstawy żywienia człowieka, biochemia kliniczna, analiza żywności, higiena i toksykologia żywności.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 04.05.2020
do 16.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 04.05.2020
do 10.09.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
od 19.08.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.06.2020
do 06.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 03.08.2020
do 31.08.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 07.09.2020
do 21.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 03.08.2020
do 31.08.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.07.2020
do 16.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2020
do 21.08.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
od 07.09.2020
do 04.10.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU DIETETYKA W POZNANIU

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Ceny za pierwszy rok studiów na kierunku DIETETYKA (2020/2021)

stacjonarne niestacjonarne
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 48)
niestacjonarne:
15000 zł
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 90)
niestacjonarne:
3600 zł
Dowiedz się więcej

Źródło: Strony internetowe uczelni (02.07.2020)

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji to terminarz, z którym szczegółowo powinien zapoznać się każdy kandydat na studia. Obejmuje on nie tylko daty przewidziane na ogłoszenie wyników, lecz także czas wykonywania opłat rekrutacyjnych oraz składanie niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Kandydaci na studia mogą rejestrować się na internetowych platformach wybranych przez siebie uczelni jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych. Trzeba wziąć jedynie pod uwagę, że kolejność zgłoszeń w procedurze rekrutacyjnej nie ma żadnego znaczenia.

O tym, czy maturzyści dostali się na studia w Poznaniu na kierunku dietetyka, dowiedzą się mniej więcej w połowie lipca. Na początku tego miesiąca są bowiem ogłaszane wyniki z egzaminów maturalnych. To czas składania dokumentów do dziekanatu oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

Te osoby, które nie zakwalifikowały się na studia dietetyczne w pierwszym terminie, dostaną na to szansę podczas kolejnych etapów rekrutacji. Uczelnie w Poznaniu robią bowiem wszystko, by możliwość nauki wyższej zagwarantować jak największej liczbie chętnych. Dodatkowe etapy rekrutacji otwierane są zatem nie tylko w sierpniu, lecz także we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Każda osoba, która chce rozpocząć studia na kierunku dietetyka w Poznaniu, musi dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni zestaw podstawowych dokumentów. Warto dokonać tego terminowo, by mieć szansę na dalszy udział w rekrutacji. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego etapu. Szczegółowe wytyczne na temat tego, jakie dokumenty rekrutacyjne złożyć w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych, wybranych przez siebie ośrodków rekrutacyjnych. Pośród nich powinny znaleźć się na pewno:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Studia w Poznaniu na kierunku dietetyka wiążą się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. To niezbędny element, który obowiązuje w każdym polskim ośrodku akademickim. Przyszli studenci mogą wykonać te opłaty za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, by wykonać taki przelew terminowo, ponieważ liczy się czas jego księgowania. Najprawdopodobniej do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć także potwierdzenie wykonania takiego przelewu. Opłata rekrutacyjna na studia na kierunku dietetyka może się wahać od 85 do 100 złotych.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Jeżeli myślisz poważnie o rozpoczęciu studiów na kierunku dietetyka, to musisz bardzo dobrze przygotować się do procedury rekrutacyjnej. Studia te mają profil medyczny, więc oznacza to, że podczas egzaminów maturalnych trzeba uzyskać naprawdę dobre wyniki. Osoby, które marzą o karierze dietetyka w przyszłości, muszą położyć nacisk na naukę przedmiotów takich jak: biologia oraz chemia. Pamiętaj, że liczba otworzonych miejsc na studia jest ograniczona. Naukę zacznij już  dziś!

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych zależy od indywidualnych standardów danej uczelni w Polsce. Szczegółowo opisane informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie poznańskich ośrodków akademickich. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych związany jest z tym, czy zdawane na maturze przedmioty zgodne są z wytycznymi rekrutacyjnymi. Liczy się także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru poziom podstawowy albo – dużo korzystniejszy – poziom rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli fascynuje cię zdrowe żywienie i uwielbiasz naukę przedmiotów ścisłych, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To bardzo ambitna propozycja, która może sprawić, że znajdziesz się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Pamiętaj jedynie, że bycie laureatem olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do podstawowych egzaminów maturalnych. W przypadku studiów dietetycznych możesz zainteresować się olimpiadami takimi jak:

  • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu;
  • Olimpiada Biologiczna;
  • Olimpiada Chemiczna itd.

KIERUNKI MEDYCZNE W POZNANIU

Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Studia medyczne w Poznaniu na kierunku Dietetyka mogą być świetną przygodą dla miłośników szeroko pojętych nauk biologicznych oraz młodych ludzi chcących związać swoją przyszłość z dobrze opłacalnym i potrzebnym obecnie zawodem. Jednak jak dokładnie wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Pewnie już się domyślasz, że fundamentem pod rozwój specjalistycznych kompetencji, niezbędnych do wykonywania zawodu w etyczny i fachowy sposób, będzie gruntowne zgłębienie nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii i chemii.

 

Program studiów i przedmioty

Rozpoczynając naukę na Dietetyce przypomnisz sobie posiadaną już wiedzę, odpowiednio ją porządkując a z czasem wzbogacając o nowe zagadnienia z zakresu ludzkiej fizjologii i anatomii, aby być w stanie w jak najwłaściwszy sposób zadbać o potrzeby organizmu swoich przyszłych klientów w zależności od dolegliwości i problemów, z jakimi się borykają.

Nie bez znaczenia pozostanie gruntowne zgłębienie podstaw psychologii, co jest szczególnie ważne w perspektywie faktu, że problemy z odżywianiem niezwykle często powodują kompleksy, zaniżone poczucie własnej wartości oraz skuteczności. Rolą dobrego dietetyka jest zapewnienie każdemu z pacjentów komfortu psychicznego oraz atmosfery wzajemnej akceptacji.

Aby absolwent Dietetyki był kompetentnym pracownikiem, niosącym pomoc swoim pacjentom, będzie musiał przyswoić podstawy żywienia człowieka zdrowego oraz chorego, w zależności od jednostki chorobowej i dolegliwości.

W trakcie studiów poznasz mikrobiologię żywności, ocenę jakości żywności, nauczysz się sporządzania szczegółowych planów żywieniowych oraz przygotowywania dobrze zbilansowanych posiłków, co szczególnie ci się przyda w codziennym życiu dla zapewnienia sobie zdrowia.

Poznasz funkcjonowanie dietetyki klinicznej, dzięki czemu będziesz w stanie rozpisać dietę dzieci, osób starszych, alergików, kobiet w ciąży oraz sportowców, zmagających się na co dzień z wysiłkiem fizycznym o różnej intensywności.

W siatce są przedmioty takie jak:

 

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DIETETYKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

DIETETYKA POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu cechuje duża różnorodność nie tylko w zakresie szczegółowego programu, którego przyswojenie gwarantuje znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, ale również czasu, jaki każdy z absolwentów będzie musiał poświęcić na ukończenie wybranego przez siebie kierunku.

Dietetyka w Poznaniu należy do szerokiego wachlarza kierunków, których studiowanie można podzielić na dwa komplementarne etapy. Studia pierwszego stopnia na kierunku Dietetyka trwają sześć semestrów, a więc trzy lata i kończą się wraz z uzyskaniem przez absolwentów tytułu licencjata oraz uprawnień do wykonywania zawodu.

Studia drugiego stopnia na kierunku Dietetyka będą trwały dwa lata, a ich ukończenie zagwarantuje absolwentom poszerzenie możliwości zawodowych oraz kompetencji do fachowego wykonywania wyuczonego zawodu.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

DIETETYKA POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

DIETETYKA POZNAŃ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Dietetyka różnią się ustaleniami rekrutacyjnymi oraz siatką programów w zależności od wybranej uczelni. Dlatego zanim nabierzesz pewności, że chciałbyś podjąć studia właśnie na tym kierunku, powinieneś zapoznać się z ofertą poszczególnych uczelni, na których można zgłębić Dietetykę.

Uczelnie w Poznaniu, które postanowiły wzbogacić oferowaną przez siebie ofertę edukacyjną o możliwość podjęcia studiów na kierunku Dietetyka, ustaliły własne procedury rekrutacyjne, których spełnienie zagwarantuje najlepszym z przyszłych studentów znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Przedmiotami wiodącymi w procesie aplikacyjnym dla tego kierunku będą biologia oraz chemia, do nauki których warto zacząć przygotowywać się już dziś, aby odnieść jak największy sukces podczas zbliżającego się egzaminu maturalnego.

Laureaci ogólnopolskich i niektórych wojewódzkich konkursów przedmiotowych dzięki swoim wybitnym osiągnięciom otrzymają możliwość podjęcia studiów na kierunku Dietetyka prawdopodobnie bez względu na to, jaki wynik uzyskają na maturze.

Kandydaci do zasilenia grona studentów drugiego stopnia tego kierunku staną przed zadaniem wzięcia udziału w konkursie dyplomów ukończenia poprzedniego etapu edukacji. Dlatego warto, aby przyłożyli się oni do jakości zdobywanych wówczas ocen.

Po otrzymaniu wyników egzaminu dojrzałości lub poznaniu ocen, które znajdą się na dyplomie kończącym studia pierwszego stopnia, będziesz mógł przystąpić do elektronicznej rejestracji kandydatów, dając sobie tym samym szansę na rozpoczęcie upragnionego kierunku studiów już w październiku.

Kiedy ujrzysz swoje nazwisko na liście przyjętych na studia medyczne na kierunku Dietetyka, to aby nie zostać wykreślonym, będziesz musiał zgromadzić potrzebne do zwieńczenia procesu rekrutacyjnego dokumentów. W ich skład wejdzie świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografie do legitymacji oraz właściwie wypełniony formularz aplikacyjny.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Dietetyka w Poznaniu?  Absolwenci znajdą zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem gabinetów dietetycznych.

Dla najbardziej ambitnych i dążących do niezależności otworzy się możliwość podjęcia pracy we własnym gabinecie, o ile tylko zdecydują się na rozpoczęcie dobrze prosperującej, własnej działalności gospodarczej.

Ponadto każdy z abiturientów Dietetyki na dowolnie wybranej uczelni w Poznaniu będzie mógł się zatrudnić w zakładach żywienia zbiorowego, dbając o jakość posiłków przyrządzanych i podawanych dla większej grupy osób, co z pewnością przyczyni się do minimalizacji destrukcyjnych zachowań jedzeniowych wśród społeczeństwa.

Organizacje konsumenckie oraz komercyjnych i publicznych placówkach sportowych i rekreacyjnych będą ci wdzięczne, gdy jako absolwent studiów dietetycznych w Poznaniu zdecydujesz się na zasilenie tych miejsc swoją wiedzą i umiejętnościami, wyniesionymi ze studiów na tym kierunku.

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Poznaniu?

Podjęliśmy decyzję o studiowaniu Dietetyki. Ale nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, w którym mieście chcemy ją studiować? Jakie ma kierunek Dietetyka w Poznaniu opinie?

 

Małgorzata, studentka Dietetyki, mówi:

„Jeśli chce się wykonywać jakiś zawód, to chce się wykonywać go jak najlepiej. Jeśli chcesz pracować z ludźmi i dla ludzi, to musisz być pewny swojej wiedzy i swoich umiejętności, bo bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje i diagnozy. Dlatego studiuję w Poznaniu. Tutaj otaczają mnie profesjonaliści z dziedziny, którą wybrałam. Tutaj zdobywam wykształcenie, którego jestem bardziej niż pewna.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu


 

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK DIETETYKA

Komentarze (0)