Studenci finansów i rachunkowości zdobywają wiedzę z zakresu m.in. finansów i rachunkowości czy funkcjonowania instytucji finansowych i banków. Studenci uczą się tego, w jaki sposób dokonywać analizy sytuacji gospodarczych i ekonomicznych określonych podmiotów gospodarczych, a także jak bezbłędnie prognozować zjawiska gospodarcze na szczeblu makro- i mikroekonomicznym. Absolwenci tego kierunku charakteryzują się zdolnościami kierowniczymi i organizacyjnymi.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku finanse i rachunkowość możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w Poznaniu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia licencjackie na tym kierunku trwają 3 lata. Program studiów magisterskich przewiduje 2 lata nauki.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studenci stacjonarni mogą rozwijać swoje kompetencje w profesjonalnych warunkach. Studia stacjonarne zapewniają studentom dostęp do zaawansowanej technologii oraz specjalistycznych narzędzi. Tryb ten może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Stacjonarna nauka w niepublicznych szkołach wyższych wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka wymaga od studentów umiejętności samodzielnej pracy. Uczestnicy zajęć muszą być aktywni i zdyscyplinowani. Niestacjonarne studia pozwalają studentom podjąć pracę na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Studenci finansów i rachunkowości muszą być przygotowani do prowadzenia skomplikowanych obliczeń i analiz. Program tego kierunku przewiduje przedmioty poświęcone zarówno ogólnym, jak i specjalistycznym zagadnieniom z zakresu finansów i rachunkowości. Studenci uczą się m.in. teorii i organizacji zarządzania, podstaw makro- i mikroekonomii czy prawa rachunkowego.
Wymagania na kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu są niemałe, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci finansów i rachunkowości potrafią wykorzystywać matematyczne i informatyczne narzędzia do przeprowadzania szczegółowych analiz sytuacji ekonomiczno-gospodarczych podmiotów gospodarczych.
W trakcie zajęć studenci uczą się stosowania specjalistycznych sprzętów technologicznych oraz metod skutecznych w rozwiązywaniu problemów współczesnego rynku gospodarczego w Polsce i w Europie.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Przyszli ekonomiści muszą mieć zdolności analityczne i matematyczne. Na studentów finansów i rachunkowości niewątpliwie czekać będą przedmioty wymagające znajomości podstaw statystyki i informatyki. Kandydaci na ten kierunek powinni być zorganizowani i komunikatywni. Dobrze też, by mieli oni zdolności językowe.
Studenci finansów i rachunkowości powinni interesować się m.in. polityką, ekonomią czy gospodarką. Ekonomiści muszą podejmować racjonalne decyzje i nie ulegać presji. U kandydatów na ten kierunek cenione są także zdolności perswazyjne i negocjacyjne – przydatne będą także dobra pamięć oraz spostrzegawczość.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku finanse i rachunkowość:
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
znajomość podstawowych programów komputerowych
-
zorganizowanie, odpowiedzialność
-
komunikatywność, otwartość
-
zdolności językowe
-
zainteresowanie np. polityką, gospodarką, ekonomią
-
zdolności perswazyjne i negocjacyjne
-
dobra pamięć, spostrzegawczość
-
odporność na stres
Wiedza i umiejętności
Finanse i rachunkowość to specyficzna dziedzina ekonomiczna, dzięki której przyszli specjaliści potrafią odnajdywać i wykorzystywać różnorodne materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości. Studenci tego kierunku uczą się tego, w jaki sposób odczytywać i analizować poszczególne procesy gospodarcze, zdobywają wiedzę dotyczącą m.in. rachunkowości finansowej, zarządczej i podatkowej, a także wykorzystują w księgowości nowoczesne narzędzia komputerowe.
Wiedza
Studenci finansów i rachunkowości rozwiązują realne problemy małych i dużych przedsiębiorstw, a także przeprowadzają analizy ekonomiczno-finansowe podmiotów gospodarczych. Uczestnicy zajęć poznają zasady funkcjonowania rynku finansowego – zarówno krajowego, jak i europejskiego. Absolwenci tego kierunku potrafią scharakteryzować wpływ państwa na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych – wyznaczają obciążenia podatkowe oraz dokonują ich optymalizacji,
Przyszli finansiści zdobywają wiedzę z zakresu m.in. zarządzania finansami przedsiębiorstwa; rachunkowości bankowej, finansowej, ubezpieczeniowej, zarządczej oraz budżetowej; inżynierii finansowej; strategii podatkowych czy specyfiki funkcjonowania grup kapitałowych. W trakcie zajęć stosują metody oraz narzędzia statystyczne, a także poznają podstawy ekonometrii.
Wiedza, którą nabywają studenci finansów i rachunkowości:
-
rozwiązują i analizują problemy ekonomiczne i gospodarcze podmiotów gospodarczych
-
znają zasady funkcjonowania polskiego i europejskiego rynku finansowego
-
wyznaczają obciążenia podatkowe podmiotu gospodarczego
-
dokonują skutecznej optymalizacji kosztów
-
zarządzają finansami podmiotu gospodarczego
-
stosują profesjonalne strategie podatkowe
-
rozumieją funkcjonowanie grup kapitałowych
-
stosują metody i narzędzia statystyczne i ekonometrię
Umiejętności
Finansiści bezproblemowo księgują operacje gospodarcze oraz przeprowadzają ocenę opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych. Studenci finansów i rachunkowości uczą się tego, w jaki sposób dokonywać rewizji sprawozdań finansowych, a także jak wybierać optymalne kierunki inwestowania w aktywa rzeczowe lub papiery wartościowe. Absolwenci tego kierunku podejmują decyzje finansowe, w tym decyzje o strukturze kapitału.
Przyszli specjaliści finansów i rachunkowości w trakcie studiów zdobywają kompetencje związane z organizacją i zarządzaniem – studenci przygotowywani są do pełnienia nie tylko funkcji urzędniczych, ale także dyrektorskich lub menadżerskich. Poprawnie dokonują auditingu, a także prowadzą działania doradcze w zakresie finansów i rachunkowości.
Umiejętności, które mają absolwenci finansów i rachunkowości:
-
księgują operacje gospodarcze
-
przeprowadzają ocenę opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych
-
dokonują rewizji sprawozdań finansowych
-
wybierają optymalne kierunki inwestowania
-
podejmują decyzje finansowe (m.in. decyzje o strukturze kapitału)
-
zarządzają finansami oraz zasobami podmiotów gospodarczych
-
pełnią funkcje kierownicze
-
przeprowadzają kontrole