Finanse i rachunkowość - Poznań

Finanse i rachunkowość - Poznań

Finanse i rachunkowość - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

finanse i rachunkowość

Odkryj finanse i rachunkowość w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Finanse i rachunkowość studia Poznań | woj. wielkopolskie

Na czym polega ryzyko na rynku finansowym? W jaki sposób przeprowadza się analizy finansowe i czemu one służą? Czym charakteryzują się instytucje finansowe? Na te, a także wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na kierunku Finanse i rachunkowość. Dużym uproszczeniem będzie określenie, że kierunek ten skierowany jest do osób, które interesują się pieniędzmi. Ale posiadanie wiedzy na ich temat stanowi bardzo ważną i przydatną umiejętność.

Sytuacja gospodarcza każdego kraju jest w głównej mierze predysponowana zasobami materialnymi, stanowiącymi jego budżet oraz zdolnościami do rozsądnego i mądrego zarządzania finansami przez kompetentnych w tych kwestiach ludzi.

Dlatego zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na wykształconych absolwentów studiów na kierunku Finanse i rachunkowość sprawia, że kierunek ten stał się jednym z najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów, chcących znaleźć stabilne i dobrze wynagradzane zatrudnienie.

 

Czego nauczysz się na studiach

Kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu zakłada przybliżenie tematyki polityki pieniężnej, rachunkowości zarządczej, mikro i makroekonomii, czy analizy finansowej. Studenci poznają mechanizmy kształtowania podaży i popytu na pieniądz, kreację pieniądza i jego krążenie w gospodarce.

Inflacja i czynniki ją kształtujące, efektywność funkcjonowania jednostek gospodarczych, specyfika ryzyka inwestycyjnego – to tylko niewielka część oceanu zagadnień, jakie czekają na studentów kierunku, który realizowany jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Dla kogo te studia

Jak pewnie wiesz, szerokie spektrum nauki oferowanej przez kierunki studiów w Poznaniu nie jest dla każdego. W przypadku studiów na kierunku Finanse i rachunkowość, główną rolę w procesie rekrutacyjnym odgrywają dobre umiejętności matematyczne, które będą podstawą pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji.

Dlatego idealny kandydat na studia ekonomiczne na kierunku Finanse i rachunkowość nie powinien bać się wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych. Jakimi cechami wobec tego powinien się charakteryzować?

Jeśli jesteś rzetelny i skrupulatny, twoją pracę zawsze cechuje dokładność, potrafisz być uporządkowany, a „chaos” nie należy do słownika twoich ulubionych słów, ponadto żywo interesujesz się gospodarką kraju i świata szczególnie w kwestii finansów oraz chciałbyś związać przyszłość z miastem Poznań i opłacalną ścieżką kształcenia, to studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu są właśnie dla ciebie!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu?

Aby przeczytać swoje nazwisko na liście przyjętych na pierwszy rok, należy najpierw wziąć udział w konkursie świadectw. Jakie przedmioty są najważniejsze? Po pierwsze, matematyka. Po drugie, w gronie przedmiotów dodatkowych widnieją: geografia, historia, informatyka, fizyka, wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy. Warto jednak dokładnie sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji indywidualnie ustala każda uczelnia w Polsce. Warto zapoznać się z nim odpowiednio wcześnie, by później nic nie okazało się zaskoczeniem dla przyszłych studentów. Harmonogram rekrutacji to nic innego jak przydatny terminarz, gdzie znajdują wszystkie niezbędne daty związane z rejestracją na studia, ogłoszeniem wyników maturalnych, czy czasem składania dokumentów. Uczelnie w Poznaniu ustalają go indywidualnie, więc informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.

Kandydaci na studia mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz maja. Pamiętaj jedynie, że w Polsce nie obowiązuje kolejność zgłoszeń. Decydujące i właściwie jedyne znaczenie ma liczba punktów, jaką zdobędziesz podczas egzaminów maturalnych. Studia w Poznaniu na kierunku finanse i rachunkowość cieszą wśród maturzystów niegasnącą popularnością, więc liczba kandydatów niejednokrotnie przewyższa liczbę  przygotowanych miejsc. To, czyje nazwisko widnieje na listach osób przyjętych, zostaje ogłoszone w połowie lipca, czyli niedługo po ogłoszeniu wyników maturalnych.

W harmonogramach rekrutacji uwzględnione są także dodatkowe etapy kwalifikacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Kierunki studiów takie jak finanse i rachunkowość na ogół znajdują się w tym zbiorze. Oznacza to, że maturzyści jeszcze w sierpniu, a nawet we wrześniu dostają szansę, by dostać się na wymarzone studia w Poznaniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Przyszli studenci powinni bardzo dobrze zorientować się, jak wygląda kwestia składania najważniejszych dokumentów do dziekanatu. Nie zaniedbaj tego etapu, ponieważ dzięki temu nie zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Odpowiednio wczesne dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych stanowić będzie pewnego rodzaju potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem finansów i rachunkowości w Poznaniu. Każda z uczelni indywidualnie ustala, co powinno znaleźć się wśród tego zestawu dokumentów. Najważniejsze jednak pozostają:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich w zakładkach rekrutacyjnych.

Opłaty rekrutacyjne +

Kolejnym bardzo ważnym krokiem po zapisaniu się na wybrane studia jest uiszczenie opłaty rekrutacyjnej. W Polsce są one obowiązkowe i wahają się od 85 do nawet 150 złotych. Mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Możesz ich dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, żeby opłatę rekrutacyjną uiścić odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Potwierdzenie dokonanej opłaty rekrutacyjnej będziesz musiał dostarczyć także do dziekanatu wybranej uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku finanse i rachunkowość zadedykowane są przede wszystkim dla tych osób, które uwielbiają przedmioty ścisłe i łamigłówki matematyczne. Jeśli myślisz o nich poważnie, to do egzaminów maturalnych powinieneś przygotowywać się zatem bardzo rzetelnie. Wśród wybranych przez ciebie przedmiotów powinny się znaleźć na pewno matematyka oraz dowolnie wybrany język obcy nowożytni. Oprócz tego możesz pomyśleć także o wybraniu informatyki, czy geografii, które będą dodatkowym atutem i podkreślą twoją rozległą wiedzę oraz umiejętności.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Punkty zdobyte przez ciebie podczas egzaminów maturalnych stanowić będą bazę do ich przeliczenia. Uczelnie w Poznaniu samodzielnie określają swoje wewnętrzne przeliczniki punktów kwalifikacyjnych. Wytyczne te odnajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. To, ile kandydat otrzyma ostatecznie punktów zależy bowiem od tego, czy zdawane przez niego przedmioty znajdowały się wśród wymogów rekrutacyjnych. Przykładowo kierunki studiów takie jak finanse i rachunkowość mają w swoich wymogach uwzględnione przedmioty ścisłe. Znaczenie także ma poziom, na jakim wybrane przedmioty były zdawane. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Studia na kierunku finanse i rachunkowość wybierane są na ogół przez pasjonatów nauk ścisłych, dla których nauka nie jest straszna. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Twoja wiedza musi jednak znacznie wykraczać poza ramy szkoły średniej. Jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku finanse i rachunkowość rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
 • Olimpiada Statystyczna;
 • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Jak wyglądają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu

Coraz poważniej rozważasz aplikację na studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu, ale wciąż nie jesteś do końca pewien, czego właściwie możesz się spodziewać po samym procesie edukacyjnym? Prawdopodobnie ten akapit rozwieje twoje wątpliwości.

Finanse i rachunkowość należą do kanonu nauk ekonomicznych, a ekonomia, jak pewnie wiesz, w głównej mierze oparta jest o założenia matematyczne. Stąd prosty wniosek, że większość przedmiotów na opisywanym kierunku będzie zawierała sporą dozę matematyki.

Szczególnie ważne będzie również przyswojenie szczegółowej wiedzy statystycznej, a w tym umiejętności obsługi programów ułatwiających bardziej skomplikowane obliczenia. Każdy z absolwentów pozna teorię wykonywania analiz finansowych oraz rachunkowości.

 

Program studiów i przedmioty

Zajęcia praktyczne z zakresu makroekonomii i mikroekonomii pozwolą nie tylko zaczerpnąć nieco potrzebnej wiedzy z zakresu tych przedmiotów, ale również w znacznym stopniu wzbogacą posiadane przez ciebie umiejętności interpersonalne. Większość zajęć będzie miała charakter grupowy, co poszerzy twoje horyzonty myślowe wzbogacając je o umiejętność argumentowania swojego stanowiska. 

Wymagania na kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu są niemałe, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

 • mikroekonomia,
 • makroekonomia,
 • matematyka,
 • statystyka,
 • ekonometria,
 • prawo,
 • rachunkowość,
 • finanse,
 • finanse publiczne,
 • finanse przedsiębiorstwa,
 • bankowość,
 • rynki finansowe,
 • ubezpieczenia.

Część zajęć warsztatowych, przewidzianych przez wykładowców, będzie miała miejsce w placówkach bezpośrednio związanych z twoją przyszłą pracą, czyli takich jak banki, urzędy skarbowe, czy biura doradcze, gdzie będziesz mógł obserwować pracę starszych kolegów, będących absolwentami Finansów i rachunkowości w Poznaniu.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

 

finanse i rachunkowość studia Poznań

 

Ile trwają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu, które zdecydowały się na wprowadzenie do oferowanych kierunków Finanse i rachunkowość, kierują się odgórnymi zasadami, dotyczącymi czasu trwania poszczególnych studiów wyższych.

Finanse i rachunkowość można podjąć w ramach studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Ukończenie tych pierwszych może zająć studentowi trzy i pół roku oraz zostać zwieńczone uzyskaniem przez niego tytułu inżyniera lub trzy lata, wówczas absolwent zostanie licencjatem.

Czas trwania studiów magisterskich na Finansach i rachunkowości będzie zależał od posiadanego tytułu. Licencjaci będą musieli się przygotować na dodatkowe dwa lata nauki, a inżynierowie jedynie na półtora roku.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Finanse i rachunkowość należą do specyficznego grona interdyscyplinarnych kierunków studiów, które charakteryzują się specyficznymi procedurami rekrutacyjnymi, regulowanymi zarówno przez władze poszczególnych uczelni, jak i również Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.

Dlatego zanim aplikujesz na Finanse i rachunkowość w Poznaniu, warto, abyś zgłębił ustalenia wybranej przez siebie uczelni w zakresie całej rekrutacji, aby nie była ona dla ciebie przykrym rozczarowaniem. Dla kandydatów na studia pierwszego stopnia szczególnie ważne powinno być dowiedzenie się, jakie przedmioty odgrywają główną rolę podczas rekrutacji.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Każdy z przyszłych maturzystów, chcących zasilić grono studentów Finansów i rachunkowości na wybranej przez siebie uczelni, powinien odpowiednio wcześnie rozpocząć naukę matematyki, języka obcego nowożytnego, geografii, fizyki lub historii na poziomie rozszerzonym – wysoki wynik uzyskany z właśnie tych przedmiotów znacznie zwiększy szansę na znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych na opisywany kierunek studiów.

Jako że Finanse i rachunkowość można podjąć również w ramach studiów drugiego stopnia, każdy z tytułem licencjata lub inżyniera będzie mógł doskonalić swoje kompetencje poprzez poszerzanie posiadanej już wiedzy. W tym celu warto postarać się, aby oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia były jak najlepsze.

Udział w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych i uzyskanie tytułu finalisty lub laureata może w znacznym stopniu ułatwić kandydatom zdobycie upragnionego miejsca na studiach z tego względu, że otrzymają oni odgórnie stuprocentowy wynik z egzaminu maturalnego bez konieczności przystępowania do niego.

Kiedy zdecydujesz, że chcesz spróbować swojego szczęścia w procesie rekrutacji na studia ekonomiczne w Poznaniu na kierunku Finanse i rachunkowość, przystąpisz do elektronicznej rejestracji kandydatów. Uzupełniając znajdujący się na stronie internetowej wybranej uczelni formularz, warto pamiętać, aby podawać informacje zgodne z prawdą.

Ostatni krok, który zwieńczy cały proces rekrutacyjny, to składanie dokumentów na biurko wyznaczonej ku temu komisji rekrutacyjnej. Będziesz potrzebował świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografii do legitymacji oraz formularza aplikacyjnego do pobrania ze strony internetowej.

zasady rekrutacji na studia

 

finanse i rachunkowość studia Poznań

 

Jaka praca po studiach na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu? Pragmatyczną, dobrze płatną oraz potrzebną w perspektywie oczekiwań współczesnego rynku pracy.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach leasingowych, wykazując się doskonałą umiejętnością wykonywania skomplikowanych analiz matematycznych przy użyciu komputerowego wspomagania w postaci odpowiednich programów.

Abiturienci Finansów i rachunkowości na wybranej uczelni w Poznaniu znajdą zatrudnienie również w:

 • biurach maklerskich
 • funduszach inwestycyjnych.

Dla najbardziej dążących do kontaktu z innym człowiekiem, zdolnych do sprostania oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, a także o wysokich kompetencjach interpersonalnych otworzy się możliwość podjęcia pracy w firmach doradztwa finansowego i konsultingu.

A jaką rolę mogą spełniać absolwenci Finansów i rachunkowości w Poznaniu? Analityka finansowego, maklera papierów wartościowych, brokera ubezpieczeniowego, doradcy klienta w instytucjach finansowych.

Nic nie stanie na przeszkodzie, aby zostali swoimi własnymi szefami poprzez założenie dobrze prosperującej działalności gospodarczej, opartej o wiedzę i umiejętności wyniesione ze studiów na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Poznaniu?

Wybraliśmy Finanse i rachunkowość jako kierunek studiów. Co dalej? Należy jeszcze wiedzieć, gdzie chcemy się uczyć. W którym mieście? Rozwiewając wątpliwości zapytajmy: Jakie ma kierunek Finanse i rachunkowość w Poznaniu opinie?

Marta, studentka pierwszego stopnia Finansów i rachunkowości mówi:

„Świat finansów to skomplikowany temat, ale dopiero zajęcia na Finansach i rachunkowości pokazały mi jak bardzo. Co istotne, grono wykładowców, które spotykam na zajęciach zawsze służy pomocą, więc duże problemy stają się małe, a rzeczy skomplikowane stają się banalnie proste. Polecam studiowanie w Poznaniu; między innymi z powodu jak przyjaznych ludzi tutaj spotykam.”

KIERUNKI EKONOMICZNE I ADMINISTRACYJNE W POZNANIU

data science
Rozwiń

 


 

Studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym UP

 

Komentarze (0)