Wynalazki, maszyny, nowinki techniczne – to coś, co od wieków pociągało ludzi. Wynalezienie telefonu czy żarówki, zrewolucjonizowało nasze życie w niewyobrażalny sposób. Prawdopodobnie nikt z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez samochodu, lampki nocnej czy komputera.
Być może nie każdy ma predyspozycje, by zostać drugim Edisonem, ale w trakcie studiów w Poznaniu można nauczyć się jak skonstruować i zbudować maszynę oraz jak ją później obsługiwać. Każdy absolwent liceum staje przed szansą poznania jak z kawałka metalu, można wykonać prawdziwe dzieło sztuki – codziennej bądź artystycznej, a wszystkie teorie, dotychczas poznane na matematyce i fizyce, będzie można wykorzystać w praktyce.
Program studiów i przedmioty
Program studiów na Politechnice w Poznaniu jest tak skonstruowany, by absolwent wychodząc z uczelni miał pełne i solidne wykształcenie w tej dziedzinie. Nie należy on do najłatwiejszych – często na pierwszym roku studenci borykają się z nadmiarem informacji.
Jeśli jednak zdadzą pierwszą sesję, w kolejnych latach „jest już z górki”. Za najbardziej trudne i wymagające przedmioty uchodzą matematyka i fizyka, których poznanie niejednokrotnie spędzało „sen z powiek” wielu studentów. Należy pamiętać, że właśnie na te przedmioty, kładziony jest największy nacisk.
Głównym celem edukacji w trakcie tych studiów jest przygotowanie przyszłych absolwentów o rozwoju swojej kariery naukowej, opartej na wyspecjalizowanej wiedzy technicznej.
Jakie przedmioty są w programie nauczania?
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydat, który wybiera się na te studia, musi odznaczać się dużą precyzją i dokładnością. Ponadto, kandydat musi lubić nauki ścisłe – jest to warunek konieczny! Wiele procesów mechanicznych będzie wymagało od studenta także cierpliwości oraz odpowiedzialności. Dobrze byłoby, by przyszły konstruktor miał zdolności manualne oraz talent techniczny.
Nie bał się także temperatury oraz zmian zachodzących w trakcie procesu technicznego. Przyszły student powinien też interesować się nowinkami technicznymi, ogólnie rozumianą technologią czy też elektroniką. Jeśli więc, do zainteresowań potencjalnego kandydata należą filmy o wynalazkach i nowych technologiach, a sam nie boi się eksperymentów, studia te mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student tego kierunku, ma wiedzę na temat matematyki, fizyki i chemii, którą w dalszym ciągu kształcenia będzie mógł wykorzystać w praktyce. Ponadto, dowie się, czym jest grafika inżynierska, wykorzystując przy tym możliwości grafiki komputerowej.
Student nauczy się także, jak konstruować proste maszyny, mechanizmy, przyrządy i narzędzia. Wie także, jak jest zbudowana maszyna oraz potrafi ją zaprogramować, by mogła służyć w jak najlepszym swoim zakresie.
ierunek mechanika i budowa maszyn umożliwiają także poznanie, czym jest zarządzanie logistyczne, a także co to jest jakość i jak zorganizować produkcję. Po tych studiach, absolwent będzie orientował się w obecnych trendach rozwojowych budowy maszyn.
Umiejętności
Po skończeniu tego kierunku, student będzie wiedział, jak przygotować udokumentowane opracowanie z zakresu mechaniki i budowy maszyn, oraz dowie się jak je wygłosić. Pozna, jak wykorzystywać nabytą wiedzę z matematyki, fizyki i chemii do tworzenia modeli, algorytmów oraz innych działań związanych z tym kierunkiem.
Absolwent, po ukończeniu tych studiów, będzie potrafił zaprojektować proste układy mechaniczne, wykorzystując odpowiedni materiał do wykonania elementów maszyn, urządzeń lub narzędzi. Ponadto, pozna jak dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania konstrukcji oraz będzie mógł oceniać istniejące rozwiązania.
Kompetencje społeczne
Po pierwsze, student kierunku mechanika i budowa maszyn będzie rozumiał potrzebę ciągłego kształcenia się – jest to zrozumiałe, ponieważ technologia i maszyneria wciąż się rozwijają. Absolwent tych studiów będzie czuł na sobie odpowiedzialność za swoje konstrukcje oraz podejmowane decyzje – wie też, czym jest profesjonalizm.
Będzie w pełni świadomy społecznej roli inżyniera mechanika, oraz w sposób zrozumiały będzie dzielił się z innymi informacjami o osiągnięciach techniki. Po studiach technicznych, student pozna cały aparat umiejętności praktycznych, niezbędnych przy podejmowaniu pracy w podobnym kierunku. Kończąc studia na uczelni wyższej, będzie w sposób przemyślany i konsekwentny realizował założenia poznane w trakcie kształcenia, podejmując pracę odpowiadającą jego zainteresowaniom.