Studenci administracji w trakcie nauki obserwują działania ekspertów z obszarów administracji, prawa, ekonomii i polityki, a także nawiązują z nimi współpracę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uczestnicy zajęć realizują projekty w profesjonalnych warunkach, które zbliżone są do autentycznego środowiska zawodowego. Studenci szkolą swoje zdolności myślenia abstrakcyjnego i analitycznego, a także udoskonalają swoje kompetencje społeczne.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku administracja we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia licencjackie trwają 3 lata, magisterskie – 2 lata.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studenci stacjonarni częściej pracują w grupach i pod okiem doświadczonych specjalistów. Swoje zdolności oraz wiedzę mogą kształcić w profesjonalnie wyposażonych salach. Ponadto studia stacjonarne umożliwiają studentom aktywny udział w życiu uczelnianym – mogą oni udzielać się w kołach naukowych lub organizacjach studenckich.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Stacjonarna nauka w niepublicznych szkołach wyższych wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ten tryb może utrudnić lub nawet uniemożliwić pracę na pełnym etacie – studia stacjonarne skierowane są w do osób, którym zależy przede wszystkim na wykształceniu wyższym.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studia niestacjonarne stanowią rozwiązanie dla tych studentów, którzy nie mogą lub nie chcą rezygnować z możliwości pracy na pełnym etacie lub innych obowiązków czy przyjemności prywatnych. Niestacjonarna nauka pozwala połączyć różne czynności z nauką.
Studenci niestacjonarni mają ograniczony kontakt z wykładowcami oraz innymi członkami grupy – oznacza to, że powinni oni systematycznie uczęszczać na zajęcia i samodzielnie uzupełniać pewne zagadnienia.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Administracja jako nauka prawna przewiduje zajęcia poświęcone w szczególności zagadnieniom prawnym i gospodarczym. Studenci administracji w trakcie realizacji programu poznają szczegółowo najważniejsze dla tej dziedziny treści prawne, a także badają struktury poszczególnych organów państwowych i samorządowych. Nic więc dziwnego, że w planie przewidywane są przedmioty takie jak np. prawo finansów publicznych, prawo Unii Europejskiej czy system bankowy i kredytowy.
Studenci poznawać będą zagadnienia z zakresu:
-
prawa administracyjnego;
-
publicznego prawa gospodarczego;
-
postępowania i sądownictwa administracyjnego itd.
Absolwenci administracji jednej z wrocławskich uczelni potrafią skutecznie kontrolować małe i duże struktury administracyjne lub gospodarcze. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu potrafią oni organizować pracę urzędu czy przedsiębiorstwa, a także zarządzać m.in. finansami, bezpieczeństwem, zasobami ludzkimi czy informacjami. Ponadto studenci poszczególnych uczelni mogą wybrać specjalizację, która najbardziej odpowiada ich predyspozycjom i zainteresowaniom.
Przyszli administratorzy moją rozwijać swoją szczegółową wiedzę z zakresu:
-
bezpieczeństwa wewnętrznego;
-
administracji europejskiej;
-
samorządu terytorialnego;
-
czy administracji sektora publicznego.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na kierunek administracja powinni być przygotowani do ciężkiej nauki teoretycznej. W trakcie zajęć studenci analizują i interpretują określony teksty prawne – dobrze więc, by byli oni zdeterminowani i chętni do kształcenia się. W zawodach związanych z administracją niezbędna jest zdolność do doskonałej organizacji czasu i pracy, przyszły specjalista powinien umieć zaprowadzić i utrzymać porządek.
Część przedmiotów na kierunku administracja oraz niektóre czynności, które wykonują zawodowcy w tej dziedzinie, ściśle związane są z przeprowadzaniem skomplikowanych obliczeń. Istotne jest więc to, by kandydat na ten kierunek potrafił dobrze liczyć i miał zmysł analityczny. Studenci powinni wyróżniać się takimi cechami jak np.: odpowiedzialność, rzetelność czy cierpliwość. Ponadto dobrze, by mieli oni zdolności językowe, wykazywali się dobrą pamięcią i znali co najmniej jeden język obcy.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku administracja we Wrocławiu:
-
zdeterminowanie, chęć rozwoju
-
zamiłowanie do nauk prawniczych i ekonomicznych
-
doskonała organizacja czasu i pracy
-
zdolności matematyczne i analityczne
-
dobra pamięć
-
rzetelność
-
odpowiedzialność
-
cierpliwość, komunikatywność
-
zdolności językowe
Wiedza i umiejętności:
Wrocławskie uczelnie dokładają starań do tego, by studenci mogli rozwijać swoje umiejętności oraz wiedzę nie tylko za pomocą konserwatoriów czy warsztatów, ale także symulacji. Uczestnicy zajęć poznają warunki funkcjonowania organów administracji publicznej i samorządowej zarówno polskich, jak i europejskich. Studenci szkolą się w zakresie m.in. prawa, ekonomii, gospodarki, bankowości czy zarządzania. Ponadto absolwenci tego kierunku znają społeczne i psychologiczne aspekty kształtujące współczesną administrację.
Wiedza
Administracja należy do nauk prawnych. Oznacza to, że w trakcie studiowania przyszli specjaliści zmierzyć się będą musieli z licznymi przedmiotami poświęconymi charakterystyce polskiego, europejskiego i międzynarodowego prawa. W trakcie zajęć analizują i interpretują oni teksty prawne oraz opisują najważniejsze definicje prawa m.in. administracyjnego, finansowego, cywilnego czy handlowego. Studenci poznają zasady funkcjonowania finansów publicznych oraz strukturę organów administracji państwowej i samorządowej.
Zajęcia teoretyczne pozwalają studentom administracji poznać także europejskie standardy administracji. Wrocławskie uczelnie przybliżają studentom problematykę związaną z bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym, a także porządkiem publicznym. Absolwenci administracji wiedzą, jakie działania należy podejmować w sytuacjach kryzysowych oraz jak minimalizować zagrożenia.
Wiedza, którą mają absolwenci administracji:
-
znają polskie i europejskie przepisy prawne
-
poprawnie analizują i interpretują teksty prawne
-
opisują najważniejsze definicje prawa
-
znają zasady funkcjonowania finansów publicznych
-
znają strukturę organów administracji państwowej i samorządowej
-
stosują europejskie standardy administracji
-
rozwiązują problemy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz porządku publicznego
-
minimalizują i zapobiegają zagrożeniom
Umiejętności
Administracja to kierunek, który pozwala studentom rozwinąć swoje zdolności kierownicze i organizacyjne. W trakcie realizowania praktycznych projektów uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób zarządzać organami administracji publicznej i samorządowej. W ramach ćwiczeń rozwiązują różnorodne problemy o podłożu m.in. finansowym, prawnym lub gospodarczym. Studenci szkolą się w zakresie takich działań jak np. archiwizowanie danych, sporządzanie pism i wniosków czy przeprowadzanie skutecznych negocjacji.
Absolwenci administracji zarządzają bezpieczeństwem w małych i dużych strukturach, a także projektami unijnymi. Specjaliści tej dziedziny bez problemu organizują pracę urzędów i przedsiębiorstw. Studenci szkolą swoje zdolności rachunkowe i rozwijają umiejętność analitycznego myślenia. W trakcie zajęć korzystają z nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu kształtują swoje zdolności informatyczne. Ponadto nabywają oni kompetencje miękkie – uczą się tego, w jaki sposób skutecznie prezentować się w środowisku specjalistycznym oraz jak nawiązywać i utrzymywać zawodowe relacje.
Umiejętności, które mają absolwenci administracji:
-
zarządzają organami administracji publicznej i samorządowej ora projektami unijnymi
-
zarządzają bezpieczeństwem w małych i dużych strukturach
-
skutecznie rozwiązują problemy (np. finansowe, gospodarcze, prawne)
-
archiwizują dane
-
sporządzają pisma i wnioski
-
przeprowadzają skuteczne negocjacje
-
wykorzystują nowoczesną technologię
-
dokonują prawidłowej autoprezentacji