1. Dla kogo ten kierunek
Rozwój cywilizacyjny sprawia, że człowiek wciąż szuka nowych możliwości, które dają coraz to lepsze możliwości komfortowego życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o tym, że drukarka 3d będzie mogła stworzyć model zastawki serca dla noworodka. Nikt nie marzył, że na salach operacyjnych pojawią się roboty, wspierające bardzo precyzyjną pracę chirurgów. Gospodynie domowe nawet nie przypuszczały, że ubicie bezy na ciasto zajmie im pięć minut. Przykłady można mnożyć bez końca – te bardziej i mniej przyziemne. Jedno jest pewne – to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie towarzyszył temu nieustający rozwój techniki oraz mechanizmów, które jej towarzyszą.
Jeżeli odnajdujesz w sobie duszę finezyjnego konstruktora, który dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom chce tworzyć inteligentne technologie, ułatwiające życie, to studia na kierunku automatyka i robotyka są dla ciebie stworzone. Pamiętaj, że studia na tym kierunku mają wysoce ścisły charakter, a ty musisz szczególnym zainteresowaniem darzyć takie dyscypliny jak matematyka oraz fizyka.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka zaliczają się do bardzo prestiżowego grona. W praktyce oznacza to, że kształcenia nie możesz rozpocząć na każdej uczelni we Wrocławiu. To taki kierunek, który zadedykowany jest tylko dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Zatem studia we Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka możesz rozpocząć na Politechnice Wrocławskiej oraz na Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Możliwość rozpoczęcia nauki tylko na tych dwóch uczelniach w mieście pokazuje elitarność tego kierunku, którego absolwenci będą prawdziwymi specjalistami na rynku pracy.
Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka ma bardzo interdyscyplinarny, ale i praktyczny charakter. Jak sama nazwa kierunku wskazuje, studenci będą poznawać zagadnienia związane z dwiema dziedzinami – automatyką, która łączy się ze sterowaniem procesami oraz robotyką. To z kolei bardzo rozległa dyscyplina, obejmująca mechanikę, sensorykę, cybernetykę i wiele innych skomplikowanych kwestii, z którymi zetkną się wszyscy studenci.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak automatyka i robotyka dają bardzo wiele rozwijających możliwości zawodowych. Właściwie każda osoba, która decyduje się na kształcenie wyższe, myśli o tym, czy w przyszłości będzie mieć szansę na pracę, która odpowiada jej kwalifikacjom. Absolwenci Politechniki Wrocławskiej w ogóle nie powinni mieć tego problemu, ponieważ to oni otrzymują najbardziej atrakcyjne posady.
Jako absolwent automatyki i robotyki możesz znaleźć pracę właściwie w każdej gałęzi przemysłu, ponieważ dziś stabilny i stały rozwój danego sektora zależny jest przede wszystkim od nieustannego wdrażania nowych technologii. Oprócz tego na kreatywnych inżynierów czekają różnego rodzaju biura projektowe i konstrukcyjne, jednostki badawcze oraz instytucje zajmujące się wdrażaniem oraz testowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.
Uczelnie we Wrocławiu, które mają w swojej ofercie studia na kierunku automatyka i robotyka starają się, by naukę mogły rozpocząć wszystkie osoby, które mają ambicje. Czasami z różnych przyczyn nie można uczęszczać na zajęcia organizowane w trybie stacjonarnym. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie kształcenia zaocznego. Każda osoba, która chciałby rozwijać się dalej, może podjąć takie studia. Mają one postać zjazdów naukowych, które organizowane są w weekendy. Należy tylko pamiętać, że większość materiału teoretycznego studenci muszą opanowywać we własnym zakresie oraz muszą oni uiszczać opłaty za czesne.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka musi obejmować wiele interdyscyplinarnych zagadnień, tak by studenci otrzymali jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Oczywiście, jak zapewne się domyślasz – podstawy automatyki i robotyki opierają się na dwóch ścisłych dyscyplinach – matematyce oraz fizyce. Tylko ich perfekcyjne opanowanie sprawi, że studenci będą mogli poszerzać swoją wiedzę i umiejętności o mechanizmy sterowania i projektowaniem robotów. Zagadnienia, z jakimi będą zapoznawać się wszystkie osoby na tym kierunku, to przykładowo:
-
algorytmy decyzyjne i obliczeniowe;
-
informatyka przemysłowa;
-
kinematyka robotów;
-
analiza sygnałów sterowania itd.
Wszystkie przedmioty, które znajdują się w siatce programowej kształcenia na kierunku automatyka i robotyka mają wysoce specjalistyczny i wąski charakter. Jednak blok zajęć podstawowych to jeszcze nie wszystko. Studenci będą musieli dodatkowo wybrać jedną ze specjalizacji:
-
roboty mobilne;
-
technologie informacyjne w automatyce;
-
komputerowe systemy zarządzania procesami produkcyjnymi itd.
Zatem przed studentami automatyki i robotyki stoi naprawdę bardzo dużo wyzwań intelektualnych. Oprócz rozbudowanej wiedzy muszą oni rozwijać przede wszystkim swoje umiejętności związane z projektowaniem oraz konstruowaniem mechanizmów, które będą wykorzystywane w różnorodnych sektorach przemysłowych – od spożywczego po medyczny. Dodatkowo inżynierowie tej dyscypliny muszą dysponować wieloma kompetencjami miękkimi, ponieważ powodzenie realizacji konkretnego projektu zależy od bardzo dobrej współpracy wielu osób.