Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka we Wrocławiu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku automatyka i robotyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: fizyka, język obcy, język polski, matematyka.
Studia inżynierskie we Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka kształcą najlepszych specjalistów, ale też szansę na naukę na tym kierunku mają jedynie najlepsi. Zatem, aby stać się jednym z tych studentów, musisz jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. W swoich planach maturalnych obligatoryjnie uwzględnij przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, język polski oraz dowolnie wybrany język obcy nowożytni. Pamiętaj, że szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych mają jedynie te osoby, które większość z tych przedmiotów zdawały na poziomie rozszerzonym. Przed tobą bardzo intensywny czas – wykorzystaj go dobrze.
Automatyka i robotyka Politechnika Wrocławska - przedmioty maturalne
Politechnika Wrocławska w rekrutacji 2023/2024 na kierunek automatyka i robotyka bierze pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów: matematyka, język obcy, język polski oraz fizyka, będąca przedmiotem dodatkowym. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Osoby, które aplikują na kierunek automatyka i robotyka zdobędą kompleksową wiedzę techniczną, fizyczną, matematyczną oraz informatyczną. Co więcej nauczą się projektowania, realizacji i eksploatacji inteligentnych systemów oraz procesów technologicznych. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób analizować układy automatyki oraz układy sterowania mikroprocesorowego urządzeń przemysłowych.
Automatyka i robotyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane była przez ponad 8 tys. kandydatów.
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w gałęziach gospodarki, wykorzystujących proces automatyzacji. Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, branży IT oraz w ośrodkach naukowo-badawczych. Dobrym rozwiązaniem może być również założenie własnej działalności gospodarczej o profilu związanym ze swoim wykształceniem.
Program kształcenia i gdzie studiować
Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka zaliczają się do bardzo prestiżowego grona. W praktyce oznacza to, że kształcenia nie możesz rozpocząć na każdej uczelni we Wrocławiu. To taki kierunek, który zadedykowany jest tylko dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Zatem studia we Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka możesz rozpocząć na Politechnice Wrocławskiej oraz na Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Możliwość rozpoczęcia nauki tylko na tych dwóch uczelniach w mieście pokazuje elitarność tego kierunku, którego absolwenci będą prawdziwymi specjalistami na rynku pracy.
Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka ma bardzo interdyscyplinarny, ale i praktyczny charakter. Jak sama nazwa kierunku wskazuje, studenci będą poznawać zagadnienia związane z dwiema dziedzinami – automatyką, która łączy się ze sterowaniem procesami oraz robotyką. To z kolei bardzo rozległa dyscyplina, obejmująca mechanikę, sensorykę, cybernetykę i wiele innych skomplikowanych kwestii, z którymi zetkną się wszyscy studenci.
Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka musi obejmować wiele interdyscyplinarnych zagadnień, tak by studenci otrzymali jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Oczywiście, jak zapewne się domyślasz – podstawy automatyki i robotyki opierają się na dwóch ścisłych dyscyplinach – matematyce oraz fizyce. Tylko ich perfekcyjne opanowanie sprawi, że studenci będą mogli poszerzać swoją wiedzę i umiejętności o mechanizmy sterowania i projektowaniem robotów. Zagadnienia, z jakimi będą zapoznawać się wszystkie osoby na tym kierunku, to przykładowo:
-
algorytmy decyzyjne i obliczeniowe;
-
informatyka przemysłowa;
-
kinematyka robotów;
-
analiza sygnałów sterowania itd.
Wszystkie przedmioty, które znajdują się w siatce programowej kształcenia na kierunku automatyka i robotyka mają wysoce specjalistyczny i wąski charakter. Jednak blok zajęć podstawowych to jeszcze nie wszystko. Studenci będą musieli dodatkowo wybrać jedną ze specjalizacji:
-
roboty mobilne;
-
technologie informacyjne w automatyce;
-
komputerowe systemy zarządzania procesami produkcyjnymi itd.
Zatem przed studentami automatyki i robotyki stoi naprawdę bardzo dużo wyzwań intelektualnych. Oprócz rozbudowanej wiedzy muszą oni rozwijać przede wszystkim swoje umiejętności związane z projektowaniem oraz konstruowaniem mechanizmów, które będą wykorzystywane w różnorodnych sektorach przemysłowych – od spożywczego po medyczny. Dodatkowo inżynierowie tej dyscypliny muszą dysponować wieloma kompetencjami miękkimi, ponieważ powodzenie realizacji konkretnego projektu zależy od bardzo dobrej współpracy wielu osób.
Ogólne cele kształcenia
Studia na automatyce i robotyce mogą zainteresować w szczególności m.in. osoby, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, realizacji i eksploatacji inteligentnych systemów. W trakcie nauki studenci tego kierunku studiów poznają np.: funkcjonowanie obiektów przemysłowych, rodzaje procesów technologicznych, specyfikę zachowania pojazdów i robotów, podstawy bezpieczeństwa w produkcji czy sposób działania systemów autonomicznych i robotów o różnorodnym zastosowaniu.
Automatyka i robotyka pozwala studentom rozwinąć zdolności, które niezbędne są m.in. do prawidłowego analizowania oraz profesjonalnego projektowania układów automatyki, sterowania mikroprocesorowego urządzeń przemysłowych czy sterowania i oprogramowania robotów. Ponadto w trakcie zajęć uczestnicy uczą się również tego, w jaki sposób organizować pracę zespołu i jak koordynować procesy wytwarzania inteligentnych systemów.
Absolwenci automatyki i robotyki mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: projektant oprogramowania, projektant systemów sterowania, inżynier utrzymania ruchu, programista systemów produkcyjnych, operator systemów robotyki, integrator systemów automatyki i robotyki, doradca techniczny czy konstruktor robotów. Kompetencje osób, które ukończyły ten kierunek studiów, cenione są m.in. w działach automatyki, informatyki i służby utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy w zakładach energetycznych.
Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Wrocławskiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Wrocławska oferuje 80 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 9000 zł.
Kierunek automatyka i robotyka - uczelnie we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Limity miejsc
Aby dostać się na studia, należy pomyślnie przejść postępowanie kwalifikacyjne, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. O przyjęciu kandydatów na wybrane kierunki studiów decyduje liczba punktów przez nich zdobyta.
Limity miejsc na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu:
-
Politechnika Wrocławska: 80
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Niestacjonarne studia w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są zazwyczaj płatne. Osoby, którym zależy na podjęciu bezpłatnej nauki, mogą rozpocząć studia w trybie stacjonarnym w uczelni publicznej.
Automatyka i robotyka studia we Wrocławiu - ceny 2023
-
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej – 9000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na wybrane kierunki kandydaci mogą poznać dzięki informacjom publikowanym przez uczelnie w systemie IRK lub ERK. Informacje dotyczące listy osób zakwalifikowanych oraz liczby punktów uzyskanych przez kandydatów publikowane są w prywatnych profilach w określonym przez uczelnię terminie.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Politechnika Wrocławska – 12.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Termin doręczenia kompletu dokumentów może różnić się w poszczególnych uczelniach – jest on ustalany indywidualnie przez każdą placówkę. Uczelnie zazwyczaj przyjmują dokumenty rekrutacyjne, które zostały dostarczone przez kandydata osobiście do siedziby szkoły wyższej lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci mają na to najczęściej zaledwie kilka dni – należy dopełnić formalności w określonym przez uczelnię terminie, w przeciwnym wypadku kandydat może zostać skreślony z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Politechnika Wrocławska – od 13.07.2023 do 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności