Automatyka i robotyka - Wrocław

Automatyka i robotyka - Wrocław

Automatyka i robotyka - Wrocław

Studia we Wrocławiu

Automatyka i robotyka

Odkryj kierunek Automatyka i robotyka we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Automatyka i robotyka studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek
Rozwój cywilizacyjny sprawia, że człowiek wciąż szuka nowych możliwości, które dają coraz to lepsze możliwości komfortowego życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o tym, że drukarka 3d będzie mogła stworzyć model zastawki serca dla noworodka. Nikt nie marzył, że na salach operacyjnych pojawią się roboty, wspierające bardzo precyzyjną pracę chirurgów. Gospodynie domowe nawet nie przypuszczały, że ubicie bezy na ciasto zajmie im pięć minut. Przykłady można mnożyć bez końca – te bardziej i mniej przyziemne. Jedno jest pewne – to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie towarzyszył temu nieustający rozwój techniki oraz mechanizmów, które jej towarzyszą.
Jeżeli odnajdujesz w sobie duszę finezyjnego konstruktora, który dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom chce tworzyć inteligentne technologie, ułatwiające życie, to studia na kierunku automatyka i robotyka są dla ciebie stworzone. Pamiętaj, że studia na tym kierunku mają wysoce ścisły charakter, a ty musisz szczególnym zainteresowaniem darzyć takie dyscypliny jak matematyka oraz fizyka.

Program kształcenia i gdzie studiować
Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka zaliczają się do bardzo prestiżowego grona. W praktyce oznacza to, że kształcenia nie możesz rozpocząć na każdej uczelni we Wrocławiu. To taki kierunek, który zadedykowany jest tylko dla najlepszych abiturientów szkół średnich. Zatem studia we Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka możesz rozpocząć na Politechnice Wrocławskiej oraz na Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Możliwość rozpoczęcia nauki tylko na tych dwóch uczelniach w mieście pokazuje elitarność tego kierunku, którego absolwenci będą prawdziwymi specjalistami na rynku pracy.
Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka ma bardzo interdyscyplinarny, ale i praktyczny charakter. Jak sama nazwa kierunku wskazuje, studenci będą poznawać zagadnienia związane z dwiema dziedzinami – automatyką, która łączy się ze sterowaniem procesami oraz robotyką. To z kolei bardzo rozległa dyscyplina, obejmująca mechanikę, sensorykę, cybernetykę i wiele innych skomplikowanych kwestii, z którymi zetkną się wszyscy studenci.

Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak automatyka i robotyka dają bardzo wiele rozwijających możliwości zawodowych. Właściwie każda osoba, która decyduje się na kształcenie wyższe, myśli o tym, czy w przyszłości będzie mieć szansę na pracę, która odpowiada jej kwalifikacjom. Absolwenci Politechniki Wrocławskiej w ogóle nie powinni mieć tego problemu, ponieważ to oni otrzymują najbardziej atrakcyjne posady.
Jako abiturient automatyki i robotyki możesz znaleźć pracę właściwie w każdej gałęzi przemysłu, ponieważ dziś stabilny i stały rozwój danego sektora zależny jest przede wszystkim od nieustannego wdrażania nowych technologii. Oprócz tego na kreatywnych inżynierów czekają różnego rodzaju biura projektowe i konstrukcyjne, jednostki badawcze oraz instytucje zajmujące się wdrażaniem oraz testowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku automatyka i robotyka

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Automatyka i robotyka  stopień: (I)  (II)

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Studia inżynierskie we Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka kształcą najlepszych specjalistów, ale też szansę na naukę na tym kierunku mają jedynie najlepsi. Zatem, aby stać się jednym z tych studentów, musisz jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. W swoich planach maturalnych obligatoryjnie uwzględnij przedmioty takie jak: matematyka, fizyka oraz dowolnie wybrany język obcy nowożytni. Pamiętaj, że szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych mają jedynie te osoby, które większość z tych przedmiotów zdawały na poziomie rozszerzonym. Przed tobą bardzo intensywny czas – wykorzystaj go dobrze.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Tym, jak wygląda harmonogram rekrutacji, musi zainteresować się każda osoba, która chce rozpocząć studia w Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka. Znajdują się w nim bowiem różnorodne terminy związane z czasem rejestracji, końcem rekrutacji oraz składaniem dokumentów do dziekanatu. Pominięcie jednego z tych terminów może sprawić, że twoja kandydatura zostanie pomięta, więc harmonogram rekrutacji warto skrupulatnie śledzić. Szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.

Na ogół przyszli studenci mogą rejestrować się na wybrane kierunki już w maju. Znaczenie ma wyłącznie to, jakie wyniki otrzymają z egzaminów maturalnych – to one decydują o zakwalifikowaniu na studia. Na ogół pierwszy etap naboru kończy się drugiej połowie lipca. To także czas składania niezbędnych dokumentów i oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego.

Uczelnie w Wrocławiu otwierają na ogół dodatkowe etapy rekrutacji na kierunki, na które nie został wypełniony limit miejsc. Może dotyczyć to także automatyki i robotyki. Dodatkowy nabór to unikatowa szansa dla osób, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia lub nie wzięły udziału w pierwszym etapie rekrutacji. Kolejne kwalifikacje odbywają się w sierpniu, a także we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Pamiętaj o tym, by nie zbagatelizować czasu składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Powinieneś zrobić to terminowo, ponieważ tylko dzięki temu twoja kandydatura będzie dalej rozpatrywana. Na część uczelni dokumenty będziesz składać tuż po zakwalifikowaniu się na studia. Jeżeli tego nie zrobisz, zostaniesz skreślony z list osób przyjętych. Pamiętaj, by szczegółowe wytyczne na temat dokumentów znaleźć na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak, że wśród nich powinny się znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
 • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
 • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju umowy itd.

Opłaty rekrutacyjne +

Uczelnie w Wrocławiu ustalają swoje indywidualne opłaty rekrutacyjne. Informacje na ich temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich. W zależności od wybranego kierunku studiów wahają się od 85 do 150 zł. Mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Pamiętaj, że opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Potwierdzenie wykonania takiej opłaty będziesz musiał dostarczyć także do dziekanatu danej uczelni. Uiszczania opłaty rekrutacyjnej nie zostawiaj na ostatnią chwilę, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia w Wrocławiu na kierunku automatyka i robotyka mają profil inżynieryjny. To elitarne studia, na które dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. By stać się jednym z nich, musisz odpowiednio wcześnie zacząć swoje przygotowania do egzaminów maturalnych. Szczególną uwagę powinieneś poświęcić nauce przedmiotów ścisłych, takich jak: matematyka, fizyka oraz chemia. Nie zaniedbuj także nauki dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego, ponieważ jego znajomość przyniesie ci także dużo korzyści w przyszłości.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

To, jak zostaną przeliczone twoje punkty z egzaminów maturalnych, zależy już indywidualnie od uczelni w Wrocławiu. Każda z nich ustala bowiem swój indywidualny przelicznik punktów kwalifikacyjnych. Informacje na jego temat widnieją zawsze na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak, że przeliczniki kwalifikacyjne uwzględniają na ogół, czy dany przedmiot znajduje się wśród wymogów rekrutacyjnych oraz na jakim poziomie był zdawany (podstawa lub rozszerzenie).

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli w kręgu twoich zainteresowań znajdują się nowinki technologiczne, kochasz wynalazki, a nauka przedmiotów ścisłych nie stanowi dla ciebie żadnego problemu, to weź udział w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To ambitna propozycja dla najlepszych uczniów. Warto ją jednak rozważyć, laureaci i finaliści olimpiad znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku automatyka i warto rozważyć olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Matematyczna, Fizyczna lub Chemiczna;
 • Olimpiada Wiedzy Technicznej i Wynalazczości;
 • Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”;
 • czy Olimpiada Informatyczna.

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

elektronika
mechatronika
Rozwiń

POPULARNE KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE NIESTACJONARNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Uczelnie we Wrocławiu, które mają w swojej ofercie studia na kierunku automatyka i robotyka starają się, by naukę mogły rozpocząć wszystkie osoby, które mają ambicje. Czasami z różnych przyczyn nie można uczęszczać na zajęcia organizowane w trybie stacjonarnym. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie kształcenia zaocznego. Każda osoba, która chciałby rozwijać się dalej, może podjąć takie studia. Mają one postać zjazdów naukowych, które organizowane są w weekendy. Należy tylko pamiętać, że większość materiału teoretycznego studenci muszą opanowywać we własnym zakresie oraz muszą oni uiszczać opłaty za czesne.

 

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku automatyka i robotyka musi obejmować wiele interdyscyplinarnych zagadnień, tak by studenci otrzymali jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Oczywiście, jak zapewne się domyślasz – podstawy automatyki i robotyki opierają się na dwóch ścisłych dyscyplinach – matematyce oraz fizyce. Tylko ich perfekcyjne opanowanie sprawi, że studenci będą mogli poszerzać swoją wiedzę i umiejętności o mechanizmy sterowania i projektowaniem robotów. Zagadnienia, z jakimi będą zapoznawać się wszystkie osoby na tym kierunku, to przykładowo:

 • algorytmy decyzyjne i obliczeniowe;
 • informatyka przemysłowa;
 • kinematyka robotów;
 • analiza sygnałów sterowania itd.

 

Wszystkie przedmioty, które znajdują się w siatce programowej kształcenia na kierunku automatyka i robotyka mają wysoce specjalistyczny i wąski charakter. Jednak blok zajęć podstawowych to jeszcze nie wszystko. Studenci będą musieli dodatkowo wybrać jedną ze specjalizacji:

 • roboty mobilne;
 • technologie informacyjne w automatyce;
 • komputerowe systemy zarządzania procesami produkcyjnymi itd.

 

Zatem przed studentami automatyki i robotyki stoi naprawdę bardzo dużo wyzwań intelektualnych. Oprócz rozbudowanej wiedzy muszą oni rozwijać przede wszystkim swoje umiejętności związane z projektowaniem oraz konstruowaniem mechanizmów, które będą wykorzystywane w różnorodnych sektorach przemysłowych – od spożywczego po medyczny. Dodatkowo inżynierowie tej dyscypliny muszą dysponować wieloma kompetencjami miękkimi, ponieważ powodzenie realizacji konkretnego projektu zależy od bardzo dobrej współpracy wielu osób.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

AUTOMATYKA I ROBOTYKA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

AUTOMATYKA I ROBOTYKA WROCŁAW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu można podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. W Polsce to najbardziej popularny podział, który obejmuje większość kierunków. Jednak nauka na politechnice nieznacznie różni się pod względem podziału od uniwersytetów. Na politechnice studia pierwszego stopnia trwają siedem semestrów i kończą się przystąpieniem do obrony pracy inżynierskiej. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to abiturienci studiów pierwszego stopnia mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe.

Jednak ukończenie studiów pierwszego stopnia nie daje jeszcze pełni możliwości. Aby móc rozwijać swoją karierę zawodową z maksymalnymi sukcesami, potrzebne jest kształcenie na drugim stopniu. W przypadku studiów na kierunku automatyka i robotyka trwa ono trzy semestry. Studenci w trakcie tego czasu znacznie poszerzają swoją wiedzę i piszą pracę dyplomową. Na koniec nauki otrzymują oni tytuły magistrów, które otwierają wszystkie drzwi do pełnego rozwoju zawodowego.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

AUTOMATYKA I ROBOTYKA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

AUTOMATYKA I ROBOTYKA WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Jeżeli studia na kierunku automatyka i robotyka wydają ci się fascynujące, to musisz najpierw bardzo dobrze zastanowić się, czy są w istocie stworzone dla ciebie. Kierunki politechniczne nie należą do tej grupy, na której odnajdzie się większość abiturientów szkół średnich. Jest wręcz przeciwnie – to studia jedynie dla najlepszych. Zatem odpowiedz sobie na kilka pytań, które być może pomogą ci podjąć decyzję na przyszłość:

 • Czy nauka matematyki i fizyki to dla ciebie jedynie intelektualne wyzwanie?
 • Czy od zawsze interesowały cię nowinki technologiczne?
 • Czy masz w głowie mnóstwo pomysłów, które potrafisz przekuć w konkretne projekty?

Oczywiście na podstawie tych pytań wciąż ciężko stwierdzić, czy odnajdziesz się na studiach na kierunku automatyka i robotyka. Jednak jeżeli odpowiedziałeś na nie twierdząco, to jest szansa, że nie nauka na tym kierunku przyniesie ci dużo inspiracji.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Nie zapominaj, że na początku musisz wziąć udział w bezwzględnym procesie rekrutacji. Liczba miejsc jest ograniczona, co oznacza, że na jedno miejsce przypada kilku kandydatów. Twoja aplikacja będzie atrakcyjna jedynie wtedy, gdy zdobędziesz jak najlepsze wyniki podczas egzaminu dojrzałości z przedmiotów takich jak:

 • matematyka;
 • fizyka;
 • język obcy nowożytni.

 

Być może jesteś jedną z tych osób, które lubią poszerzać swoją wiedzę w taki sposób, który wykracza poza ramy szkoły średniej. Jeżeli tak, to warto, abyś pomyślał o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja tylko dla najbardziej ambitnych, jednak nagroda jest wyjątkowo cenna! Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to miejsce na listach osób przyjętych masz niemalże zapewnione. W przypadku studiów na kierunku automatyka i robotyka weź pod uwagę:

 • Olimpiadę Matematyczną, Fizyczną lub Chemiczną;
 • Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

 

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Obowiązują one na większości uczelni i to od daty przelewu zależy, czy weźmiesz udział w procedurze. Gdy już dostaniesz się na wymarzony kierunek, to będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu zestaw wstępnych dokumentów – skany dowodu osobistego, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Polskie ośrodki akademickie starają się przygotowywać takie oferty kształcenia wyższego, które w przyszłości będą mogły zostać przekute w stabilne zatrudnienie. Dziś sama wiedza to zbyt mało, aby liczyć na dobrą pracę. Podczas rozmów kwalifikacyjnych oceniane są przede wszystkim umiejętności oraz doświadczenie kandydatów. Na szczęście studia na kierunku automatyka i robotyka kształcą właśnie pod tym kątem. Wiedza oczywiście stanowi bardzo ważny aspekt w tok studiów, jednak studenci uczestniczą w szeregu ćwiczeń, projektów oraz staży, które mają dbać o ich umiejętności – tak bardzo doceniane przez pracodawców.

Studia na kierunku automatyka i robotyka oferują bardzo atrakcyjną pracę w przyszłości, zatem ukończenie kształcenia to niewątpliwie inwestycja na lata. Inżynierowie mogą znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach przemysłowych, w których wdraża się wciąż nowe mechanizmy związane ze sterowanie. Zatem będą to przykładowo gałęzie takie jak przemysł:

 • motoryzacyjny;
 • lotniczy;
 • medyczny;
 • metalurgiczny;
 • chemiczny itd.

 

Właściwie to abiturienci automatyki i robotyki mogą sami wybrać ten sektor, w którym chcieliby pracować. To jedna z nielicznych grup zawodowych, która może dowolnie wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert zatrudnienia, pojawiających się na rynku. Absolwenci wrocławskich uczelni mogą rozwijać się na stanowiskach związanych z projektowaniem, testowaniem, konstruowaniem, czy programowaniem różnego rodzaju mechanizmów sterowania. Warto podkreślić, że podczas wszystkich lat kształcenia, studenci rozwijają swoje kompetencje językowe, które pozwalają na rozpoczęcie pracy nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej, co też może znacznie przełożyć się na atrakcyjność zarobków.

Jakie opinie mają studia na kierunku automatyka i robotyka we Wrocławiu?

Studia na kierunku automatyka i robotyka wiążą się z bardzo intensywnym czasem nauki. Jednak jej zadośćuczynieniem są perspektywy bardzo atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Artur, student Politechniki Wrocławskiej, mówi:

To bardzo otwarta branża, w której ciągle coś się dzieje. Swoją wiedzę można poszerzać także poza murami uczelni – targi, staże, praktyki, kursy. Wiem, że to bardzo konkretny fach, więc nie boję się o swoją przyszłość. Automatyka i robotyka nie może być jednak przypadkowym wyborem. Tutaj przyda się bardzo dużo determinacji.

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)