Kraków to najpotężniejsze miasto akademickie, a uczelnie, które się w nim znajdują, muszą uwzględniać nastroje panujące na rynku pracy. Dziś, oprócz rozbudowanej wiedzy, liczy się także doświadczenie. Zatem studia ekonomiczne w Krakowie możesz podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studia dzienne mają charakter regularnych spotkań w ciągu tygodnia.
Z kolei studia zaoczne to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy w trakcie ich trwania chcieliby podjąć trwałą aktywność zawodową, ponieważ zjazdy naukowe odbywają się w weekendy. Jednak w przypadku studiów zaocznych studenci znaczną część materiału muszą opanowywać samodzielnie w domu, tak by zniwelować różnice programowe pomiędzy studiami dziennymi a niestacjonarnymi.
1. Dla kogo ten kierunek
Studia ekonomiczne od wielu lat stanowią jeden z najpopularniejszych typów kierunków. Zastanawiasz się, czy może i ty odnalazłbyś się na takich studiach?
Ekonomia należy do grupy nauk społecznych, które analizują i opisują produkcję, konsumpcję oraz dystrybucję wszelkiego rodzaju dóbr, wykorzystywanych przez społeczeństwo. Nie jest to dyscyplina w pełnym znaczeniu ścisła, ponieważ czerpie zarówno z matematyki, socjologii, czy polityki.Oznacza to, że naukę, jaką jest ekonomia, możemy traktować interdyscyplinarne.
Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które realizują się w tym zawodzie, muszą posiadać wysoko rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność do logicznego myślenia. Bowiem ekonomista nie tylko analizuje, ale przewiduje nastroje społeczne, które towarzyszyć będą konsumpcji danych dóbr. Jeżeli zatem odnajdujesz siebie w powyższej charakterystyce, nauka matematyki nie sprawia ci problemu i interesujesz się aktualnymi problemami gospodarczymi, to studia na kierunku ekonomia w Krakowie będą dla ciebie idealne.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na studiach ekonomicznych musi obejmować wiele dziedzin, tak by przyszli absolwenci byli prawdziwymi profesjonalistami w swoim fachu. Bloki zajęciowe możemy podzielić na kilka grup, które odnosić się będą do różnych dyscyplin. Zatem studenci swoje kwalifikacje będą opierać na naukach ścisłych, prawniczych i socjologicznych. Podstawę kształcenia na kierunku ekonomia stanowić będzie oczywiście królowa nauk, czyli matematyka oraz dyscypliny jej pochodne:
-
statystyka;
-
rachunek prawdopodobieństwa;
-
analiza finansowa;
-
rachunkowość.
Przedmioty te stanowią niezbędny filar, bez którego nie będzie możliwe poznanie i pełne zrozumienie dziedzin, współgrających z ekonomią. Uczelnie w Krakowie w swoich programach studiów ekonomicznych uwzględniają także zagadnienia takie jak podstawy zarządzania, wstęp do psychologii, czy socjologię organizacji. Studenci poznawać będą podstawy prawa gospodarczego, czy zagadnienia związane z polityką społeczną oraz gospodarczą.
Wiedza teoretyczna absolwentów ekonomii powinna stanowić podstawę każdego ich działania praktycznego, a więc musi mieć ona maksymalnie wszechstronny charakter i obejmować wiele aspektów. To kwalifikacje z zakresu nauk ścisłych, prawnych i socjologicznych sprawiają, że przyszli absolwenci będą umiejętnie wykorzystywać je w pracy zawodowej.
Bowiem absolwent ekonomii to specjalista w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Potrafi wszystkie te zasoby analizować oraz prowadzi statystyki z nimi związane. Oprócz tego to doskonały prognosta nastrojów społeczno-ekonomiczny, który w swoich sądach wykorzystuje cały aparat kierunkowych umiejętności.
W programie studiów na kierunku ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.: