Filologia w Warszawie - terminy rekrutacji

Filologia w Warszawie - terminy rekrutacji

Filologia w Warszawie - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie Społeczna Akademia Nauk w Warszawie stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:do 30.09.2024 Termin rekrutacji II stopnia:do 30.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:do 30.09.2024 Termin rekrutacji II stopnia:do 30.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć studia wyższe, powinny bardzo dobrze zapoznać się z harmonogramem rekrutacji, obowiązującym na danych uczelniach. Na ogół osoby zainteresowane mogą rejestrować się na studia już na przełomie kwietnia oraz maja, ponieważ wtedy zostają uruchomione platformy rekrutacyjne uczelni. Pamiętaj, że nie liczy się oczywiście kolejność zgłoszeń (w przypadku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej), lecz liczba punktów, jakie uzyskasz podczas egzaminów maturalnych.

Na ogół rekrutacja na studia ma kilka etapów, tak by osoby, które nie dostały się podczas pierwszego z nich, mogły ubiegać się o ponowne przyjęcie wraz z drugą turą osób rekrutowanych. Pierwszy etap rekrutacji najczęściej odbywa się w lipcu tuż po ogłoszeniu wyników z matur. To także czas składania podstawowych dokumentów na wybrane przez siebie ośrodki akademickie.

Kolejny etap rekrutacji odbywa się na przełomie sierpnia oraz września. Wtedy szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych dostają te osoby, które nie zakwalifikowały się na studia filologiczne w pierwszym terminie (w przypadku wolnych miejsc).

Dokumenty rekrutacyjne +

Osoby, które znalazły się na listach osób przyjętych, muszą dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów. Szczegółowe informacje znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Musisz pamiętać jednak, by wśród tych dokumentów znalazły się na pewno:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • aktualna fotografia;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności, ponieważ ich brak w systemie uczelni oznaczać będzie rezygnację ze studiów.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne stanowią nieodłączną część aplikowania na studia wyższe w Polsce. Osoby, które chcą wziąć udział w rekrutacji powinny liczyć się z tym, że muszą uiścić opłatę rekrutacyjną. Waha się ona mniej więcej od 85 do 100 zł. Tego typu opłaty ustalają ośrodki akademickie, informacje na ich temat zawsze znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Opłatę rekrutacyjną za studia na kierunku filologia w Warszawie możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu bankowego lub przy pomocy płatności elektronicznych. Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu. Dowód wpłaty będziesz musiał także dostarczyć do dziekanatu danej uczelni w Warszawie.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku filologia mają charakter humanistyczny i właśnie takie przedmioty będziesz musiał zdawać podczas matur, jeżeli chcesz być studentem jednej z warszawskich uczelni. W kręgu twoich zainteresowań powinny znaleźć się przede wszystkim języki obce nowożytnie. Oprócz nich w procesie rekrutacji uwzględniane są przedmioty takie jak: historia, WOS, filozofia, historia sztuki, czy język polski (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni). Pamiętaj, że część wybranych przez siebie przedmiotów powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym. Tylko wtedy będziesz mieć szansę, by znaleźć się na listach osób przyjętych.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Każda z uczelni wybiera swój indywidualny przelicznik punktów, jakie zostały zdobyte przez kandydatów podczas egzaminów dojrzałości. Przelicznik ten na ogół związany jest z poziomem, który wybrałeś dla zdawanych przez siebie przedmiotów. Oczywiście najwięcej punktów zdobędziesz z tych przedmiotów, które zdawałeś na maturze na poziomie rozszerzonym. Model ten obowiązuje na większości uczelni w Polsce.

Olimpiady oraz konkursy +

Rekrutacja na większość kierunków w Polsce wiąże się nie tylko z doskonałymi wynikami maturalnymi. Ciekawą alternatywą może być udział w różnego rodzaju olimpiadach oraz konkursach. To propozycja dla najbardziej ambitnych kandydatów, ponieważ ich wiedza oraz umiejętności powinny wykraczać poza mury szkoły średniej. Studia na kierunku filologia to doskonała okazja, by wziąć udział w takiej olimpiadzie i znaleźć się na liście osób przyjętych poza kolejnością. Możesz wybierać spośród olimpiad takich jak:

  • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego;
  • wybrane olimpiady z języków obcych nowożytnych;
  • czy Olimpiada Historyczna.

Pamiętaj, że wzięcie udziału w olimpiadzie nie zwalania cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Komentarze (0)