Studenci fizjoterapii uzyskują przygotowanie zawodowe do samodzielnej pracy z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, a także będącymi w stanach zagrożenia zdrowia lub utraty sprawności psychofizycznej. Absolwenci tego kierunku poprawnie stosują zabiegi z użyciem środków i metod fizjoterapeutycznych. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności oraz wiedzę fizjoterapeuci mogą wykorzystać w praktycznej interakcji z pacjentami i klientami.
1. Wiedza i umiejętności:
Studenci fizjoterapii szkolą się także w zakresie fizjoprofilaktyki. Specjaliści tej dziedziny zapobiegają m.in. chorobom cywilizacyjnym i psychicznym, a także urazom czy alergiom. Absolwenci tego kierunku posiadają kompleksową, nowoczesną i rozszerzoną wiedzę dotyczącą metod oraz narzędzi stosowanych we współczesnej fizjoterapii.
Wiedza
W trakcie studiów na kierunku fizjoterapia uczestnicy zajęć poznają społeczne i medyczne konteksty tej dziedziny. Biomedyczne podstawy fizjoterapii pozwalają studentom zrozumieć budowę anatomiczną poszczególnych układów ludzkiego organizmu oraz podstawowe zależności między ich budową i funkcją w warunkach zdrowia lub choroby. Poznają rodzaje metod obrazowania oraz zasady ich przeprowadzania (m.in.: zdjęcie RTG., ultrasonografia, tomografia komputerowa).
W trakcie nauki studenci badają mechanizmy kontroli ruchu i regulacji procesów metabolicznych człowieka. Ponadto poznają oni specyfikę poszczególnych środków farmakologicznych stosowanych w ramach różnych chorób. W zakresie nauk ogólnych studenci analizują społeczne i psychologiczne uwarunkowania funkcjonowania jednostki w społeczeństwie, a także poznają skuteczne metody motywowania pacjentów do prozdrowotnych zachowań czy informowania ich o niepomyślnym rokowaniu.
Wiedza, którą nabywają studenci fizjoterapii:
-
znają budowę anatomiczną układów ludzkiego organizmu oraz zasady ich funkcjonowania
-
stosują różnorodne metody obrazowania, zgodnie z zasadami ich przeprowadzania
-
znają mechanizmy kontroli ruchu i regulacji procesów metabolicznych
-
analizują społeczne i psychologiczne uwarunkowania funkcjonowania jednostki w społeczeństwie
-
wykorzystują skuteczne metody motywowania pacjentów oraz informowania ich o niepowodzeniach
Umiejętności
Absolwenci fizjoterapii poprawnie interpretują wyniki analiz podstawowych wskaźników czynności układu krążenia czy składu krwi. Ponadto umiejętnie przeprowadzają ocenę zdolności wysiłkowej pacjenta, w tym jego tolerancji wysiłkowej czy poziomu zmęczenia i przetrenowania. Studenci tego kierunku przeprowadzają szczegółową analizę biochemiczną prostych i złożonych ruchów człowieka zarówno w warunkach prawidłowych, jak i w przypadku różnych zaburzeń ruchu.
Fizjoterapeuci dobierają i przeprowadzają kinezyterapię ukierunkowaną na kształtowanie poszczególnych zdolności motorycznych u osób zdrowych lub zmagających się z różnymi dysfunkcjami. Przeprowadzają zajęcia ruchowe o określonym celu i konstruują profesjonalne treningi medyczne, dostosowane do wskazań i przeciwwskazań indywidualnych pacjentów.
Umiejętności, które mają absolwenci fizjoterapii:
-
poprawnie przeprowadzają i interpretują wyniki analiz podstawowych wskaźników
-
przeprowadzają ocenę zdolności wysiłkowej pacjenta
-
przeprowadzają szczegółową nalizę biochemiczną prostych i złożonych ruchów człowieka
-
dobierają i przeprowadzają kinezyterapię ukierunkowaną na kształtowanie poszczególnych zdolności motorycznych
-
przeprowadzają zajęcia ruchowe o określonym celu
-
konstruują profesjonalne treningi medyczne
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich i trwają 5 lat. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne skierowane są do tych studentów, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z prowadzącymi zajęcia oraz innymi członkami grupy. Stacjonarna nauka pozwala zdobyć cenne doświadczenie nie tylko w trakcie obowiązkowych praktyk, ale również dzięki działalności studenckich organizacji czy kół naukowych.
Stacjonarni studenci mogą napotkać problem z pracą na pełnym etacie – ten tryb studiowania znacząco utrudnia (czasem uniemożliwia) podjęcie się pracy na pełnym etacie. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Stacjonarna nauka w niepublicznych szkołach wyższych wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka pozwala studentom na podjęcie pracy na pełnym etacie, rozwijanie własnych zainteresowań lub poświęcenie czasu prywatnym sprawom. Niestacjonarni studenci bez problemu połączą studiowanie z innymi obowiązkami. Powinni oni jednak pamiętać o tym, by samodzielnie uzupełniać swoją wiedzę oraz systematycznie uczestniczyć w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Fizjoterapia to kierunek o wyjątkowo rozbudowanym charakterze. Program tych studiów przewiduje przedmioty poświęcone zarówno biomedycznym podstawom fizjoterapii, jak i ogólnym zagadnieniom społeczno-psychologicznym czy klinicznym aspektom tej dziedziny.
W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anatomia prawidłowa;
-
biochemia i biofizyka;
-
patologie ogólne;
-
dydaktyka fizjoterapii;
-
socjologia niepełnosprawności i rehabilitacji i wiele innych.
W trakcie nauki studenci zyskują szereg umiejętności praktycznych, niezbędnych do poprawnego wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Przyszli specjaliści szkolą się w zakresie m.in. kinezyterapii, terapii manualnej czy masażu leczniczego.
Przedmioty związane z fizjoterapią obejmują wiele szczegółowych zagadnień, między innymi:
Aby uzyskać jak najbardziej rzetelne wykształcenie, potrzebna jest jeszcze dobrze dobrana specjalizacja. Może to być przykładowo:
-
fizjoterapia i masaż w sporcie;
-
terapia manualna z diagnostyką i korektą wad postawy.
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci fizjoterapii powinni interesować się naukami medycznymi – dobrze, by kandydaci na ten kierunek znali biologiczne, chemiczne i fizyczne podstawy funkcjonowania człowieka. Fizjoterapeuci pracują bezpośrednio z pacjentami, powinni być zatem otwarci, wyrozumiali i cierpliwi. Niezbędna w tym zawodzie jest umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów zawodowych.
Przyszli specjaliści powinni chcieć nieść pomoc innym i odznaczać się zdolnością empatii. Kandydaci na studia fizjoterapeutyczne muszą być odpowiedzialni i powinni umiejętnie podejmować decyzje. Fizjoterapeutom przyda się odporność na stres oraz umiejętność pracy w trudnych warunkach.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie:
-
zainteresowanie naukami medycznymi
-
otwartość, wyrozumiałość, cierpliwość
-
umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z pacjentami i członkami zespołu leczniczego
-
chęć niesienia pomocy innym, empatia
-
odpowiedzialność, umiejętność pracy w stresie
-
zdolność do podejmowania decyzji
-
zdolność do pracy w trudnych warunkach
Specjalizacja fizjoterapeutyczna wymaga od przyszłych ekspertów dużej sprawności manualnej i sprawności fizycznej. Kandydaci na te studia, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi, powinni zapoznać się z wymaganiami psychofizycznymi oraz zdrowotnymi na kierunku fizjoterapia na poszczególnych uczelniach.