Studia medyczne Kraków

Studia medyczne Kraków

Studia medyczne Kraków

Największy wybór studiów

medycznych w Krakowie

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia medyczne Kraków | woj. małopolskie

Studia medyczne w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są Studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI MEDYCZNE W KRAKOWIE

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Krakowie

Najprościej rzecz ujmując, aby dostać się na studia medyczne w Krakowie należy bardzo dobrze zdać maturę z kierunków ścisłych. Rekrutacja przebiega obecnie podobnie do rekrutacji na jakikolwiek inny kierunek studiów.

Dlatego ci, którzy chcą być pewni, że znajdą swoje nazwisko na liście przyjętych na studia medyczne, już w liceum lub innej szkole ponadgimnazjalnej powinni jak najlepiej postarać się z nauką chemii, biologii, fizyki i matematyki.

Właśnie te cztery przedmioty, choć w różnych konfiguracjach przeliczeń punktowych, decydują o przyjęciu na studia medyczne lub odrzuceniu danego kandydata.

Dodatkowo, liczba potencjalnych studentów na medycynę wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu osób na jedno miejsce na dany wydział, dlatego na medycynę dostaną się rzeczywiście tylko najlepsi z najlepszych, mogący pochwalić się punktacją z maturalnych przedmiotów na granicy dziewięćdziesięciu procent.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

POKAŻ WSZYSTKIE

Studia medyczne niestacjonarne w Krakowie

Studia medyczne w Krakowie to bogata historia kształcenia, a także ich ogromny prestiż. Czynniki te sprawiają, że każdego roku do stolicy Małopolski ściąga niezliczona rzesza kandydatów. Zrozumiałym jest, że oczekują oni nie tylko interesującej oferty dydaktycznej w kontekście ścieżek kształcenia, lecz także wyboru formy, w jakiej chcą się uczyć.

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że oferta studiów niestacjonarnych bywa uboższa od tej w stosunku do studiów stacjonarnych i tak też przedstawia się sytuacja w aspekcie studiów medycznych w Krakowie. Więcej dyscyplin realizowanych jest w formie dziennej, ale nie oznacza to, że nie da się wybrać interesującego kierunku prowadzonego również w formule niestacjonarnej.

Mówiąc o medycznych studiach niestacjonarnych należy podkreślić, aby dokładnie zaznajamiać się z opisami kierunków, ponieważ bardzo często studia niestacjonarne rozumiane są jako studia zaoczne. Zaoczne, czyli dokładnie jakie?

Studia zaoczne można określić studiami weekendowymi, ponieważ zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele; ich układ uzależniony bywa zarówno od konkretnej uczelni, jak i kierunku kształcenia. Przeglądając oferty dydaktyczne kierunków medycznych w Krakowie łatwo dostrzec, że w formie niestacjonarnej realizowane są sztandarowe dyscypliny, na czele z Kierunkiem lekarskim, Kierunkiem lekarsko- dentystycznym, czy Farmacją. Cechą wspólną tych kierunków jest to, iż prowadzone są na jednolitych studiach magisterskich.

czytaj dalej studia medyczne niestacjonarne w Krakowie

STUDIA MEDYCZNE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

A
B
D
F
H
K
O
P
R
T
Z
Ż
Rozwiń

Jak wyglądają studia na kierunkach medycznych w Krakowie

Studia medyczne i praca w zawodzie lekarza to marzenie wielu osób. Marzenie trudne do osiągnięcia, ale nie niemożliwe. Tutaj przybliżymy wam nie tylko proces rekrutacji i pokażemy miejsca, gdzie możecie studiować medycynę w Krakowie, ale też podpowiemy, w jakich zawodach moglibyście się najlepiej odnaleźć. Jednak ad rem. Ci, którzy decydują się na studia medyczne muszą pamiętać, że to żmudny i wymagający kierunek.

Jest to spowodowane faktem, iż w pracy lekarza, jak w żadnej innej branży, należy brać odpowiedzialność za swoje decyzje, które mogą skutkować uratowaniem człowiekowi życia, ale również jego śmiercią. Również w medycynie, jak w żadnym innym zawodzie, za wielką siłą idzie wielka odpowiedzialność.

Jednak ci, którym uda się z sukcesem dostać na studia medyczne w Krakowie i przetrwać kilkuletnie, trudne studia, mają szansę na wybitną karierę naukową i zawodową, prestiż i szacunek społeczny oraz - często - niemałe zarobki.

 

Studia medyczne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Poszczególne kierunki studiów mogą być realizowane w różnorodny sposób. Niektóre z nich możesz studiować w ramach jednolitych studiów magisterskich, na przykład kierunek lekarski, który trwa w tym przypadku sześć lat lub farmację, która realizowana jest w ciągu jedenastu semestrów (5,5 roku).

Kierunki możesz realizować także w zakresie pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają sześć semestrów (na przykład ratownictwo medyczne). Studia magisterskie to dwuletnie kształcenie uzupełniające. Absolwenci mogą podjąć także studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Trwają najczęściej dwa semestry i realizowane są w sposób niestacjonarny. Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie, chociażby prawo medyczne z zasadami deontologii i bioetyki zawodów w ofercie podyplomowej.

Studia medyczne w Krakowie możesz realizować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.

czytaj dalej studia w Krakowie

 

 

Kierunki studiów medycznych w Krakowie

Kierunków medycznych w Krakowie znajdziesz bardzo wiele. Są one różnorodne, a tworzone programy studiów mają charakter interdyscyplinarny.

Prócz tradycyjnego kierunku lekarskiego czy lekarsko-dentystycznego, farmacji i ratownictwa medycznego, na uczelniach znajdziesz kształcenie w zakresie analityki medycznych, elektroradiologii, biofizyki czy fizyki medycznej. Nie brakuje również odnowy biologicznej, zarządzanie w ochronie zdrowia oraz zdrowia publicznego.

Jak widzisz, studia medyczne nie są przeznaczone jedynie dla przyszłych lekarzy. Odnaleźć się tutaj mogą także osoby, które chcą pracować w laboratorium, pragną poświęcić się karierze badawczej i naukowej, myślą o karierze magistra farmaceuty, chcą zajmować się kobietą i dzieckiem, a swoją karierę zawodową wiążą z położnictwem. Możesz pracować w dziedzinach medycznych od zaplecza.

Konstruować, badać, edukować, zajmować się marketingiem medycznym. Uczelnie w Krakowie mają bardzo wiele do zaoferowania w zakresie nauk medycznych, a co równie ważne, są przystosowane do nauczania w tym zakresie na najwyższym poziomie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów medycznych:

 • biofizyka
 • dietetyka i ekologiczna żywność
 • elektroradiologia
 • fizyka medyczna
 • kierunek lekarski
 • kosmetologia
 • odnowa biologiczna
 • położnictwo
 • ratownictwo medyczne
 • zarządzanie w ochronie zdrowia

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

 

Gdzie studiować kierunki medyczne w Krakowie?

Kraków jest jednym z największych miast akademickich. Uczelni w nim jest bardzo wiele i z reguły są to takie, o których zawsze jest głośno. Studia medyczne możesz realizować, chociażby na Uniwersytecie Jagiellońskim, który znany jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Bogatą ofertę, jeśli chodzi o kierunki obejmujące nauki medyczne ma także Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia umożliwi Ci kształcenie między innymi w zakresie kosmetologii, dietetyki czy fizjoterapii. Fizykę medyczną znajdziesz natomiast na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Poszczególne placówki edukacyjne wyróżniają się unikatowym charakterem, jeśli chodzi o sposoby prowadzenia zajęć i proponowane programy studiów. Zupełnie inaczej będzie wyglądała fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie od tej, którą będziesz studiował/a w Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Niektóre kierunki znajdziesz tylko na jednej uczelni jak na przykład odnowa biologiczna na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Warto także zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Rolniczego i Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla w Krakowie.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki medyczne w Krakowie:

 • Uniwersytet Jagielloński
 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
 • Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

 

Jak wybrać studia medyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia medyczne powszechnie uznawane są za jedne z najbardziej opłacalnych. Wysoko wykwalifikowani specjaliści są dobrze opłacani w różnego rodzaju placówkach medycznych lub pośrednio powiązanych z medycyną. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na kształcenie w tym zakresie i wybiera kategorie, które związane są z leczeniem i inżynierią medyczną.

Abiturienci w zależności od wybranego kierunku zatrudniani są w różnych miejscach - od szpitali po przedsiębiorstwa. Pracują między innymi w zakładach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, w pracowniach elektromedycznych, audiologii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej oraz w inspekcji ochrony radiologicznej.

Zatrudniani są także w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach, klinikach prywatnych i publicznych, administracji państwowej i samorządowej.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizjoterapeuta
 • dietetyk
 • chirurg
 • pielęgniarka
 • położna
 • kardiolog
 • ratownik medyczny
 • analityk medyczny
 • elektroradiolog
 • stomatolog
 • farmaceuta
 • instruktor odnowy biologicznej

 

Wybierając kierunek studiów, warto kierować się sytuacją na rynku pracy. Jeden ekspert medyczny jest potrzebny bardziej, inny mniej, jeden zawód opłacany jest lepiej, drugi gorzej. Specjaliści medyczni potrzebni są nieustannie w różnych branżach. Ważny jest także fakt, iż osoby, które chcą zgłębiać nauki medyczne, nie muszą być od razu lekarzami, by mieć dobre zarobki.

Wiele osób myśli o karierze laboratoryjnej, stricte aptekarskiej, a nawet marketingowej czy dydaktycznej. Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele, a najlepiej odnajdują się Ci, którzy czują się dobrze w wybranym przez siebie kierunku.

Wybór studiów na podstawie zainteresowań pozwoli uniknąć zniechęcenia nauką, a co ważniejsze - niechęci wykonywania danego zawodu. By pracować w medycynie i branżach pokrewnych również należy mieć odpowiednie do tego predyspozycje.

Tak, jak nie każdy może być fizjoterapeutą, tak nie każdy powinien zajmować się fizyką medyczną. Niezależnie od tego, który z zawodów medycznych wybierzesz, możesz być pewien/pewna, że studia w tym zakresie są na tyle uniwersalne, iż zawsze istnieje zapotrzebowanie w tym zakresie.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Wybór uczelni wyższej nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli w danym mieście jest ich wiele. W Krakowie poszczególne placówki, które oferują kształcenie wyższe, cieszą się powszechnym poważaniem. Najszerzej rozpowszechnioną renomę ma Uniwersytet Jagielloński, jednak o studiach na poszczególnych uczelniach słyszy się także w zakresie innych ośrodków.

Jeśli nie możesz zdecydować się na to, gdzie studiować, warto zweryfikować ofertę dydaktyczną i możliwości rozwoju, które oferuje dana uczelnia. Program zajęć, wymiany, propozycje stażowe mogą nam wiele uświadomić i określić, czego oczekujemy od naszej edukacji. Ważnym punktem może okazać się także kierunek. Ostatecznie nie każde studia znajdziemy na każdej uczelni bądź poszczególne kierunki mogą być na danej uczelni realizowane w inny sposób, niż oczekujemy.

Ważne jest oczywiście grono akademickie. Dla niektórych kluczowym elementem może okazać się dany profesor, inni wezmą pod uwagę opinie absolwentów. Renoma uczelni też jest przecież ważna. Nie pozostaje Ci nic innego jak zapoznanie się z najważniejszymi ośrodkami akademickimi w Krakowie. Każdy z nich ma do zaoferowania unikatowe kształcenie, które z pewnością nie pożałujesz.

 

 

Czy warto iść na studia medyczne w Krakowie?

Studia przez wielu uważane są za jeden z najważniejszych okresów w naszym życiu. To wtedy zawieramy najważniejsze kontakty, kluczowe dla kariery zawodowej, ale przede wszystkim poznajemy ludzi, którzy są naszymi przyjaciółmi przez resztę życia. To czas niezapomnianych imprez, odkrywania swoich pasji, zdobywania doświadczeń, tak ważnych w dorosłym życiu.

Studia medyczne w Krakowie warto realizować przede wszystkim przez renomę, którą cieszą się poszczególne placówki akademickie. Niektóre z nich znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, a to umożliwia podejmowanie współpracy nie tylko na tle krajowym, ale i międzynarodowym. Poza tym uczelnie w Krakowie współpracują z uniwersytetami nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Studenci mają więc możliwość wymiany, poznawania nowych kultur, nowych ludzi, uczenia się od najlepszych specjalistów-praktyków. Od najlepszych w swojej branży możecie uczyć się także na stażach i praktykach. Uczelnie oferują różnorodne programy stażowe, które stawiają na rozwój studentów i absolwentów, jak również oferują im pracę po ukończeniu studiów.

Kraków słynie z turystyki, dlatego nie brakuje w nim atrakcji, z których mogą korzystać także studenci. Wydarzenia kulturowe i sportowe, imprezy masowe, różnego rodzaju przedsięwzięcia i targi pracy to tylko nieliczne opcje, które stawiają na rozwój osób młodych i uczących się. Uczelnie zachęcają podopiecznych do wychodzenia z inicjatywą, jeśli chodzi o organizowanie konferencji naukowych i branie w nich udziału, zakładanie kół naukowych i aktywne uczestniczenie w spotkaniach, branie udziału w grantach badawczych.

Kraków to miasto szczycące się bogatą historią, słynące jednak z nowoczesności i dążenia do postępu. Z pewnością nie będziesz się tutaj nudził/a, a co ważniejsze z pewnością znajdziesz tu miejsce dla siebie – czy to na płaszczyźnie osobistej, czy zawodowej.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

 

Praca po studiach medycznych

Jednak co robić po medycynie? Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ studia medyczne pozwalają na pracę w wielu różnych zawodach. Wystarczy przejrzeć, głównie zagraniczne, oferty pracy, by odkryć, że poszukiwani są specjaliści w zawodach typowo medycznych, jak i osoby o wykształceniu bardziej interdyscyplinarnym.

Warto choćby wspomnieć o takich branżach, jak anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, medycyna sądowa, otorynolaryngologia, radiologia i diagnostyka obrazowa, diagnostyka laboratoryjna, okulistyka czy też psychiatria, aż po zawody wspomagające medycynę: opiekuna medycznego, protetyka słuchu, technika sterylizacji, technika usług kosmetycznych, higienistę stomatologicznego czy rejestratora medycznego.

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KRAKOWIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI STUDIA MEDYCZNE

Najważniejszą i najbardziej prestiżową uczelnią krakowską, na której otwarte są między innymi studia medyczne jest Uniwersytet Jagielloński. Na Wydziale Lekarskim zorganizowane są jednolite studia magisterskie na kierunku Lekarskim. Takie same, jednolite studia magisterskie oferowane są na kierunku Lekarsko-Dentystycznym. Na Wydziale Lekarskim działa również kierunek Dietetyka. Wydział Farmaceutyczny organizuje magisterskie zajęcia przeddyplomowe na stacjonarnej i niestacjonarnej Farmacji oraz na Analityce medycznej (tylko studia stacjonarne). Dodatkowo, na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego można studiować uzupełniająco na dwuletnich studiach Kosmetologicznych. Trzecim wydziałem, na UJ, który oferuje kierunki medyczne jest Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie możecie studiować Elektroradiologię, Fizjoterapię, Położnictwo, Pielęgniarstwo, Ratownictwo Medyczne oraz Zdrowie publiczne.

dowiedz się więcej

 


POLITECHNIKA KRAKOWSKA STUDIA MEDYCZNE

Następną z uczelni w Krakowie, na której otwarte są studia medyczne jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej otwarty jest kierunek Biotechnologii (na studiach I i II stopnia), natomiast na Wydziale Mechanicznym nauczana jest Inżynieria biomedyczna, łącząca nauki techniczne, medyczne i biologiczne (studia I stopnia).

dowiedz się więcej

 


UNIWERSYTET ROLNICZY STUDIA MEDYCZNE

Kolejną uczelnią jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Na Wydziale Technologii Żywności otwarty jest m.in. kierunek Dietetyka (studia I stopnia).

dowiedz się więcej

 


AKADEMIA GÓRNICZO HUTNICZA STUDIA MEDYCZNE

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica naucza Inżynierii biomedycznej, a także Mikroelektroniki w Technice i Medycynie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Dodatkowo, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej można studiować na kierunku Fizyka Medyczna.

dowiedz się więcej

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)