Studia w Krakowie na kierunku wzornictwo możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym – wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Musisz mieć jednak świadomość, że studia niestacjonarne są płatne, a większość materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie. Tylko dzięki temu uda się zniwelować różnice pomiędzy tymi dwiema formami kształcenia. Studenci trybu zaocznego spotykają się na ogół podczas weekendowych zjazdów naukowych, ale dzięki temu mają więcej czasu w tygodniu, by na przykład realizować się zawodowo.
1. Dla kogo ten kierunek
Każdy lubi mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na funkcjonalność przedmiotów, lecz także na ich piękno i formę estetyczną. Przedmioty, którymi się otaczamy, często są pewnego rodzaju wyrazem naszych charakterów, stylu, czy upodobań. Fotel z ekstrawaganckim obiciem, koszula wyróżniająca się z tłumu, czy wreszcie zastawa stołowa o niekonwencjonalnych kształtach – dziś już nic nie robi na nas wrażenia. Dzieje się tak, dlatego że studia na kierunku wzornictwo znajdują się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich.
Jednak jak najprościej zdefiniować wzornictwo? Coraz częściej termin ten zostaje wyparty przez międzynarodowe określenie design. Oba te znaczenia można odnoszą się przede wszystkim to ogółu działań artystycznych, związanych z projektowaniem przedmiotów użytkowych, dóbr, czy wręcz usług. Designer zatem to osoba, która w kreatywny sposób podchodzi do projektowania rzeczy codziennego użytku, dba nie tylko o ich ergonomię, lecz także o ich interesujący wygląd. Jeżeli jesteś osobą o wysoko rozwiniętym talencie plastycznym, masz milion pomysłów projektowych i chciałbyś swoje pasje przekuć w wykształcenie, to studia na kierunku wzornictwo czekają właśnie na ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku wzornictwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kraków to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Co roku rozpoczyna tutaj studia wielu studentów, których skusił prestiż tego miasta. Jeśli i ty chciałbyś rozpocząć studia w Krakowie na kierunku wzornictwo, to możesz wybierać spośród kilku propozycji przedstawionych przez różne uczelnie. Kierunek ten możesz rozpocząć na Akademii Sztuk Pięknych. Być może twoje zainteresowania mają bardziej ścisły charakter? Wtedy możesz rozważyć propozycję Politechniki Krakowskiej – w ofercie tej uczelni znajduje się kierunek taki jak inżynieria wzornictwa przemysłowego. Zastanów się, która z tych propozycji najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.
4. Praca po studiach
Przyszli absolwenci wzornictwa nie powinni martwić się o zatrudnienie. Dziś designerzy właściwie odnajdą się w każdym sektorze przemysłowym, ponieważ wytworzenie jakiejkolwiek rzeczy wiąże się najpierw z jej przemyślanym zaprojektowaniem – dotyczy to w takim samym stopniu opakowań, biżuterii, odzieży, mebli, czy filiżanek. Absolwenci wzornictwa mogą ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach projektowych, czy nawet agencjach architektonicznych, bowiem designerzy mają taką wiedzę, która pozwala na swobodną współpracę z architektami wnętrz.
Wzornictwo to jeden z tych kierunków, który daje wiele możliwości zawodowego rozwoju. Jego absolwenci mogą zostać zatrudnieni w różnego rodzaju ośrodkach kulturalnych, teatrach, muzeach, czy galeriach sztuki. Designerzy mogą też pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej – pozwoli ona na realizację indywidualnych marzeń i projektów.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku wzornictwo musi obejmować wiele różnorodnych aspektów, to sprawi, że przyszli designerzy nie będą tylko artystami, lecz także profesjonalistami, którzy dysponują rozległą wiedzą teoretyczną. Bloki zajęciowe wzornictwa można podzielić na kilka podstawowych typów – wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia warsztatowe. Podczas wykładów studenci będą poznawać zagadnienia związane, chociażby z:
-
historią sztuki;
-
teoriami wzornictwa;
-
podstawami projektowania i wiele innych.
Przyszli projektanci i designerzy będą musieli przejść też kursy związane z technicznymi aspektami tej dziedziny:
-
materiałoznawstwo;
-
wiedza techniczna;
-
ergonomia;
-
techniki wspomagające projektowanie.
Wszystkie te zagadnienia mają bardzo ważne znaczenie, ponieważ ich poznanie, a co najważniejsze – zrozumienie, sprawia, że potencjał projektowy produktu może być maksymalnie wykorzystany przy użyciu najbardziej odpowiednich materiałów. Naczelnym celem wzornictwa – zwłaszcza współcześnie – jest dbanie o cały cykl życia produktu od wstępnego projektu aż po recykling.
Absolwenci krakowskich posiadają zatem niezbędną wiedzę o:
-
sensie istnienia produktu;
-
rynkowym funkcjonowaniu produktu;
-
procesie użytkowania;
-
używalności produktów;
-
recyklingu.
To bardzo istotne elementy w życiu każdego projektanta. W praktyce oznacza to, że designerzy to nie tylko znakomici artyści, lecz przede wszystkim ludzie o wysoko rozwiniętej świadomości użytkowej, którzy funkcjonowanie przedmiotu rozpatrują zawsze wieloaspektowo.
W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.: