Jak wyglądają studia artystyczne w Krakowie
Studia artystyczne w Krakowie to … nawet trudno to opisać. Kraków to przestrzeń uduchowiona, pełna zakamarków, tajemnic, postaci z baśni ludowych. Kraków to dom dla artystów, dlatego podjęcie studiów artystycznych właśnie w tym miejscu, to spełnienie najskrytszych pragnień osobowości twórczych.
Długie nocne spacery dookoła krakowskiego rynku, przesiadywanie w malowniczych kafejkach, pubach, zachodzenie do Piwnicy pod Baranami, jak i mijanie Teatru Wielkiego, Teatru Starego, jak i Nowej Huty to doznania z pogranicza przyziemnej rzeczywistości i refleksji wyższego rzędu.
Studia artystyczne w Krakowie są przygodą, spotkaniem z nowym, innym spojrzeniem na ludzi, na relacje. To miejsce, w którym potrzeba dokonywania zmian budzi się w nas i krzyczy, że należy opowiadać, rysować, malować, śpiewać, budować kulturę, szanować tradycję, rozwijać się duchowo. Kraków to bodajże najbardziej uduchowione miasto, w którym tworzyli najznamienitsi artyści polskiej sceny teatralnej, filmowej, jak i poetyckiej. Jakie studia możecie podjąć w Krakowie? Przyjrzyjcie się tym fascynującym możliwościom z nami.
Studia artystyczne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kraków niegdyś słynął z artystów i do tej pory znajdziemy ich w tym mieście wielu. Uczelnie dbają o ewolucję artystyczną osób pragnących zadbać o rozwój wewnętrzny i przełożyć go na rzeczywistość, w której swoim artyzmem będą zarabiać na życie.
Poszczególne kierunki możesz studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast studiować zaocznie możesz w weekendy.
W zależności od wybranego kierunku możesz kształcić się jednolicie (na przykład grafika) lub w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia jednolite magisterskie trwają do pięciu lat.
Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie, a kształcenie w tym zakresie trwa od sześciu do siedmiu semestrów (chociażby na wzornictwie). Studia drugiego stopnia to uzupełniające studia magisterskie, trwające dwa lata. Uczelnie w Krakowie oferują także studia podyplomowe, na których kształcenie odbywa się niestacjonarnie i trwa najczęściej dwa semestry. W ten sposób możesz studiować między innymi rynek sztuki i antyków.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów artystycznych w Krakowie
Lista kierunków artystycznych w Krakowie jest długa. Zaliczyć do tej kategorii możemy zarówno kierunki związane z grafiką, designem czy wzornictwem, jak i studia filmowe takie jak aktorstwo, reżyseria, film and tv production management, a nawet filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach czy organizację produkcji filmowej i telewizyjnej.
Znajdziemy także wiele kategorii dydaktycznych, które pozwolą budować swoją karierę w zakresie pedagogiki i nauki przez sztukę. Możesz studiować, chociażby edukację artystyczną w zakresie dzieł sztuki, sztukę i edukację, czy edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.
Poszczególne kierunki studiów pozwolą Ci rozwinąć się medialnie, a także dostarczą Ci wiedzy w zakresie komunikacji wizualnej czy intermediów. Studia realizowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dzięki temu otwierają Cię na rynek pracy nie tylko krajowy, ale i międzynarodowy. Charakter kształcenia jest interdyscyplinarny, co pozwoli Ci łączyć wiedzę z różnych branż, a tym samy elastycznie podchodzić do tematu zatrudnienia.
Kierunki artystyczne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026
-
aktorstwo
-
digital design
-
edukacja artystyczna w zakresie dzieł sztuki
-
film and tv production management
-
filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach
-
grafika reklamowa i multimedia
-
historia sztuki
-
intermedia
-
komunikacja wizualna
-
organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: grafiki, projektowania, wzornictwa, malarstwa, reżyserii. Absolwenci studiów artystycznych odnajdują się w pracy w fotografii, malarstwie, domach kultury, muzeach, branży filmowej i teatralnej, agencjach reklamowych, korporacjach.
Uczelnie w Krakowie mają bogatą ofertę studiów artystycznych. Poszczególne placówki odznaczają się konkretną specyfiką i są nastawione na kształcenie w konkretnym zakresie. Akademia Muzyczna zapewni Ci kształcenie w ramach edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, Akademia Sztuk Pięknych zaś umożliwi Ci wyspecjalizowanie się w zakresie grafiki czy malarstwa.
Akademia Sztuk Teatralnych oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego to idealne miejsce dla przyszłych aktorów i reżyserów. Natomiast wiedzę o teatrze bądź z zakresu historii sztuki zdobędziesz na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Intrygujące i na swój sposób unikatowe kierunki ma w swojej ofercie Uniwersytet Pedagogiczny. To tutaj znajdziesz między innymi art & design, komunikację wizualną bądź sztukę współczesną. Poszczególne uczelnie w Krakowie szczycą się unikatowym charakterem i wyróżniają kadrą akademicką złożoną z najlepszych w swojej branży specjalistów. Niezależnie od tego, gdzie będziesz studiował/a, będzie to dobry wybór.
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Krakowie:
-
Akademia Muzyczna w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
-
Uniwersytet Jagielloński
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki artystyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Muzyczna w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Kierunki artystyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
-
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Krakowie
Jak wybrać studia artystyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów tak, by mieć dobrze płatną pracę, nie jest łatwą sprawą nie tylko w przypadku studiów artystycznych. Powszechnie utarło się, że kierunki artystyczne nie są zbyt opłacalne. XXI wiek znacząco zmienia tę opinię. Liczne branże otwierają się na artystów różnego typu – nie tylko scenarzystów czy reżyserów, ale i grafików, designerów, specjalistów od komunikacji wizualnej.
Absolwenci studiów artystycznych zatrudniani są w branży poligraficznej, wydawniczej, fotograficznej, biurach projektowych, agencjach reklamowych, biurach promocji, firmach konsultingowych, biurach projektowych związanych z przemysłem odzieżowym, agencjach mody, w teatrze, telewizji, przy produkcjach filmowych, w biurach projektowych, które realizują projekty dla różnych gałęzi przemysłowych, przy projektowaniu komunikacji wizualnej i medialnej, grafik użytkowych, a także w domach kultury i instytucjach kulturalno-oświatowych. Możliwości pracy jest naprawdę bardzo wiele, a miejsce zatrudnienia uzależnione jest od ukończonego kierunku.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
grafik
-
designer
-
producent filmowy
-
specjalista ds. komunikacji wizualnej
-
historyk sztuki
-
nauczyciel plastyki
-
nauczyciel muzyki
-
scenarzysta
-
krytyk teatralny
-
architekt wnętrz
-
stylista
-
projektant mebli
-
animator filmowy
Kierunki artystyczne są przeznaczone dla pasjonatów, którzy naprawdę chcą zajmować się daną dziedziną. Ci najlepsi znajdują pracę bez problemu. W tej branży trzeba umieć sprzedać swoją markę, którą jesteśmy my sami. Nasz pomysły, projekty, umiejętności aktorskie, dydaktyczne, predyspozycje komunikacyjne są na tyle cenne, że poszukuje ich bardzo wiele firm nawet przemysłowych.
Wybierając studia, warto także zwrócić uwagę na sytuację na rynku pracy. Zmienia się on dynamicznie, dlatego łatwo stwierdzić, co jest teraz na czasie, a których specjalistów jest już za dużo. Studia artystyczne mają wymiar interdyscyplinarny, co w znaczący sposób ułatwia łączenie różnych branż i odnalezienie się na różnorodnych stanowiskach pracy.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
Nim wybierzesz uczelnię wyższą, warto zapoznać się z opiniami abiturientów, którzy ukończyli już edukację w danym miejscu. Kraków słynie z wielu placówek akademickich, które gwarantują kształcenie na wysokim poziomie. Ważny jest także kierunek, który chcesz realizować. Nie na każdej uczelni znajdziesz to, co chcesz studiować. Wybór ścieżki naukowej z pewnością ułatwi wybór uczelni wyższej, na której tę ścieżkę będziesz realizował/a.
Uczelnie słyną z unikatowych programów kształcenia, wyspecjalizowanej kadry akademickiej, nowoczesnych pracowni, programów stażowych i stypendialnych, wyjazdów plenerowych. Warto zapoznać się z poszczególnymi możliwościami rozwoju, które dają Ci ośrodki akademickie mieszące się w Krakowie.
Zdobywanie wiedzy to jedno, drugie zaś to jakość tej wiedzy i możliwość zdobywania doświadczeń życiowych i zawodowych, rozwijających nas w dorosłym życiu. Studia artystyczne są na tyle specyficzne, że wymagają także oryginalnego podejścia do studenta. Znajdziesz je z pewnością w Krakowie – mieście cyganerii artystycznej.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy warto iść na studia artystyczne w Krakowie?
Kraków od stuleci słynął z kultury i sztuki. Nie zmieniło się to na przestrzeni wieków, dlatego maturzyści i studenci tak chętnie wybierają to miasto na lata, podczas których będą rozwijać swoje wnętrze i osobowość, a także kształcić wszelkie talenty. Władze miasta dbają także o atrakcje, z których korzystają nie tylko turyści, ale i studenci. Szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych przyciąga uwagę młodych ludzi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kraków staje się miastem międzynarodowym, a także otwiera się na inne nacje, co dodatkowo poszerza horyzonty jego mieszkańców.
Poszczególne uczelnie szczycą się bogatą historią, a jednocześnie innowacyjnym podejściem do realizowanych kierunków studiów. Przede wszystkim stawiają na rozwój swoich podopiecznych, zachęcając ich do brania udziału w wystawach, koncertach, plenerach, przedstawieniach, festiwalach, czy też konferencjach naukowych i grantach badawczych. Studenci zakładają koła naukowe, organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, biorą czynny udział w życiu artystyczno-kulturalnym, zdobywając jednocześnie doświadczenie życiowe i zawodowe. Doświadczenie zawodowe nabywają także w trakcie realizowanych praktyk i staży. Uczelnie współpracują z różnymi instytucjami i firmami, które chętnie biorą studentów pod swoje skrzydła, dzieląc się zawodowymi przeżyciami.
Studia przez wielu uznawane są za jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Warto czas ten wykorzystać na rozwijanie pasji, poznawanie nowych ludzi, podróżowanie, próbowanie nowych rzeczy. To czas, który pozwala nam odkrywać siebie i zdecydować o tym, czym chcemy zajmować się w życiu zawodowym lub po prostu w dorosłości. Kraków to idealne miejsce na tego typu poszukiwania, zwłaszcza że tworzą go nie tylko historia i sztuka, ale przede wszystkim fascynujący ludzie.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach artystycznych w Krakowie
Z pracą po studiach artystycznych bywa różnie. Jeśli masz prawdziwy talent i charyzmę, a także nie boisz się ciężkiej pracy to z pewnością sobie poradzisz. Znajdziesz etat w teatrze, bądź wejdziesz do obsady taśmowego serialu, co zapewni Ci podstawę materialną bytu.
Jeśli popracujesz nad wyrobieniem swojej marki, kreatywnie zbudujesz siebie w oczach publiczności, będziesz mieć szansę na intratne kontrakty reklamowe, czy filmowe, wysokich lotów.
Do tego jednak dąży się przez wiele lat. Praca po studiach artystycznych nie przychodzi łatwo, trzeba o nią bardzo zabiegać i dbać. Wymaga ona również licznych poświęceń - brania udziału w wydarzeniach, na które niekoniecznie ze względów ideologicznych ma się ochotę.
Lepiej jednak nie przesadzać z ich ilością i każdym swoim działaniem wyrażać siebie. Po studiach związanych z architekturą wnętrz i konserwacją mebli możecie szukać zatrudnienia w prywatnych biurach projektowych, jak i stworzyć własne, a także możecie ubiegać się o stanowisko pracy w muzeum czy obiektach pałacowych, gdzie będziecie dbać o dobytek meblarski.
W przypadku ukończenia kierunków takich jak grafika użytkowa, czy też intermedia, możecie śmiało wejść do świata reklamy i marketingu, pomagać przedsiębiorcom w wyrażaniu swoich biznesowych idei. Studia artystyczne otwierają różnego rodzaju możliwości i nie zamykają drogi do pracy w biznesie - korporacje coraz bardziej się przekonują, że osobowości twórcze, to tacy ludzie, którym warto powierzyć sterowanie biurami projektowymi. Dlatego wszystko pozostaje w Waszych rękach. To, czy zostaniecie perełką aktorską w Teatrze Starym w Krakowie, czy podbijecie sceny rozrywkowe światowej sceny, zależy tylko od Was i Waszego nastawienia.