Wzornictwo - Kraków
Dodaj do ulubionych

22.09.2023

Wzornictwo studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Wzornictwo w Krakowie to 5-letnie studia (jednolite magisterskie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Studia na kierunku wzornictwo w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Wzornictwo to kierunek studiów, który łączy w sobie sztuki plastyczne i techniczne. W programie nauczania, wzornictwo oferuje swoim studentom przedmioty poszerzające wiedzę z zakresu wiedzy technicznej, materiałoznawstwa czy ergonomii. Osoby na tym kierunku, poza wiedzą z zakresu technologi i metodyki procesu projektowania, zdobywają też umiejętności stylizacji, prezentacji i produkcji odzieży.

Dzięki umiejętności projektowania kolekcji, mebli czy sprzętu AGD, absolwenci wzornictwa są zatrudniani w firmach produkcyjnych i reklamowych. Po ukończeniu tego kierunku, można też planować swoją zawodową przyszłość w agencjach zajmujących się projektowaniem grafiki użytkowej lub jako projektant wnętrz, grafik czy architekt krajobrazu.

 

Uczelnie

W Krakowie wzornictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych ASP).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Krakowie na kierunku wzornictwo w roku akademickim 2023/2024 najczęściej brany jest pod uwagę wynik egzaminu wstępnego. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku wzornictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne.

czytaj dalej wszystko o Wzornictwo - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek WZORNICTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Wzornictwo stopień: (II)  (Jednolite), czas trwania: 2 lata • 5 lat
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek wzornictwo w Krakowie?

Aby rozpocząć studia na kierunku wzornictwo w Krakowie, trzeba wziąć udział w rozbudowanej procedurze rekrutacyjnej. Oczywiście podstawą są pozytywne wyniki uzyskane podczas egzaminu maturalnego, jednak nie mają one aż takiego znaczenia jak kilkuetapowy sprawdzian zdolności. Osoby, które wybierają kierunki artystyczne, muszą dysponować rozwiniętym talentem plastycznym.

Podczas sprawdzianu wstępnego kandydaci będą prezentować swój dorobek artystyczny. Oprócz tego będą oni musieli przystąpić także do egzaminu praktycznego z rysunku, kompozycji i malarstwa oraz będą zdawać egzamin teoretyczny z historii sztuki i kultury.

 

Wzornictwo Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - przedmioty maturalne

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w rekrutacji 2023/2024 na kierunek wzornictwo przewiduje obowiązkowy egzamin wstępny, który składa się z trzech zadań: przeglądu prac, egzaminu praktycznego oraz rozmowy kwalifikacyjnej. dowiedz się więcej

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Wzornictwo w Krakowie

Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku wzornictwo studenci nauczą się zasad wzornictwa przemysłowego, projektowania opakowań i przedmiotów, z zastosowaniem wytycznych i wymagań odbiorcy. Ponadto poznają zasady wykorzystywania narzędzi i programów komputowych, wspomagających proces projektowania. Studenci rozwiną także specjalistyczną wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki, sztuk plastycznych oraz filozofii.
Wśród krakowskich uczelni publicznych wzornictwo znałazło się wśród najpopularniejszych kierunków na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ponad 70 zgłoszeń).
 

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów można związać swoją przyszłość zawodową z biurami projektowymi, instytucjami kultury, wydawnictwami, agencjami reklamowymi. Absolwenci mogą także założyć własną działalność gospodarczą.

Przyszli absolwenci wzornictwa nie powinni martwić się o zatrudnienie. Dziś designerzy właściwie odnajdą się w każdym sektorze przemysłowym, ponieważ wytworzenie jakiejkolwiek rzeczy wiąże się najpierw z jej przemyślanym zaprojektowaniem – dotyczy to w takim samym stopniu opakowań, biżuterii, odzieży, mebli, czy filiżanek. Absolwenci wzornictwa mogą ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach projektowych, czy nawet agencjach architektonicznych, bowiem designerzy mają taką wiedzę, która pozwala na swobodną współpracę z architektami wnętrz.

Wzornictwo to jeden z tych kierunków, który daje wiele możliwości zawodowego rozwoju. Jego absolwenci mogą zostać zatrudnieni w różnego rodzaju ośrodkach kulturalnych, teatrach, muzeach, czy galeriach sztuki. Designerzy mogą też pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej – pozwoli ona na realizację indywidualnych marzeń i projektów.

 

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku wzornictwo musi obejmować wiele różnorodnych aspektów, to sprawi, że przyszli designerzy nie będą tylko artystami, lecz także profesjonalistami, którzy dysponują rozległą wiedzą teoretyczną. Bloki zajęciowe wzornictwa można podzielić na kilka podstawowych typów – wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia warsztatowe. Podczas wykładów studenci będą poznawać zagadnienia związane, chociażby z:

 • historią sztuki;
 • teoriami wzornictwa;
 • podstawami projektowania i wiele innych.

Przyszli projektanci i designerzy będą musieli przejść też kursy związane z technicznymi aspektami tej dziedziny:

 • materiałoznawstwo;
 • wiedza techniczna;
 • ergonomia;
 • techniki wspomagające projektowanie.

Wszystkie te zagadnienia mają bardzo ważne znaczenie, ponieważ ich poznanie, a co najważniejsze – zrozumienie, sprawia, że potencjał projektowy produktu może być maksymalnie wykorzystany przy użyciu najbardziej odpowiednich materiałów. Naczelnym celem wzornictwa – zwłaszcza współcześnie – jest dbanie o cały cykl życia produktu od wstępnego projektu aż po recykling.
Absolwenci krakowskich posiadają zatem niezbędną wiedzę o:

 • sensie istnienia produktu;
 • rynkowym funkcjonowaniu produktu;
 • procesie użytkowania;
 • używalności produktów;
 • recyklingu.

To bardzo istotne elementy w życiu każdego projektanta. W praktyce oznacza to, że designerzy to nie tylko znakomici artyści, lecz przede wszystkim ludzie o wysoko rozwiniętej świadomości użytkowej, którzy funkcjonowanie przedmiotu rozpatrują zawsze wieloaspektowo.

W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

Ogólne cele kształcenia

Studenci wzornictwa szkolą się w zakresie m.in. projektowania funkcjonalnych, estetycznych i innowacyjnych przedmiotów użytkowych, takich jak meble, sprzęt AGD, produkty przemysłowe, a także projekty graficzne. Uczestnicy zajęć w trakcie nauki poznają również podstawy np. projektowania wnętrz czy architektury krajobrazu. Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę z zakresu m.in. teorii projektowania, estetyki, materiałoznawstwa oraz technologii wytwarzania i produkcji. Uczą się także posługiwania się narzędziami i programami służącymi do projektowania, takimi jak programy CAD.

W trakcie studiów, studenci mają możliwość realizacji różnego rodzaju projektów, w tym projektów indywidualnych i zespołowych, które pozwalają na rozwijanie kreatywności, zdolności manualnych i umiejętności projektowania. Możliwość prezentowania swoje projektów na wystawach i konkursach projektowych pozwala studentom zdobyć wiedzę i doświadczenie w zakresie m.in. promocji i marketingu projektów. W programie tego kierunku studiów znajdują się również przedmioty poświęcone np. prawom autorskim czy międzynarodowym trendom we wzornictwie.

Absolwenci kierunku wzornictwo znajdują zatrudnienie w różnego rodzaju firmach produkcyjnych, projektowych i reklamowych. Mogą pracować np. jako projektanci produktów, projektanci wnętrz, graficy, architekci krajobrazu, projektanci mebli i sprzętu AGD, a także konsultanci ds. projektowania i marketingu. W zależności od swoich zainteresowań i specjalizacji, absolwenci kierunku wzornictwo mogą także pracować jako freelancerzy lub założyć własne firmy projektowe.
 

Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku wzornictwo, w roku akademickim 2023/2024, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oferuje 30 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek wzornictwo - uczelnie w Krakowie

 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek wzornictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych) stacjonarne studia II stopnia i jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie opinie mają studia na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Kierunki studiów w Krakowie, a w szczególności studia na kierunku wzornictwo, jeżeli wiążą się z pasją, to dają bardzo dużo satysfakcji.

Zuzanna, studentka wzornictwa, mówi:

Od zawsze marzyłam o tym, by mieć wpływ na estetyczną stronę rzeczywistości. Kocham dobry design, ale z drugiej strony bardzo cenię sobie praktyczną stronę przedmiotów. Studia w Krakowie łączą w sobie właśnie to, co praktyczne i to, co designerskie. Polecam każdemu fascynatowi!

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Kraków studia stacjonarne

Kierunki artystyczne w Krakowie

Rozwiń

Popularne kierunki artystyczne niestacjonarne w Krakowie

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia