Wzornictwo - Kraków
Dodaj do ulubionych

13.02.2023

Wzornictwo studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Wzornictwo w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia na kierunku wzornictwo w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

W Krakowie wzornictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych ASP) w trybie stacjonarnym (dziennym).
 
Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku wzornictwo studenci nauczą się zasad wzornictwa przemysłowego, projektowania opakowań i przedmiotów, z zastosowaniem wytycznych i wymagań odbiorcy. Ponadto poznają zasady wykorzystywania narzędzi i programów komputowych, wspomagających proces projektowania. Studenci rozwiną także specjalistyczną wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki, sztuk plastycznych oraz filozofii.
Wśród krakowskich uczelni publicznych wzornictwo znałazło się wśród najpopularniejszych kierunków na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ponad 70 zgłoszeń).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Krakowie na kierunku wzornictwo w roku akademickim 2023/2024 najczęściej brany jest pod uwagę wynik egzaminu wstępnego. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku wzornictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. 
 
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można związać swoją przyszłość zawodową z biurami projektowymi, instytucjami kultury, wydawnictwami, agencjami reklamowymi. Absolwenci mogą także założyć własną działalność gospodarczą.

czytaj dalej wszystko o Wzornictwo - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek WZORNICTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Wzornictwo stopień: (II)  (Jednolite), czas trwania: 2 lata • 5 lat
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek wzornictwo w Krakowie?

Aby rozpocząć studia na kierunku wzornictwo w Krakowie, trzeba wziąć udział w rozbudowanej procedurze rekrutacyjnej. Oczywiście podstawą są pozytywne wyniki uzyskane podczas egzaminu maturalnego, jednak nie mają one aż takiego znaczenia jak kilkuetapowy sprawdzian zdolności. Osoby, które wybierają kierunki artystyczne, muszą dysponować rozwiniętym talentem plastycznym.

Podczas sprawdzianu wstępnego kandydaci będą prezentować swój dorobek artystyczny. Oprócz tego będą oni musieli przystąpić także do egzaminu praktycznego z rysunku, kompozycji i malarstwa oraz będą zdawać egzamin teoretyczny z historii sztuki i kultury.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Wzornictwo w Krakowie

Jak wyglądają studia na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Studia w Krakowie na kierunku wzornictwo możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym – wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Musisz mieć jednak świadomość, że studia niestacjonarne są płatne, a większość materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie. Tylko dzięki temu uda się zniwelować różnice pomiędzy tymi dwiema formami kształcenia. Studenci trybu zaocznego spotykają się na ogół podczas weekendowych zjazdów naukowych, ale dzięki temu mają więcej czasu w tygodniu, by na przykład realizować się zawodowo.

 

1. Dla kogo ten kierunek

Każdy lubi mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na funkcjonalność przedmiotów, lecz także na ich piękno i formę estetyczną. Przedmioty, którymi się otaczamy, często są pewnego rodzaju wyrazem naszych charakterów, stylu, czy upodobań. Fotel z ekstrawaganckim obiciem, koszula wyróżniająca się z tłumu, czy wreszcie zastawa stołowa o niekonwencjonalnych kształtach – dziś już nic nie robi na nas wrażenia. Dzieje się tak, dlatego że studia na kierunku wzornictwo znajdują się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich.

Jednak jak najprościej zdefiniować wzornictwo? Coraz częściej termin ten zostaje wyparty przez międzynarodowe określenie design. Oba te znaczenia można odnoszą się przede wszystkim to ogółu działań artystycznych, związanych z projektowaniem przedmiotów użytkowych, dóbr, czy wręcz usług. Designer zatem to osoba, która w kreatywny sposób podchodzi do projektowania rzeczy codziennego użytku, dba nie tylko o ich ergonomię, lecz także o ich interesujący wygląd. Jeżeli jesteś osobą o wysoko rozwiniętym talencie plastycznym, masz milion pomysłów projektowych i chciałbyś swoje pasje przekuć w wykształcenie, to studia na kierunku wzornictwo czekają właśnie na ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku wzornictwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Kraków to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Co roku rozpoczyna tutaj studia wielu studentów, których skusił prestiż tego miasta. Jeśli i ty chciałbyś rozpocząć studia w Krakowie na kierunku wzornictwo, to możesz wybierać spośród kilku propozycji przedstawionych przez różne uczelnie. Kierunek ten możesz rozpocząć na Akademii Sztuk Pięknych. Być może twoje zainteresowania mają bardziej ścisły charakter? Wtedy możesz rozważyć propozycję Politechniki Krakowskiej – w ofercie tej uczelni znajduje się kierunek taki jak inżynieria wzornictwa przemysłowego. Zastanów się, która z tych propozycji najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.

 

4. Praca po studiach

Przyszli absolwenci wzornictwa nie powinni martwić się o zatrudnienie. Dziś designerzy właściwie odnajdą się w każdym sektorze przemysłowym, ponieważ wytworzenie jakiejkolwiek rzeczy wiąże się najpierw z jej przemyślanym zaprojektowaniem – dotyczy to w takim samym stopniu opakowań, biżuterii, odzieży, mebli, czy filiżanek. Absolwenci wzornictwa mogą ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach projektowych, czy nawet agencjach architektonicznych, bowiem designerzy mają taką wiedzę, która pozwala na swobodną współpracę z architektami wnętrz.

Wzornictwo to jeden z tych kierunków, który daje wiele możliwości zawodowego rozwoju. Jego absolwenci mogą zostać zatrudnieni w różnego rodzaju ośrodkach kulturalnych, teatrach, muzeach, czy galeriach sztuki. Designerzy mogą też pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej – pozwoli ona na realizację indywidualnych marzeń i projektów.

 

5. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku wzornictwo musi obejmować wiele różnorodnych aspektów, to sprawi, że przyszli designerzy nie będą tylko artystami, lecz także profesjonalistami, którzy dysponują rozległą wiedzą teoretyczną. Bloki zajęciowe wzornictwa można podzielić na kilka podstawowych typów – wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia warsztatowe. Podczas wykładów studenci będą poznawać zagadnienia związane, chociażby z:

 • historią sztuki;
 • teoriami wzornictwa;
 • podstawami projektowania i wiele innych.

 

Przyszli projektanci i designerzy będą musieli przejść też kursy związane z technicznymi aspektami tej dziedziny:

 • materiałoznawstwo;
 • wiedza techniczna;
 • ergonomia;
 • techniki wspomagające projektowanie.

 

Wszystkie te zagadnienia mają bardzo ważne znaczenie, ponieważ ich poznanie, a co najważniejsze – zrozumienie, sprawia, że potencjał projektowy produktu może być maksymalnie wykorzystany przy użyciu najbardziej odpowiednich materiałów. Naczelnym celem wzornictwa – zwłaszcza współcześnie – jest dbanie o cały cykl życia produktu od wstępnego projektu aż po recykling.
Absolwenci krakowskich posiadają zatem niezbędną wiedzę o:

 • sensie istnienia produktu;
 • rynkowym funkcjonowaniu produktu;
 • procesie użytkowania;
 • używalności produktów;
 • recyklingu.

 

To bardzo istotne elementy w życiu każdego projektanta. W praktyce oznacza to, że designerzy to nie tylko znakomici artyści, lecz przede wszystkim ludzie o wysoko rozwiniętej świadomości użytkowej, którzy funkcjonowanie przedmiotu rozpatrują zawsze wieloaspektowo.

 

W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

Ile trwają studia na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Ile trwają studia na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Studia na kierunku Wzornictwo w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Wzornictwo stanowi jeden z tych kierunków, który zaliczyć można zaliczyć do bogatej grupy studiów dwustopniowych. Studenci swoją przygodę ze wzornictwem zaczynają na ogół od kształcenia pierwszego stopnia. Trwa ono 3,5 roku.

Podczas tego etapu nauki studenci poznają niezbędne zagadnienia z zakresu wzornictwa. Finalizacją studiów pierwszego stopnia jest przystąpienie do obrony pracy dyplomowej. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to studenci, kończący naukę pierwszego stopnia, otrzymują tytuł licencjata sztuki.

Studia artystyczne drugiego stopnia trwają z kolei dwa lata i ich podstawową ideą jest poszerzenie wiedzy i umiejętności, które zostały pozyskane podczas studiów pierwszego stopnia. Studenci, decydując się na dalszą naukę, mają gwarant, że ich wykształcenie będzie kompletne, a oni na koniec tej drogi otrzymają tytuł magistra sztuki, który otwiera wiele możliwości rozwoju.

Wzornictwo w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia II stopnia 2 lata magister
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po studiach na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Każda osoba, która kończy studia, zastanawia się, czy jej wybór kształcenia był dobry. Dobry w znaczeniu – gwarantujący ciekawą i stabilną pracę, przynoszącą także satysfakcję finansową. Absolwenci wzornictwa nie powinni mieć w ogóle takich rozterek. Uczelnie w Krakowie gwarantują pozyskanie takich umiejętności, które zostaną docenione przez przyszłych pracodawców. Designerzy mogą ubiegać się bowiem o zatrudnienie w każdym sektorze przemysłowym związanym z projektowaniem i wytwórstwem różnego rodzaju produktów – od mebli aż po dodatki do ubrań. Potencjalne miejsca pracy dla absolwentów tego kierunku można wymieniać bez końca:

 • biura projektowe i architektoniczne;
 • agencje reklamowe i marketingowe;
 • ośrodki kulturalne;
 • teatry;
 • muzea;
 • galerie sztuki;
 • organizacje pożytku publicznego;
 • wydawnictwa, redakcje prasowe i wiele, wiele innych.

 

Absolwenci wzornictwa mogą także z powodzeniem rozpocząć własną działalność gospodarczą. To idealne rozwiązanie dla niezależnych jednostek, które marzą o tym, by realizować jedynie własne projekty i podejmować współpracę z samodzielnie wybraną grupą klientów.

Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku wzornictwo, w roku akademickim 2022/2023, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oferuje 30 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek wzornictwo w Krakowie

 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych)

 

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Wzornictwo studia stacjonarne - uczelnie w Krakowie

 

Wzornictwo studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie

 

Limity miejsc

Kandydaci na poszczególne kierunki przyjmowani są w ramach limitu miejsc. W postępowaniu kwalifikacyjnym przewiduje się utworzenie listy rankingowej, na podstawie której przyjmowani są kandydaci.

Limity miejsc na kierunku wzornictwo w Krakowie:

 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: 30

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Daty na temat wyników rekrutacji są indywidualne na poszczególnych uczelniach – kandydaci informowani są o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia dzięki systemom IRK oraz ERK. Ostateczną decyzję oraz listę rankingową kandydaci mogą zobaczyć w prywatnym profilu.

W Krakowie wzornictwo można studiować tylko w trybie stacjonarnym w jednej uczelni publicznej. Oznacza to, że studia na tym kierunku są w tym mieście bezpłatne.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są indywidualnie przez uczelnie w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK. Informacje te pozwalają kandydatom dowiedzieć się, ile punktów oni zdobyli w trakcie rekrutacji, a także, które miejsce zajęli na liście rankingowej.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Krakowie:

 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – 11.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na wybrane studia, mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne osobiście (bezpośrednio do siedziby uczelni) lub za pośrednictwem poczty (elektronicznej lub tradycyjnej). Preferowana forma oraz termin doręczenia zestawu dokumentów może być dla każdej uczelni inna, dlatego warto zapoznać się z warunkami przyjęć kandydatów w poszczególnych szkołach wyższych.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne kandydatów zazwyczaj przez kilka dni od ogłoszenia wyników rekrutacji – terminy składania dokumentów mogą być jednak różne na poszczególnych uczelniach. Kandydaci powinni pamiętać o tym, by złożyć kompletny zestaw dokumentów. Spóźnienie lub niespełnienie wymagań rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem zakwalifikowanego kandydata z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Uczelnie w Krakowie - kierunek wzornictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych) stacjonarne studia II stopnia i jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek wzornictwo?

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek wzornictwo?

Artystyczne studia w Krakowie mogą być nęcącą propozycją dla wszystkich tych, którzy czują w sobie, choć nieznacznego ducha sztuki. Jednak należy wyraźnie podkreślić, że szansę na rozpoczęcie fascynującej przygody naukowej na kierunku wzornictwo mają tylko nieliczni, ponieważ na ten kierunek co roku jest przyjmowanych około dwudziestu osób. Zatem zastanów się, czy jesteś osobą, która:

 • dysponuje rozbudowanym talentem plastycznym;
 • interesuje się współczesnym designem i sztuką w ogóle;
 • lubi kreatywne zagospodarowywanie otaczającej przestrzeni;
 • nie boi się wyzwań;
 • ma w głowie mnóstwo pomysłów związanych z projektowaniem.

 

Program studiów i przedmioty

Jeżeli widzisz siebie w tej uproszczonej sylwetce studenta wzornictwa, to znaczy, że jest to kierunek studiów, o którym możesz poważnie myśleć. Jednak zanim znajdziesz się na liście osób przyjętych, musisz najpierw przystąpić do rekrutacji i sprawdzianu wstępnego. Aby to zrobić, musisz mieć za sobą zdaną maturę. Jednak w przypadku kierunków artystycznych wyniki, jakie na niej uzyskałeś, nie są najważniejsze. Sprawdzian wstępny składa się z trzech zadań rozłożonych w czasie:

 • pierwsze zadanie: prezentacja portfolio kandydata, które zawiera najważniejszy dorobek artystyczny;
 • drugie zadanie: sprawdzian praktycznych umiejętności z rysunku, projektowania, kompozycji;
 • trzecie zadanie: egzamin teoretyczny z historii sztuki i kultury.

Uzyskanie pozytywnych wyników na każdym z tych etapów rekrutacji sprawi, że kandydaci będą mieli szansę na dostanie się na studia. Jeżeli jesteś osobą, która lubi poszerzać swoją wiedzę, to jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej lub konkursie, który znacznie zwiększy twoje szanse i na przykład zwolni cię z jednego zadania rekrutacyjnego lub wręcz z całej rekrutacji! Możesz rozważyć:

 • Olimpiadę Artystyczną;
 • Ogólnopolski Przegląd Plastyczny;

 

Ostatni etap rekrutacji to czas terminowego składania dokumentów. W pierwszej kolejności musisz na ogół dostarczyć teczkę, w której znajdą się: zdjęcia do przyszłej legitymacji, skany dowodu osobistego oraz oczywiście świadectwo dojrzałości.

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Krakowie

studia w Krakowie

 

WZORNICTWO - ważne informacje

wzornictwo studia

studia artystyczne w Krakowie

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku wzornictwo w Krakowie?

Kierunki studiów w Krakowie, a w szczególności studia na kierunku wzornictwo, jeżeli wiążą się z pasją, to dają bardzo dużo satysfakcji.

Zuzanna, studentka wzornictwa, mówi:

Od zawsze marzyłam o tym, by mieć wpływ na estetyczną stronę rzeczywistości. Kocham dobry design, ale z drugiej strony bardzo cenię sobie praktyczną stronę przedmiotów. Studia w Krakowie łączą w sobie właśnie to, co praktyczne i to, co designerskie. Polecam każdemu fascynatowi!

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Kraków studia stacjonarne

Kierunki artystyczne w Krakowie

Rozwiń

Popularne kierunki artystyczne niestacjonarne w Krakowie

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia