Logistyka to niezwykle popularny kierunek studiów, który wybiera wiele osób, stawiających na praktyczne wykształcenie. W trakcie zdobywanej edukacji studenci mają okazję zapoznać się z zadaniami logistycznymi, które wspomagają nowoczesne zarządzanie w przedsiębiorstwie produkcyjnym.
Z pewnością poznasz logistyczne metody wspomagania produkcji, zaopatrzenia i dystrybucji oraz narzędzia techniczne i informatyczne wykorzystywane w pracy związanej z logistyką i transportem. Nauczysz się projektować przestrzeń magazynową oraz zarządzać łańcuchem logistycznym. Dowiesz się, jak sporządzać prognozy popytu i sprzedaży oraz zarządzać projektami logistycznymi i flotą transportową. Studia logistyczne są idealne dla osób zorganizowanych, mających predyspozycje kierownicze. Studenci mają do wyboru specjalizacje, które będą mieć znaczący wpływ na dalszą karierę zawodową.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia we Wrocławiu na kierunku logistyka oferują interdyscyplinarnie opracowany program kształcenia, który gwarantuje zdobycie konkretnej wiedzy. Studenci poznają trendy i kierunki rozwoju logistyki i łańcuchów dostaw. Zgłębiają również nauki o zarządzaniu, ekonomii i finansów.
Poznasz budowę i relacje podmiotów gospodarczych i łańcuchów dostaw, również cykl życia obiektów, urządzeń i systemów technicznych i informatycznych. Studenci poznają koncepcje, metody i techniki zarządzania i jakości oraz narzędzia informatyczne, które wykorzystywane są przy gromadzeniu, analizie i prezentacji danych ekonomicznych, finansowych i społecznych.
Poznasz ilościowe i jakościowe metody i narzędzia analizy i oceny zjawisk gospodarczych i społecznych. Odnosi się to również do technik pozyskiwania danych w poszczególnych obszarach logistycznej działalności podmiotów gospodarczych. Dowiesz się, jak człowiek ma wpływ na organizację i łańcuchy dostaw. Zrozumiesz znaczenie prawa, norm i standardów w działalności przedsiębiorstwa.
Umiejętności
Studenci logistyki uczą się wykorzystywać wiedzę teoretyczną i praktyczną w działach logistycznych w przedsiębiorstwach w zakresie identyfikowania, diagnozowania i rozwiązywania problemów decyzyjnych. Uczą się opisywać, analizować i interpretować procesy logistyczne. Umiejętnie dobierają i wykorzystują metody i narzędzia ilościowe i jakościowe do opisu, analizy, rozwiązywania problemów logistycznych w przedsiębiorstwie.
Studenci nabywają umiejętności komunikacyjne i pracy w zespole. Stosują terminologię odnoszącą się do nauk o zarządzaniu i jakości. Biorą czynny udział w debatach i potrafią przedstawić własne stanowisko. Rozwijają predyspozycje językowe w zakresie języka obcego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Uczą się planować i organizować własną pracę i pracę zespołu, uwzględniają przy tym etyczne i społeczno-kulturowe aspekty.
Kompetencje społeczne
Absolwenci logistyki są przygotowani do przedstawiania krytycznej oceny oraz uzupełniania zdobytej wiedzy. Rozumieją także, jak ważne jest dokształcanie się w zakresie nauk logistycznych i z zakresu zarządzania.
Będziesz przygotowany do działania w sposób przedsiębiorczy oraz na rzecz interesu publicznego wraz z poszanowaniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom nauczysz się rozwiązywać dylematy odnoszące się do wykonywania zawodu logistyka. Absolwenci są przygodowi do projektowania i realizacji przedsięwzięć logistycznych, a uwzględniają przy tym aspekty prawne, ekonomiczne, etyczne, polityczne.
3. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku logistyka we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
4. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia wypełniany jest zajęciami obowiązkowymi, fakultatywnymi i specjalizacyjnymi. Wybór ścieżki kształcenia wpływa znacząco na dobór praktyk zawodowych, które umożliwiają zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Zapoznasz się z logistyczną obsługą klienta, organizacją i funkcjonowaniem magazynów, a także zdobędziesz potrzebne kwalifikacje do zarządzania procesami logistycznymi.
Siatka zajęć jest indywidualnie układana przez poszczególne uczelnie. Z reguły obejmuje logistykę produkcji, zapotrzebowania, dystrybucji, transport i spedycję, zarządzanie łańcuchem dostaw. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych. Studenci mają okazję pracować na wykorzystywanym w pracy związanej z logistyką oprogramowaniu komputerowym.
W programie studiów na kierunku Logistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy komunikacji społecznej
-
ekonomia
-
logistyka zaopatrzenia
-
logistyka produkcji
-
logistyka dystrybucji
-
zarządzanie łańcuchem dostaw
-
ekonomika transportu
-
koszty procesów logistycznych
-
transport i spedycja
-
normalizacja i zarządzanie jakością
5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kierunek logistyka we Wrocławiu jest idealny dla osób, które są zorganizowane i wykazują się myśleniem przestrzennym. Twoją mocną stroną powinno być planowanie, zwłaszcza że zawodowo będziesz zajmował/a się koordynowaniem procesów gospodarczych różnego typu.
Przyszli studenci nie powinni mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Warto mieć predyspozycje kierownicze oraz odznaczać się komunikatywnością, która z pewnością ułatwi pracę w grupie. Ważne są również predyspozycje językowe w zakresie języka obcego. Będziesz miał/a okazję zajmować się planowaniem, realizacją i kontrolą dostaw produktów zaspokajających oczekiwania konsumentów. Jest to kierunek dla osób uporządkowanych i sumiennych.