Filologia angielska studia 2022 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | woj. pomorskie
Studia na kierunku filologia angielska w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku filologia angielska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
|
Rok akademicki |
2022/2023 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia angielska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie rozpocznie się 29 marca 2022 r. i potrwa do 15 października 2022 r. | Filologia angielska Gdańsk | Gdynia | Sopot - terminy rekrutacji >
Uczelnie
W Trójmieście filologię angielską możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Filologiczny UG) oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
Opis kierunku
Filologia angielska w Trójmieście jest bardzo częstym wyborem osób, które szukają idealnych studiów dla siebie. Język angielski jest na tyle uniwersalny, że przydaje się niemal w każdej firmie i kraju świata. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty językoznawcze i literaturoznawcze, które pomagają w pełni zdobyć wykształcenie filologiczne.
Filologia angielska należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wybrana była przez ponad 13 tys. kandydatów. W Trójmieście najwięcej kandydatów (ponad 1 tys. osób) chciało studiować filologię angielska w Uniwersytecie Gdańskim, gdzie na jedno miejsce przypadło ponad 12 kandydatów.
Specjalności
Współczesne studia z filologii angielskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Trójmieście na kierunku filologia angielska w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, język angielski, język polski, język rosyjski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie. l szczegółowe wymagania >
Ceny
Praca po studiach
Absolwenci stają się specjalistami w konkretnym zakresie. Są zatrudniani w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, szkołach językowych, instytucjach kultury, wydawnictwach, mediach, firmach, które wymagają znajomości języka angielskiego i kultury brytyjskiej i amerykańskiej w biznesie. Możesz pracować także w firmach tłumaczeniowych, liniach lotniczych oraz w instytucjach Unii Europejskiej.
Jak wyglądają studia na kierunku Filologia angielska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Kierunki ścisłe cieszą się niesłabnącym powodzeniem i poważaniem ze względu na przekonanie, że wyłącznie absolwenci posiadający techniczne umiejętności, będą w stanie znaleźć dobrze płatne zatrudnienie na współczesnym rynku pracy. Jednak dość krzywdzące, stereotypowe przekonanie na temat tego, że humaniści nigdy nie znajdą wymarzonego zawodu, na szczęście zaczęło się powoli zacierać. Być może za sprawą faktu, że studia humanistyczne często oferują wszechstronne wykształcenie, mające odzwierciedlenie w potrzebach współczesnego rynku pracy.
1. Czego się nauczysz na studiach
Edukacja w ramach Filologii angielskiej na dowolnie wybranej uczelni w Trójmieście to gwarancja otrzymania szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim, ale także dogłębne poznanie nieznanych wcześniej dzieł literackich w oryginale. Jako student dowiesz się nieco o przemianach polityczno-ekonomicznych, mających największy wpływ na wygląd obecnej gospodarki tych krajów.
Jako że Filologia angielska należy do grona kierunków humanistycznych, nabędziesz cennych w perspektywie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie umiejętności taki, jak między innymi skuteczna współpraca w grupie, czy sztuka argumentowania własnego stanowiska z zachowaniem atmosfery wzajemnego szacunku.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku filologia angielska w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Dla kogo te studia
Stworzenie jednego uniwersalnego kierunku studiów, który mógłby podjąć absolutnie każdy człowiek na świecie, czerpiąc z nauki dużo satysfakcji, jest z definicji niemożliwe. Każdy kierunek rządzi się własnymi prawami, generuje różne wymagania, którym spełnią tylko nieliczni. Wobec tego dla kogo właściwie są studia na kierunku Filologia angielska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
Jesteś urodzonym humanistą, który poprzez zgłębianie kierunku zgodnego z osobistymi uzdolnieniami chciałby udowodnić, że nie tylko ludzie o umysłach ścisłych mają szansę na odniesienie zawodowego sukcesu? Talent do nauki języków obcych wykazywałeś już od najmłodszych lat? Fascynuje się kultura i historia państw anglojęzycznych?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” przynajmniej na jedno z powyższych pytań, to poważnie rozważ podjęcie studiów na kierunku Filologia angielska, gdyż mogą okazać się one najlepszym z możliwych wyborów.
Studia filologiczne to prawdziwa gratka dla wszystkich humanistów, żywo interesujących się językiem angielskim. Nauka na tym kierunku to nie tylko ciągłe przyswajanie nowych zwrotów i ciekawostek językowych, o których żaden nauczyciel nam wcześniej nie powiedział, ale również poznanie od podszewki historii i literatury omawianego obszaru językowego. Dlatego jako przyszły student powinieneś być przygotowany na zdobycie szerokiej wiedzy i umiejętności.
Przedmiotami, z którymi prawdopodobnie się zetkniesz w trakcie edukacji, będą:
-
Historia języka
-
Gramatyka kontrastywna
-
Gramatyka opisowa
-
Leksyka
-
Translatoryka
-
Wiedza o historii krajów anglojęzycznych
Naukę na Filologii angielskiej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie można podzielić na dwa związane ze sobą, wzajemnie uzupełniające się bloki. Pierwszy z nich to wiedza ogólna, czyli taka, którą będą musieli przyswoić wszyscy studenci, aby jak najlepiej zrozumieć Filologię jako naukę i dać sobie szansę na bardziej świadome przyswojenie wiedzy szczegółowej.
Wybór specjalności, którego dokonasz na późniejszym etapie edukacji, pozwoli ci na rozpoczęcie kształtowania swojej przyszłej drogi zawodowej – zgłębienie specjalistycznej wiedzy kierunkowej będzie doskonałym filarem pod rozpoczęcie pracy. Dziedziny, w których będziesz mógł się specjalizować, to:
-
Specjalizacja nauczycielska
-
Specjalizacja translatorska
-
Specjalizacja z drugim językiem obcym
4. Tryb studiów
Jak pewnie wiesz, wiele kierunków studiów możesz podjąć w ramach trybu stacjonarnego oraz niestacjonarnego. Ale czy zdajesz sobie sprawę, z czym wiąże się wybór każdej z wymienionych opcji? Studia stacjonarne generują obowiązek zmierzenia się z dosyć szerokim gronem konkurencji – są one wyborem numer jeden większości kandydatów na studia. Niewątpliwą zaletą tego trybu jest możliwość pobierania darmowej nauki, rozłożonej równomiernie na pięć dni tygodnia.
Studia niestacjonarne to weekendowe zdobywanie kierunkowego wykształcenia podczas kilkugodzinnych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa - trzy tygodnie. Tryb ten powinien odpowidzieć na potrzeby kandydatów chcących podjąć naukę skoncentrowaną jedynie do dwóch lub trzech dni w tygodniu, aby móc połączyć inne zobowiązania ze zdobywaniem wykształcenia wyższego. Wybór będzie zależał od ciebie.
Jaka praca po studiach na kierunku Filologia angielska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Kierunki studiów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, a dokładniej ich ukończenie, generuje różnorakie możliwości zawodowe, ściśle uzależnione od przyswojonej w trakcie edukacji wiedzy i umiejętności. Zastanawiasz się, jaką pracę będziesz mógł podjąć po ukończeniu studiów na kierunku Filologia angielska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
Dla absolwentów, którzy w trakcie studiów zdecydowali się na wybór specjalności związanej z translatoryką, będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w:
-
Biurach tłumaczeniowych
-
Sądownictwie
-
Mass mediach
-
Wydawnictwach książkowych i prasowych
Jeśli postanowiłeś pójść drogą prowadzącą wprost do możliwości nauczania, znajdziesz zatrudnienie w prywatnych i publicznych przedszkolach, szkołach, świetlicach środowiskowych oraz innych placówkach oświatowych.
Uniwersalność języka angielskiego, którego znawcą staniesz się po ukończeniu studiów na kierunku Filologia angielska, pozwoli ci na zdobycie wysokiego stanowiska w międzynarodowych korporacjach, związanych z pozyskiwaniem i utrzymywaniem sieci kontaktów zagranicznych.
Ponadto nic nie stanie na przeszkodzie, abyś otworzył dobrze prosperującą działalność gospodarczą w postaci biura tłumaczeń, szkoły językowej, czy nawet poradnictwa w zakresie tłumaczenia dokumentów prawnych, jeśli tylko zdecydujesz się na wykonanie kursu tłumacza przysięgłego.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia angielska?
Świeżo upieczeni absolwenci kierunku studiów Filologia angielska zwykle poszukują pierwszej pracy w zawodzie. Gdzie mogą oni podjąć pracę? Wybór jest szeroki i zależy on głównie od ukończonej specjalności w czasie studiów. Większość absolwentów poszukuje zatrudnienia jako nauczyciele, tłumacze, copywriterzy, a także część z nich decyduje się na pozostanie na uczelni i podjęcie pracy jako pracownik naukowo-badawczy. Absolwenci mogą szukać pracy w takich miejscach jak m.in. biura tłumaczeniowe, szkoły, sądy, uczelnie, agencje reklamowe oraz wydawnictwa. Czym zajmują się na co dzień oraz ile zarabiają miesięcznie?
Tłumacz
Absolwenci Filologii angielskiej często decydują się na pracę tłumacza i mogą oni ją podjąć np. w biurach tłumaczeniowych, wydawnictwach, sądach, a także mogą prowadzić własną działalność, która będzie świadczyć usługi w zakresie tłumaczeń. Najprościej mówiąc, tłumacz odpowiada za tłumaczenia dokumentów, książek czy artykułów o różnej obojętności, z języka angielskiego na język polski lub odwrotnie. Może także zajmować się poświadczaniem tłumaczeń, które są wykonywane przez inne osoby. Mediana zarobków tłumacza wynosi około 5740 zł brutto miesięcznie.
Copywriter
Copywriter może znaleźć pracę m.in. w agencjach marketingowych, reklamowych, a także może otworzyć własną działalność i przyjmować zlecenia od innych firm. Copywriter zajmuje się pisaniem tekstów na zamówienie o różnej tematyce i przeznaczeniu. Absolwent Filologii angielskiej pracujący na takim stanowisku może zajmować się tworzeniem prac, artykułów, reklam lub innych materiałów promocyjnych na rynek międzynarodowy w języku angielskim. Mediana zarobków copywritera wynosi około 4000 zł brutto miesięcznie.
Nauczyciel języka angielskiego
Absolwenci Filologii angielskiej mogą pracować jako nauczyciele języka angielskiego w szkołach publicznych, prywatnych oraz językowych. Zajmują się oni realizacją programu nauczania i przygotowują uczniów do zdania egzaminów na poziomie B2 oraz wyższym. Odpowiadają za przygotowywanie materiałów naukowych oraz prowadzenie konwersacji w języku angielskim z podopiecznymi. Mediana zarobków nauczyciela wynosi około 3930 zł brutto miesięcznie.
Pracownik naukowo-badawczy
Pracownik naukowo-badawczy zajmuje się pracą na uczelni, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów filologii angielskiej. Zajmuje się on również prowadzeniem badań naukowych i poszerzaniem swojego dorobku naukowego. Przeprowadzone badania publikuje np. w czasopismach naukowych. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5370 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
Gdzie studiować na kierunku filologia angielska w Trójmieście?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Gdańskim oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: jako specjalność w Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku, jako specjalność w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz jako specjalność w Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia angielska, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Gdański oferuje 123 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UG. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5700 zł.
Filologia angielska studia w Trójmieście - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Limity miejsc
Filologia angielska w Trójmieście ograniczona jest limitem miejsc, podobnie jak inne kierunki studiów. W przypadku Uniwersytetu Gdańskiego jest to 123 miejsc.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci filologii angielskiej w Trójmieście? Kandydaci na uczelnie w Trójmieście rekrutowani są na podstawie konkursu świadectw.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na filologię angielską w Trójmieście, to m.in.: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, język angielski, język polski, język rosyjski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Limity miejsc na kierunku filologia angielska w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański (Wydział Filologiczny): 123
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Ile kosztują studia
Filologia angielska w Trójmieście w trybie stacjonarnym jest bezpłatna, dzieje się tak tylko w uczelniach publicznych. W przypadku uczelni prywatnych – są one płatne.
Studia niestacjonarne niezależnie od wybranej uczelni przez kandydata zawsze są płatne.
Stawki czesnego uzależnione są od poszczególnych uczelni, jednak każda z nich oferuje możliwość rozłożenia go na raty.
Wybór trybu studiów należy do studenta i uzależniony jest od indywidualnych preferencji kandydata na filologię angielską w Trójmieście.
Ceny studiów na kierunku filologia angielska w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański (Wydział Filologiczny): 5700 zł
-
Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku:
-
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
-
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci na filologię angielską w Trójmieście z pewnością oczekują na dzień ogłoszenia wyników. Zwykle po zarejestrowaniu się na filologię angielską w Trójmieście kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji w Trójmieście?
Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na filologię angielską w Trójmieście, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Uniwersytet Gdański powinien opublikować wyniki do 22 lipca. Gdzie można je znaleźć?
Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na filologię angielską w Trójmieście będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). W systemie widnieją również takie informacje, jak ilość uzyskanych punktów oraz zajęte miejsce.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański (Wydział Filologiczny): do 22.07.2022
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Po ogłoszeniu wyników na filologię angielską w Trójmieście, na kandydatów czeka etap składania dokumentów rekrutacyjnych do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Trójmieście?
Kandydaci na filologię angielską muszą osobiście złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
W przypadku osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – brana pod uwagę jest data nadania listu.
Kandydaci na filologię angielską w Trójmieście powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne.
Informacje, jakie dokumenty trzeba dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na filologię angielską w Trójmieście muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
W jakim terminie należy złożyć dokumenty na filologię angielską w Trójmieście? Uczelnie zazwyczaj rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański (Wydział Filologiczny):
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
19 Uczelni w Trójmieście
Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.
W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście