Nikogo nie trzeba przekonywać, jak czarujący potrafi być promienny uśmiech. Dziś nieustannie spotykamy się z wizerunkami nieskazitelnych uśmiechów w mediach i sami robimy wszystko, by również móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi, zadbanymi zębami.
To one bardzo często są świadectwem naszego zadbania. Ostatnie dziesięciolecia dodatkowo znacznie rozwinęły gabinety dentystyczne – nawet naturalna kolej utraty zębów nie oznacza, że dalej nie możemy cieszyć się szerokim uśmiechem. Rośnie także społeczna świadomość, że o zęby trzeba dbać nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim ze względów zdrowotnych.
Studia medyczne na kierunku lekarsko-dentystycznym budzą zawsze duże zainteresowanie wśród absolwentów szkół średnich. Trzeba od razu podkreślić, że nie odnajdzie się na tych studiach każda osoba. Wymagają one wielu predyspozycji oraz rozbudowanej wiedzy już na poziomie rekrutacji. Największą szansę na rozpoczęcie nauki na kierunku lekarsko-dentystycznym będą mieć te osoby, które nie mają problemów z naukami ścisłymi, takie jak biologia oraz chemia. Oprócz tego znaczenie mają predyspozycje – duża odporność na stres oraz empatia względem dolegliwości pacjentów. Jeżeli te cechy dostrzegasz w sobie, możesz pomyśleć o rozpoczęciu nauki na kierunku lekarsko-dentystycznym.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci stomatologii muszą liczyć się z tym, że będą ich czekać naprawdę intensywne lata kształcenia. Bloki zajęciowe są rozbudowane, ponieważ przyszli stomatolodzy muszą najpierw poznać obligatoryjne podstawy z zakresu nauk medycznych. W siatce dydaktycznej znajdą się zatem przedmioty takie jak:
-
fizjologia i anatomia człowieka;
-
immunologia;
-
biochemia z elementami chemii;
-
neurobiologia;
Każdy, kto zasiada na fotelu stomatologicznym chce mieć bowiem pewność, że znajduje się w rękach profesjonalisty. Przyszli stomatolodzy spędzają podczas studiów mnóstwo czasu na ćwiczeniach laboratoryjnych, zajęciach oraz praktykach w szpitalach i klinikach, które pozwolą na wykształcenie wszystkich niezbędnych umiejętności. Program kształcenia na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym wypełniony jest bowiem treściami kierunkowymi, które przykładowo obejmują:
-
profilaktyka stomatologiczna;
-
materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny;
-
propedeutyka chirurgii stomatologicznej;
-
radiologia stomatologiczna;
-
fizjologia narządu żucia.
To jedynie nieznaczny wycinek z przedmiotów, które czekać będą na studentów stomatologii. Ich wiedza na zakończenie studiów musi być rozbudowana i jednocześnie usystematyzowana. Przyszli stomatolodzy muszą przystąpić bowiem do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Osoby, które do niego przystępują, muszą otrzymać na nim ponad połowę punktów – to warunek konieczny, by móc z sukcesami wykonywać w przyszłości odpowiedzialny zawód stomatologa.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wyjątkowo prestiżowe i dostaną się na nie wyłącznie najlepsi. Dlatego też nie znajdują się one w ofercie wszystkich możliwych ośrodków akademickich. Mają one profil medyczny, dlatego też będziesz mógł je rozpocząć na uczelniach, które zajmują się edukacją z zakresu nauk medycznych właśnie. Jeżeli jesteś zainteresowany edukacją w stolicy, to studia w Warszawie na tym kierunku rozpoczniesz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To uczelnia z długą tradycją akademicką, która kształci co roku wielu doskonałych specjalistów.
Każdy, kto wybiera studia na kierunku lekarsko-dentystycznym musi mieć świadomość, że czeka na niego bardzo rozbudowany program kształcenia. Wiedza przyszłych specjalistów z tego zakresu musi przybrać bowiem wybitnie rozległy wymiar. Naszym uzębieniem zajmują się bowiem lekarze, którzy informacje z podstawowych nauk medycznych mają w małym palcu, są doskonale zaznajomieni z anatomią człowieka oraz różnego rodzaju patologiami oraz wiedzą, jak kompleksowo obsługiwać skomplikowaną aparaturę stomatologiczną.