Studia medyczne Warszawa

Studia medyczne Warszawa

Studia medyczne Warszawa

Największy wybór studiów

medycznych w Warszawie

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia medyczne Warszawa | woj. mazowieckie

Studia medyczne w Warszawie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) lub onlineSpecyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są Studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W WARSZAWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI MEDYCZNE W WARSZAWIE

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Warszawie

Studia medyczne w Warszawie są nie tylko wymagające podczas nauki na uczelni, ale też niełatwo się na nie dostać. Wszystko oczywiście zależy od danej uczelni, ale statystyki z ostatnich lat podają, że na jedno miejsce zazwyczaj stara się od kilkunastu aż do kilkudziesięciu chętnych.

Wyścig na medycynę wygrają w związku z tym ci, którzy już w liceum lub innej szkole ponadgimnazjalnej postawią na naukę, przede wszystkim przedmiotów ścisłych.

Najczęściej pod uwagę podczas rekrutacji na studia medyczne brana jest punktacja z następujących przedmiotów maturalnych: biologii i chemii, choć fizyka i matematyka także cieszą się uznaniem. Wybór przedmiotów maturalnych przez rekrutujących związany jest z uczelnią, wydziałem oraz kierunkiem, na który decydują się chętni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

POKAŻ WSZYSTKIE

Studia medyczne niestacjonarne w Warszawie

Rozmawiając o studiach medycznych wiele osób dziwi się, iż możliwe jest kształcenie w tym zakresie nie będące jedynie formą stacjonarną. Argumentują to tym, że studia medyczne należą do najbardziej wymagających, skomplikowanych i trudnych, stąd nauka w formie niestacjonarnej wydaje się wręcz niemożliwa i karkołomna. Ale prowadząc podobne dyskusje należy zwrócić uwagę na jedną kwestię.

Studia medyczne to obszar szeroki, obejmujący znacznie więcej niż tylko Kierunek Lekarski. To szereg dyscyplin różnorodnych, kształcących nie tylko przyszłych lekarzy, lecz także ratowników medycznych, fizjoterapeutów, czy techników dentystycznych. Na tej podstawie istnieją kierunki medyczne realizowane w formie niestacjonarnej i nic nie stoi na przeszkodzie, aby kształcenie w takim wymiarze prowadzić.

Studia medyczne w Warszawie to oferta edukacyjna realizowana zarówno przez uczelnie publiczne i niepubliczne. Nie wszystkie posiadają podobny wybór kierunków kształcenia, ale wszystkie dają wybór formy studiowania.

Naturalnie, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż studia niestacjonarne posiadają nie tylko zalety. Ich cechą charakterystyczną jest oczywiście to, że są płatne oraz ich zajęcia prowadzone są w ramach zjazdów, organizowanych weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie. W związku z tym wykładowcy nie mają możliwości dokładnego analizowania i powtarzania w razie potrzeby materiału.

To należy już do obowiązku studenta, który pewną część wiadomości musi przyswoić we własnym zakresie, nie oglądając się na plan prowadzenia zajęć przez wykładowcę. Nie dość, że studia medyczne same w sobie są trudne, to jeszcze te realizowane niestacjonarnie wymagają od studentów większego zapału do pracy. Ale nauka w takim trybie uczy dyscypliny, cierpliwości, zarządzania czasem, organizacji – a takie umiejętności przydają się w każdym zawodzie medycznym.

Warto zaznaczyć, że program kształcenia dla części kierunków niestacjonarnych realizowany jest od poniedziałku do piątku, a studenci uczęszczają na zajęcia razem ze studentami stacjonarnymi. Do grona takich kierunków należą np. kierunek lekarski.

czytaj dalej studia medyczne niestacjonarne (zaoczne) w Warszawie

STUDIA MEDYCZNE W WARSZAWIE - PODYPLOMOWE

A
B
D
F
H
I
K
L
M
O
P
R
S
T
Z
Ż
Rozwiń

Jak wyglądają studia medyczne w Warszawie

Medycyna od lat jest niezmiennie jednym z najtrudniejszych, ale jednocześnie najbardziej prestiżowych kierunków do studiowania. Jest to związane z faktem, iż studia medyczne w Warszawie konsolidują gigantyczną ilość informacji do przyswojenia oraz materiału, który trzeba opanować z konkretnych tematów. To bardzo wymagające studia i równie ciężko jest się na nie dostać, co i na nich utrzymać.

Przy tym, warto pamiętać, iż medycyna jest jednym z tych zawodów, w których nie zawsze można sprawdzić informacje, kiedy są nam potrzebne. Wystarczy sobie wyobrazić okulistę doczytującego książkę specjalistyczną podczas operacji czy dentystę, który myli narzędzia swojej pracy.

Jednakże kandydaci, którzy chcę dostać się na studia medyczne w Warszawie muszą pamiętać, że w ich rękach jest ludzkie zdrowie i życie. W tym samym czasie, praca w zawodzie lekarza przynosi powszechny szacunek społeczeństwa, prestiż oraz pieniądze – wszystko zależy od poziomu wykształcenia oraz specjalizacji.

 

Typ studiów

Studia medyczne w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:

 • studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie).
 • studia II stopnia (magisterskie);
 • studia podyplomowe.

 

To, w jakim trybie będziesz się kształcić, zależy wyłącznie od kierunku, który wybierzesz. Studia takie jak kierunek lekarski czy farmacja kształcą bowiem studentów w trybie jednolitym. Czeka ich 6 lat kształcenia (kierunek lekarski) lub 5,5 roku (farmacja). Inne kierunki w Warszawie związane ze studiami medycznymi mają na ogół formę dwustopniową.

Najpierw studenci rozpoczynają swoją przygodę od kształcenia I stopnia, które trwa najczęściej trzy lata. Po pomyślnej obronie pracy licencjackiej przychodzi czas na studia II. Po dwóch latach nauki na tym stopniu studenci podchodzą do obrony najważniejszej pracy dyplomowej i otrzymują tytuł magistra.

Studia podyplomowe zostały z kolei stworzone z myślą o osobach, które chciałyby poszerzać swoje zawodowe kompetencje po otrzymaniu części kwalifikacji i tytułów naukowych.

 

Tryb studiów

Studia medyczne w Warszawie można rozpocząć również w dwóch różnych trybach. Na studentów czekają bowiem tryby takie jak:

 • studia stacjonarne;
 • studia niestacjonarne.

 

To, który z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich indywidualnych preferencji. Studia stacjonarne na państwowej uczelni nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne, ale wymagają całkowitego poświęcenia – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne mają z kolei formę weekendowych zjazdów – studenci otrzymają praktyczną wiedzę, ale znaczną część materiału teoretycznego muszą samodzielnie opanowywać w domu. Studia niestacjonarne są także odpłatne – niezależnie od tego czy kształcisz się na państwowej czy prywatnej uczelni.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

Kierunki studiów medycznych w Warszawie

Medycyna, to nauka, która nieustannie ewoluuje. Widać to także na gruncie akademickim. Studenci mają bowiem do wyboru różnorodne kierunki studiów, które sprawiają, że dziś wykonywane są zabiegi i operacje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie mogłyby się odbyć. Uczelnie w Warszawie dążą do tego, by przyszłe pokolenia kadry medycznej posiadały jak najlepsze wykształcenie.

Jeśli wybierzesz studia medyczne, czekać będą na ciebie wykłady, laboratoria czy oczywiście ćwiczenia praktyczne w szpitalach. Dziś każdy pasjonat przedmiotów ścisłych znajdzie taki kierunek, który spełni jego oczekiwania. Jeśli wybierasz studia medyczne, wcale nie musisz zostać lekarzem czy farmaceutą.

Warszawskie ośrodki akademickie oferują znacznie bardziej innowacyjne kierunki – elektroradiologię, biofizykę molekularną, czy biocybernetykę i inżynierię biomedyczną. Na pewno znajdziesz coś, co będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom! Studia medyczne to bowiem gwarant doskonałego wykształcenia, które przekuje się w przyszłości w wymarzoną pracę.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów medycznych w Warszawie:

 • kierunek lekarski;
 • kierunek lekarsko-dentystyczny;
 • pielęgniarstwo;
 • położnictwo;
 • ratownictwo medyczne;
 • elektroradiologia;
 • farmacja;
 • analityka medyczna;
 • dietetyka;
 • fizjoterapia.

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

Gdzie studiować studia medyczne w Warszawie?

Jeśli wybierasz studia w Warszawie, musisz mieć świadomość, że nie na każdej uczelni będziesz mógł rozpocząć swoją przygodę z tymi kierunkami. Stołeczne ośrodki akademickie dostrzegają jednak potencjał związany z kształceniem nie tylko przyszłych lekarzy, lecz także innych przedstawicieli nauk medycznych.

Uczelnie w Warszawie dostosowują zatem aktywnie swoją ofertę kształcenia do warunków, panujących na rynku zatrudnienia. Co to oznacza w praktyce? Powinieneś prześledzić dobrze ofertę każdej uczelni w Warszawie. Zobacz, jakie studia medyczne znajdują się wśród kierunków poszczególnych ośrodków. Przeanalizuj, czy będziesz mieć zajęcia w laboratoriach oraz czy czekają na ciebie odpowiednio dobrane praktyki.

Jednego możesz mieć pewność – każda uczelnia w Warszawie dąży do tego, by cechować się najwyższym poziomem nauczania. Czekają na ciebie zarówno publiczne ośrodki akademickie takie jak Uniwersytet Warszawski czy Warszawski Uniwersytet Medyczny. Oferta bardzo dobrych szkół prywatnych jest również szeroka. Pamiętaj, by podczas wyboru uczelni w Warszawie kierować się przede wszystkim rozumiem, a nie emocjami.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki medyczne w Warszawie:

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Wojskowa Akademia Techniczna;
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
 • Społeczna Akademia Nauk;
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego;
 • Uczelnia Łazarskiego;
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny;
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania;
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia;
 • Wyższa Szkoła Rehabilitacji;
 • Akademia Wychowania Fizycznego.

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

 

Jak wybrać studia medyczne w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

To, jak dobrze wybrać studia medyczne, wcale nie jest takie proste i oczywiste! Na początku musisz zastanowić się, co – oprócz przedmiotów ścisłych – sprawia ci największą radość. Czy widzisz się w roli lekarza, może bardziej interesuje cię praca laboratoryjna, a może nie obawiasz się działania pod presją czasu i chciałbyś zostać ratownikiem medycznym? Twoje odpowiedzi będą miały znaczenie, to od nich zależy bowiem w dużej mierze, czy twoja praca będzie rzeczywiście dobra!

Studia medyczne w Warszawie raczej nie powinny cię rozczarować. Współcześnie zapotrzebowanie na kadrę medyczną nieustannie rośnie. Specjaliści w wielu branż są potrzebni nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej – tym bardziej nie musisz się obawiać o swoje zatrudnienie w przyszłości. Wybierz zatem taki kierunek studiów, który sprawiać ci będzie najwięcej radości i który dobrany jest do twoich indywidualnych predyspozycji.

Pamiętaj – kształcenie na studiach medycznych jest niezwykle wymagające. Po zakończeniu nauki musisz wciąż dbać o aktualizację wiedzy, a obowiązki wykonywać z prawdziwym poczuciem powołania. W praktyce oznacza to, że nie każdy (nawet bardzo zdolny student!) odnajdzie się na studiach medycznych i nie każdy będzie czerpać satysfakcję z pracy w tym obszarze.

Uczelnie w Warszawie przygotowały bogatą ofertę kierunkową. Przeanalizuj ją dokładnie i wybierz taki profil kształcenia na studiach medycznych, który najbardziej odzwierciedla twoje zainteresowania oraz zawodowe oczekiwania. Możesz mieć pewność, że dzięki temu nauka nie będzie dla ciebie rozczarowaniem, a po zakończeniu kształcenia ochoczo podejmiesz się zawodowych wyzwań. Podczas wyboru studiów medycznych kieruj się również rozsądkiem – emocje odłóż na bok.

Zastanów się również nad tym, jaki z zawodów medycznych chciałbyś tak naprawdę wykonywać. Satysfakcję przyniosą ci bardziej tradycyjne zawody czy może fascynuje cię świat biocybernetyki czy biofizyki molekularnej? Dziś obszar nauk medycznych nieustannie się rozwija, więc nie musisz obawiać się w ogóle o swoją zawodową przyszłość. Jedyne, co musisz zrobić to zadbać o swoje wykształcenie.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • lekarz;
 • pielęgniarz;
 • położnik;
 • fizjoterapeuta;
 • ratownik medyczny;
 • elektroradiolog;
 • analityk medyczny;
 • biofizyk;
 • biocybernetyk itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Jeśli zdecydowałeś, że swoją przygodę z kierunkami medycznymi chcesz rozpocząć w Warszawie, ważne jest, byś wybrał uczelnię, która w pełni odpowiada twoim intelektualnym oczekiwaniom.

Co powinieneś zrobić? Zacznij od przeglądu ośrodków akademickich. Zastanów się, czy interesują cię uczelnie prywatne czy publiczne oraz w jakim trybie chciałbyś studiować – sprawdź, czy jest to możliwe w przypadku wybranego przez ciebie kierunku.

 

Podczas wyboru uczelni w Warszawie odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy wybrana uczelnia ma w swojej ofercie studia medyczne?
 • Co wiesz na temat uczelni, którą wybierasz?
 • Jakie opinie ma dana uczelnia (np. w Internecie, wśród znajomych)?
 • Czy odpowiada Ci opis kierunków znajdujących się wśród ofert uczelni?

 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie do wyboru uczelni w Warszawie, zrób dokładne rozeznanie. Prześledź stronę internetową wybranej szkoły, podpytaj znajomych, udzielaj się na forach, mediach społecznościowych czy weź udział w dniach otwartych uczelni (także tych online!).

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia medyczne w Warszawie?

Pytanie, czy warto iść na studia medyczne w Warszawie, powinno mieć w dużej mierze retoryczny charakter. Dziś bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, jak cenna jest doskonale wykształcona kadra medyczna. Niestety jej nieustannie brakuje – potrzebni są lekarze o różnych specjalizacjach, pielęgniarki, położne czy fizjoterapeuci i analitycy medyczni. To oni bowiem sprawiają, że możemy znacznie dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem.

Wykształcenie doskonale przygotowanej do pracy kadry medycznej nie jest takie proste. Szansę na naukę mają bowiem wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Czeka ich długie, żmudne i bardzo szczegółowe kształcenie. Setki wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, praktyk szpitalnych – nie każdy jest gotowy na takie poświęcenia. Nie każdy również czuje powołanie do wykonywania odpowiedzialnych zawodów medycznych.

Jeśli jednak w kręgu twoich zainteresowań znajdują się przedmioty ścisłe takie jak biologia, chemia czy nawet matematyka i fizyka oraz nie boisz się intelektualnych wyzwań, śmiało możesz wybrać studia medyczne. Przede wszystkim po ich ukończeniu nie będziesz musiał obawiać się o swoje zatrudnienie. Czekać będzie na ciebie praca w szpitalach, aptekach, laboratoriach, prywatnych praktykach. Doskonale wykształcona kadra medyczna potrzebna jest nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej – nie zostaną zatem nałożone na ciebie żadne granice.

Studia medyczne w Warszawie charakteryzują się wysokim poziomem nauczania. Każdy student, który je wybiera, musi mieć jednak świadomość, że czeka go wiele wyrzeczeń oraz trudnych intelektualnych chwil. Przed ostatecznym wyborem profilu kształcenia odpowiedz sobie zatem szczerze na pytanie, czy jesteś gotowy, by podjąć się wyzwań, jakie niosą ze sobą studia medyczne.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach medycznych

Warszawa oferuje studia medyczne o bardzo szerokim przekroju tematycznym, dając możliwość uczenia się na kierunkach typowo medycznych, jak również stomatologicznych, dietetycznych czy opiekuńczych. Ta różnorodność pozwala na wybór dokładnie tej kariery, która nas interesuje.

Po zakończeniu nauki na studiach medycznych można pracować między innymi w takich zawodach jak: kardiochirurg, protetyk słuchu, hematolog, ratownik medyczny, ginekolog, analityk laboratoryjny, geriatra, rejestrator medyczny, gastroenterolog, onkolog, pediatra konsultant medyczny lub farmaceutyczny, a także pielęgniarz, dietetyk, opiekun do dzieci albo osób starszych, asystent osoby niepełnosprawnej, farmaceuta, kierownik apteki, rehabilitant, stomatolog, biotechnik, przedstawiciel medyczny, lekarz rodzinny, reprezentant ds. odszkodowań, fizjoterapeuta, laborant czy też pracownik socjalny.

POZOSTAŁE UCZELNIE W WARSZAWIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


WARSZAWSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY STUDIA MEDYCZNE

Warszawa, jak przystało na stolicę, oferuje kilka miejsc, w których mogą kształcić się przyszli przedstawiciele zawodów medycznych. Największym i najstarszym ośrodkiem naukowym, skoncentrowanym na medycynie, jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, założony w 1809 roku, a istniejący jako samodzielna uczelnia od 1950 roku. Na WUM-ie znajduje się pięć głównych wydziałów, edukujących w sumie na czternastu kierunkach. Są to:

 • I Wydział Lekarski
 • II Wydział Lekarski z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim i oddziałem Fizjoterapii
 • Wydział Lekarsko - Dentystyczny
 • Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Medycyny Laboratoryjnej
 • Wydział Nauki o Zdrowiu z oddziałem Pielęgniarstwa, oddziałem Zdrowia Publicznego i oddziałem Dietetyki

dowiedz się więcej

 


WYŻSZA SZKOŁA REHABILITACJI W WARSZAWIE STUDIA MEDYCZNE

Druga placówka naukowa mogąca zainteresować przyszłych studentów medycyny to Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie. To dosyć młoda uczelnia, założona w 2007 roku. Od tego czasu rozwija coraz to nowe kierunki związane ze zdrowiem człowieka. Obecnie skupia się na rozkwicie takich kierunków medycznych jak:

 • Fizjoterapia
 • Psychologia medyczna
 • Dietetyka
 • Ratownictwo medyczne

 


WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE STUDIA MEDYCZNE

Kolejną uczelnią kształcącą w Warszawie w zakresie medycyny i zdrowia jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Ta placówka oferuje możliwość nauki na trzyletnich studiach licencjackich z zakresu Zdrowia publicznego. Otwarte dla studentów specjalności to: Organizacja opieki senioralnej, Wellness i SPA, Zarządzanie ochroną zdrowia i danymi medycznymi oraz Zdrowie i środowisko. Wszystkie te kierunki znajdują się na jednym wydziale.

 


SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO STUDIA MEDYCZNE

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest na ten moment ostatnią placówką, w której dostępne są studia medyczne. Tutaj jednak wykładowcy skupiają się nie na aspekcie medycznym, a żywieniowym. Dla osób zainteresowanych przyszłą karierą w dietetyce, higienie żywności itp., stworzono Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Wyodrębniono na nim katedry Żywienia człowieka, Dietetyki, Technologii gastronomicznej i higieny żywności, Żywności funkcjonalnej i ekologicznej, Towaroznawstwa oraz Organizacji i ekonomiki konsumpcji.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (1)

Kamila odpowiedz

Już dawno wiedziałam o jaką uczelnię będę się starała, gdy tylko podchodziłam do matury. Kierunek lekarsko-dentystyczny na Warszawskiej Uczelni Medycznej, bo patrząc na obecny rynek pracy i zapotrzebowanie na stomatologów, śmiem twierdzić, że to opłacalny zawód, a biologia to zawsze była moja mocna strona.