Biotechnologia studia Białystok | woj. podlaskie
Dla kogo ten kierunek?
„Biotechnologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, obejmującą różne kierunki technicznego wykorzystania materiałów i procesów biologicznych” – to jedna z definicji biotechnologii, którą odnajdziemy w publikacji redagowanej przez Jerzego Bogdanienko. Biotechnologia wykorzystuje procesy biologiczne na skalę przemysłową, wykorzystując przy tym najnowsze technologie.
Studia na kierunku biotechnologia w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Idealni kandydaci na studia biologiczne i przyrodnicze nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z biologią i chemią. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się takie zagadnienia, jak fizjologia roślin, anatomia człowieka czy mikrobiologia. Jeśli potrafisz pracować w grupie i odznaczasz się analitycznym myśleniem, kierunek biotechnologia w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Biotechnologia należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 10 tys. kandydatów (o 40 więcej niż rok wcześniej).
Program studiów i gdzie studiować
Kierunek biotechnologia w Białymstoku możesz przede wszystkim realizować na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii, chemii, fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: chemia ogólna i nieorganiczna, grafika inżynierska, matematyka w biotechnologii, statystyka w biotechnologii, planowanie i prowadzenie eksperymentu w biotechnologii, składniki bioaktywne produktów naturalnych (surowców i produktów rolnospożywczych), modelowanie procesów biotechnologicznych, kultury komórkowe roślin, żywność modyfikowana genetycznie, metody biotechnologiczne w produkcji energii i wiele innych.
Praca po studiach
Studia w Białymstoku na kierunku biotechnologia zapewniają bardzo wiele możliwości rozwoju i zatrudnienia. Studenci przygotowywani są do tego, by objąć stanowiska inżynierskie w instytucjach, które wiążą się z ochroną środowiska, takich jak laboratoria badawcze i laboratoria kontrolno-diagnostyczne. Abiturienci zatrudniani są także w przedsiębiorstwach branży chemicznej, spożywczej i biotechnologicznej oraz w firmach farmaceutycznych.
Absolwenci pracują w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, w laboratoriach naukowo-badawczych, w kontroli żywności i zakładach związanych z produkcją żywności, w laboratoriach kryminalistycznych, w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach kontrolnych, w laboratoriach weterynaryjnych i służby zdrowia, w stacjach ochrony roślin, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biotechnologia w Białymstoku?
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak biotechnologia wzbudzają zainteresowanie bardzo wielu kandydatów na studia, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: fizykę, chemię, biologię. Maksymalną ilość punktów z wybranych przedmiotów może zapewnić Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Pamiętaj o tym, by zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich.
Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Białymstoku?
Kierunek biotechnologia w Białymstoku podzielony jest na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia inżynierskie tego typu możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera umożliwia podjęcie pracy w zawodzie, a także kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia.
Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim, zapewniając tym samym tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Warto zaznaczyć, że studia drugiego stopnia mogą podjąć absolwenci także innych pokrewnych kierunków inżynierskich, którzy mają już tytuł inżyniera lub magistra.
Poziom studiów
|
czas trwania
|
otrzymywany tytuł
|
studia I stopnia |
3,5 roku |
inżynier |
studia II stopnia |
1,5 roku |
magister inżynier |
Jaka praca po kierunku biotechnologia w Białymstoku?
Studia biologiczne i przyrodnicze na kierunku biotechnologia przygotowują studentów do pracy na stanowiskach inżynierskich w instytucjach, które wiążą się z ochroną środowiska, takich jak laboratoria badawcze i laboratoria kontrolno-diagnostyczne. Abiturienci zatrudniani są również w przedsiębiorstwach branży chemicznej, spożywczej i biotechnologicznej oraz w firmach farmaceutycznych.
Abiturienci znajdują pracę w laboratoriach kontrolnych, w laboratoriach kryminalistycznych, w laboratoriach weterynaryjnych i służby zdrowia, w stacjach ochrony roślin, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów, w ogrodach botanicznych, w laboratoriach, które wykorzystują materiał biologiczny, w laboratoriach naukowo-badawczych, w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, w laboratoriach diagnostycznych, w kontroli żywności i zakładach, które wiążą się z produkcją żywności. Absolwenci pracują także w instytutach i ośrodkach badawczych, które opracowują i wdrażają nowoczesne techniki i technologie, to znaczy w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, spożywczym oraz w rolnictwie, w instytucjach, które zajmują się nadzorem i kontrolą jakości środowiska, to znaczy w miejscach, które zajmują się oczyszczaniem ścieków i kompostowaniem odpadów, w stacjach hodowli roślin, w firmach doradczych i szkoleniowych, w firmach kosmetycznych, w firmach produkujących odczynniki diagnostyczne, w firmach farmaceutycznych, w firmach biotechnologicznych, w urzędach, które zajmują się ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody, w zakładach gospodarki komunalnej, w zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej.
Studia w Białymstoku na kierunku biotechnologia kształcą najlepszych specjalistów do spraw rejestracji leków przemysłowych w ośrodkach naukowo-badawczych, techników analityków, laborantów, genetyków.
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek biotechnologia w Białymstoku?
Studia biologiczne i przyrodnicze w Białymstoku na kierunku biotechnologia uchodzą za jedne z najbardziej popularnych, ale i niezwykle trudnych. Kierunek jest fascynujący i obfituje w praktyczne umiejętności, ale nie jest odpowiedni dla każdego. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy interesuje Cię świat nauki i pragniesz weryfikować bioróżnorodność świata żywego w trakcie eksperymentów i badań?
-
Czy potrafisz współpracować w grupie?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek biotechnologia w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest wielu kandydatów, a liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: biologię, chemię, fizykę. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści plasują się na najwyższych pozycjach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.
Warto także zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną sprawdzić zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć we wskazanym terminie niezbędne dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o istotnych wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdują się na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
BIOTECHNOLOGIA - ważne informacje
biotechnologia studia
studia biologiczne i przyrodnicze w Białymstoku
studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce
zasady rekrutacji na studia