Energetyka - Warszawa

Studia w Warszawie

na kierunku energetyka

Odkryj kierunek energetyka w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

30.05.2023

Energetyka studia Warszawa 2023| woj. mazowieckie

Energetyka w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Studia na kierunku energetyka w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku energetyka w Warszawie rozpocznie się 1 marca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | Energetyka Warszawa - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Interesujesz się przedmiotami ścisłymi? Chcesz zdobyć praktyczne wykształcenie i cieszyć się satysfakcjonującą pracę? Wybierz studia takie jak energetyka! Warszawa to miasto, w którym znajdziesz propozycje kształcenie właśnie na tym kierunku. Dowiesz się między innymi, jak wygląda projektowanie czy eksploatacja wszelakich instalacji energetycznych. Czekać na Ciebie będzie szereg zajęć praktycznych, na których dowiesz się, jak powinno wyglądać zarządzanie energią.

Ukończenie studiów z energetyki jest gwarantem znalezienia zatrudnienia w branży zgodnej z ich wykształceniem. Energetycy poszukiwani są w zakładach przetwórstwa energii, a także firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. Absolwenci energetyki z łatwością odnajdą się także w przemyśle produkcyjnym czy motoryzacyjnym.

 

Uczelnie

W Warszawie energetykę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznychWojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Elektroniki WAT) oraz Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa PW).
 

 

Specjalności

Współczesne studia z energetykii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku energetyka w Warszawie: chłodnictwo i klimatyzacja, systemy i urządzenia energetyczne, zrównoważona energetyka.
 

Praca po studiach

Po zakończeniu kształcenia absolwenci energetyki mogą rozwijać się zawodowo we wszelkich instytucjach zajmujących się sieciami i instalacjami energetycznymi. Czekają na nich elektrownie, elektrociepłownie czy zakłady termicznego przetwarzania odpadów.

 

 

czytaj dalej wszystko o Energetyka - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek ENERGETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie energetyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Mechanika i projektowanie maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i projektowanie maszyn

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek energetyka w Warszawie?

Nikogo nie powinno zdziwić, że studia inżynierskie w Warszawie na kierunku energetyka znajdują się w czołówce najpopularniejszych ścieżek kształcenia ścisłego. Oznacza to, że od przyszłych studentów już na poziomie rekrutacji wymaga się, że zaprezentują jak najbardziej rozległą wiedzę z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka czy nawet fizyka i astronomia. Bardzo duże znaczenie w procesie rekrutacji ma także doskonała znajomość dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. Osoby, które chciałby dostać się na studia na kierunku energetyka, powinny odpowiednio wcześnie zacząć naukę wzbogaconą o zagadnienia rozszerzone wybranych przez siebie przedmiotów. To dzięki temu wzrośnie ich szansa na znalezienie się na listach osób przyjętych na studia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Energetyka w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku energetyka w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Czy ktoś z nas wyobraża dziś sobie życie bez prądu? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to od niego uzależnione są nawet nasze najprostsze czynności – umycie zębów szczoteczką elektryczną, wyprasowanie ubrań, upieczenie ciasta, czy chociażby zapłacenie kartą za zakupy. Kilka dni bez dostępu do elektryczności mógłby sprawić, że na świecie rozpocząłby się prawdziwy kryzys gospodarczy. I kto by pomyślał, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostęp do prądu ograniczony był wyłącznie do największych miast.

Współczesna powszechność energetyki tylko pogłębia zainteresowania badawcze, a studia na kierunku energetyka cieszą się wyjątkową popularnością. Chcemy bowiem korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że prąd to nie tylko możliwości nieustannego rozwoju, lecz także ogromne niebezpieczeństwa. Studia energetyczne zadedykowane są przede wszystkim dla osób, które od zawsze zafascynowane są tajnikami nauk fizycznych, a nowinki ze świata techniki nie są im obce.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku energetyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku energetyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować.Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Praca po studiach

Studia w Warszawie na kierunku energetyka to nie tylko gwarant bardzo dobrego wykształcenia, lecz przede wszystkim szansa na znalezienie dobrej i stabilnej pracy w przyszłości. A to właściwie podstawowy warunek, jakie współcześnie powinny spełniać studia wyższe. Młodzi abiturienci uczelni chcą czuć, że ich wiedza oraz umiejętności będą mogły być w pełni wykorzystane w ich pracy zawodowej. Studia energetyczne to zatem doskonała inwestycja w przypadku pozycji na aktualnym rynku pracy. Na nim liczą się przede wszystkim specjaliści i inżynierowie, którzy mogą sobie pozwolić na przebieranie w wielu ciekawych ofertach zatrudnienia.

Studia na kierunku energetyka przygotowują przede wszystkim do pracy w przemyśle energetycznym i wielu jego pokrewnych gałęziach. Na abiturientów tego kierunku czekają nie tylko elektrownie i elektrociepłownie, lecz także zakłady przetwórstwa energii elektrycznej, czy wszelkiego rodzaju instytucje zajmujące się monitorowaniem dystrybucji energii elektrycznej. Dziś duże znacznie odgrywa doskonała znajomość odnawialnych źródeł energii, bo to dzięki nim może znacznie poprawiać się jakość naszego życia w przyszłości, więc energetycy i w tym obszarze znajdą dobre zatrudnienie.

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Z racji tego, że studia na kierunku energetyka od wielu lat znajdują się w czołówce ścieżek kształcenia wybieranych przez maturzystów, to studia na tym kierunku możesz rozpocząć w wielu ośrodkach akademickich. Uczelnie w Warszawie przygotowały także ciekawą ofertę studiów energetycznych dla swoich kandydatów. Studia te w stolicy Polski możesz rozpocząć między innymi na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, czy na Uczelni Łazarskiego. Jest w tym wybierać, więc propozycje tych ośrodków akademickich przeanalizuj bardzo szczegółowo.

Kierunki studiów takie jak energetyka muszą mieć bardzo dobrze przemyślany program kształcenia. To studia inżynierskie i techniczne, więc studenci podczas wszystkich lat kształcenia stykać się będą przede wszystkim z przedmiotami ścisłymi. Przygodę ze studiami takimi jak energetyka zaczną przede wszystkim od zgłębienia podstawowych nauk ścisłych – matematyki, fizyki, czy chemii. Kolejne lata kształcenia wiązać się będą z szczegółowym zapoznaniem z różnego rodzaju technikami cieplnymi, przemysłem energetycznym oraz dystrybucją energii.

Studia na kierunku energetyka mają bardzo rozbudowany program dydaktyczny. Studentom wiele przedmiotów może spędzać sen z powiek. Zwłaszcza, że ich przygoda z tym kierunkiem zaczyna się właśnie od poznania trzech podstawowych nauk ścisłych – matematyki, chemii oraz fizyki. Przyszli energetycy muszą szczegółowo zapoznać się z różnego rodzaju metodami obliczeniowymi, które w przyszłości w pełni będą mogły być wykorzystane w przemyśle energetycznym.

W programie kształcenia znajdzie się wiele specjalistycznych przedmiotów, dzięki którym przyszli inżynierowie będą wiedzieć:

 • jak wygląda przepływ i dystrybucja energii w różnych dziedzinach techniki;
 • czym różnią się od siebie przykładowo technika cieplna i elektrotechnika;
 • jak dochodzi do optymalizacji procesów cieplnych;
 • jak wygląda wpływ energetyki na środowisko naturalne.

 

Bardzo ważnym zagadnieniem, które poruszane jest podczas całego toku kształcenia energetycznego, jest kwestia współczesnej ekologii oraz zagrożeń, które wynikają z nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Studenci tego kierunku uczestniczyć będą zatem w szeregu zajęć związanych z zarządzaniem koncernami energetycznymi, które decydują o aktualnej kondycji naszej planety.

Bardzo ważną część kształcenia przyszłych inżynierów stanowi oczywiście pozyskiwanie umiejętności, ponieważ to one mają największe znaczenie w przyszłej pracy zawodowej. Liczy się wiedza, jak zdobyte wiadomości wykorzystać podczas praktycznego działania. Dlatego w programie nauczania na studiach energetycznych szczególne znaczenie mają przedmioty praktyczne.

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Warszawie?

Studia na kierunku Energetyka w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunki studiów w Warszawie takie jak energetyka dzielą się na dwa dopasowane cykle kształcenia. Pasjonaci przedmiotów ścisłych swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają bowiem od studiów pierwszego stopnia. W przypadku politechnik trwają one siedem semestrów, czyli trzy i pół roku intensywnego kształcenia. Jeżeli wybierzesz kształcenie na uniwersytecie, na studiach pierwszego stopnia będziesz się uczyć sześć semestrów. W trakcie tego czasu studenci otrzymują niezbędny warsztat do wykonywania zawodu oraz przystępują do obrony prestiżowej pracy inżynierskiej lub pracy licencjackiej.

Osoby, które chciałby kształcić się dalej, otrzymują taką możliwość na studiach magisterskich. To czas poszerzania swojej wiedzy o nowe, często uzupełniające zjawiska. Studia magisterskie na kierunku energetyka w Warszawie trwają z kolei półtora roku, czyli trzy semestry. Studia magisterskie na uniwersytecie obejmują z kolei dwa lata nauki. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z przystąpieniem do obrony pracy dyplomowej i otrzymaniem tytułu magistra – on z kolei otwiera wszystkie drzwi zawodowego rozwoju.

Energetyka w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier
Jaka praca po studiach na kierunku energetyka w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku energetyka w Warszawie?

Osoby, którym udaje się ukończyć studia na kierunku energetyka, mogą być niemal pewne tego, że znajdą satysfakcjonującą pracę. To jeden z tych kierunków, które stają się gwarantem pewnego i stabilnego zatrudnienia. Jego absolwenci mogą w pełni zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na polu zawodowym – współcześnie to niezwykle doceniana możliwość. Zresztą nikogo nie trzeba też przekonywać, jak ważną rolę spełniają specjaliści do spraw energetyki w świecie, gdzie niemal wszystko zależne jest od prądu.

Kierunki studiów takie jak energetyka pozwalają na znalezienie pracy w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu, dziś bowiem większość przedsiębiorstw swoją pracę uzależnia od sprawnego przepływu energii. Na abiturientów energetyki czekają zatem miejsca pracy przykładowo w przemyśle:

 • lotniczym;
 • motoryzacyjnym;
 • medycznym;
 • chemicznym itd.

 

Oprócz tego praca na specjalistów do spraw energetyki czeka w:

 • elektrowniach;
 • elektrociepłowniach;
 • zakładach związanych z produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją energii;
 • firmach zajmujących się eksploatacją i instalacją systemów energetycznych;
 • zakładach monitorujących jakość przetwarzanej energii itd.

Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie, które umożliwia pracę nie tylko na terenie kraju, lecz także na arenie międzynarodowej, co znacznie przekłada się na jakość zarobków.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Energetyka?

Będąc absolwentem kierunku studiów Energetyka, masz przed sobą wiele możliwości i ścieżek kariery związanych z ukończonym kierunkiem. Jako absolwent możesz szukać zatrudnienia m.in. w elektrowniach, elektrociepłowniach, zakładach zajmujących się monitorowaniem przetwarzanej energii, firmach odpowiedzialnych za instalację systemów energetycznych, a także w firmach zajmujących się dystrybucją energii. Niektórzy ze studentów decydują się na pozostanie na uczelni i objęcie ścieżki naukowej, jednak do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Energetyki możemy zaliczyć m.in. elektrotechnika oraz elektronika. Co możemy zaliczyć do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Elektrotechnik

Po ukończeniu studiów na kierunku Energetyka absolwenci mogą podjąć zatrudnienie jako elektrotechnicy. To, czym się zajmują, często uzależnione jest od specyfiki firmy, w której pracują. Do najogólniejszych obowiązków możemy zaliczyć m.in. konserwację i naprawy instalacji, które niesprawne mogą stanowić duże zagrożenie, nie tylko dla maszyn, które mogą ulec stałemu zniszczeniu, ale także i dla ludzi. Elektrotechnicy odpowiadają również za prowadzenie niezbędnej dokumentacji. Mediana zarobków elektrotechnika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.

 

Elektronik

Absolwenci Energetyki mogą po ukończeniu studiów również znaleźć pracę na stanowisku elektronika. Elektronicy odpowiadają m.in. za tworzenie projektów elektronicznych, a także za ich wdrażanie. Mogą oni również zajmować się konserwacją sprzętu i ich naprawą. Elektronicy również współpracują, aby stworzyć nowoczesne rozwiązania, które będą również bezpieczne dla środowiska. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

 

Gdzie studiować na kierunku energetyka w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Kierunek energetyka - uczelnie w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek energetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Elektroniki) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek energetyka w Warszawie?

Maturzyści, którzy wybierają swoje przyszłe ścieżki kształcenia, niejednokrotnie zastanawiają się, jaki kierunek studiów przyniesie im jak najlepsze perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Energetyka jest pod tym względem bardzo nęcącym kierunkiem. Trzeba mieć jednak świadomość, że to studia, na które dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich o bardzo jasno sprecyzowanych zainteresowaniach. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, już dziś odpowiedz sobie zatem na kilka podstawowych pytań:

 • Czy fascynują cię fizyczne aspekty funkcjonowania świata?
 • Czy interesują cię nowinki ze świata nauki i techniki?
 • Czy jesteś osobą, która nie boi się intelektualnych wyzwań?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia energetyczne. Pamiętaj jedynie, że uczelnie w Warszawie przyjmują wyłącznie najlepszych abiturientów szkół średnich. Aby stać się jednym z nich, musisz odpowiednio wcześnie rozpocząć naukę do procesu rekrutacyjnego. Przedmioty, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę, to: matematyka, fizyka oraz wybrany język obcy nowożytni. Na tego typu kierunki liczba chętnych zawsze przewyższa liczbę otwartych miejsc, więc do procedury rekrutacyjnej przygotuj się wybitnie pilnie.

Pasjonaci przedmiotów ścisłych, którzy marzą o rozpoczęciu studiów energetycznych, mogą także pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To szansa dla najlepszych uczniów szkół średnich, którzy mają szansę, by znaleźć się na listach osób przyjętych poza kolejnością. By było to jednak możliwe, trzeba stać się finalistą lub laureatem olimpiady na stopniu centralnym.

Przed przystąpieniem do rekrutacji warto także zorientować się, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że obowiązkowo powinny się pośród nich znaleźć zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

ENERGETYKA - ważne informacje

energetyka studia

studia inżynierskie i techniczne w Warszawie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku energetyka w Warszawie?

Energetyka zdominowała naszą rzeczywistość, co oznacza, że na współczesnym rynku zatrudnienia wciąż potrzebni są specjaliści z tej dziedziny.

Przemysław, student trzeciego roku, mówi:

Studia na kierunku energetyka wybrałem właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Poza tym od zawsze interesowałem się fizyką, bo według mnie to nauka, która znajduje się najbliżej ludzkiego istnienia. Dzięki tym studiom łączę pasję z jednoczesną dbałością o przyszłe wykształcenie.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Warszawa studia i stopnia

Energetyka Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Warszawa studia stacjonarne

Energetyka Warszawa studia niestacjonarne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

fotonika
informatyka
nanoinżynieria
Rozwiń

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia