Energetyka - Warszawa

Energetyka - Warszawa

Studia na kierunku energetyka w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Energetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie energetyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Mechanika i projektowanie maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i projektowanie maszyn

23.06.2024

Energetyka studia Warszawa 2024| woj. mazowieckie

Energetyka w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu energetyka. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu fizyki czy energii odnawialnej.

Energetyka - Warszawa
Studia na kierunku energetyka w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Interesujesz się przedmiotami ścisłymi? Chcesz zdobyć praktyczne wykształcenie i cieszyć się satysfakcjonującą pracę? Wybierz studia na kierunku energetyka! Warszawa to miasto, w którym znajdziesz propozycje kształcenie właśnie na tym kierunku. Dowiesz się między innymi, jak wygląda projektowanie czy eksploatacja wszelakich instalacji energetycznych. Czekać na Ciebie będzie szereg zajęć praktycznych, na których dowiesz się, jak powinno wyglądać zarządzanie energią. Podczas kształcenia studenci odbywają praktyki zawodowe m.in. w Siemens, PKN Orlen S.A., PGNiG Termice, Johnson Controls International Sp. z o.o. czy w Elektrowni Bełchatów. 

Absolwenci energetyki znajdują pracę w zakładach przetwórstwa energii, a także firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, z łatwością odnajdą się także w przemyśle produkcyjnym czy motoryzacyjnym. Energetycy poszukiwani są również w jednostkach służb mundurowych na stanowiskach inżynierskich, a także w komórkach utrzymania ruchu w elektrowniach, elektrociepłowniach i zakładach przemysłowych. 

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku energetyka w Warszawie rozpocznie się 1 kwietnia 2024 r. i potrwa do 20 września 2024 r. | Energetyka Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku energetyka w Warszawie można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Gdzie studiować kierunek energetyka w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku energetyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznychPolitechnice Warszawskiej (Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa PW), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Elektroniki WAT).

 

Kierunek energetyka - uczelnie w Warszawie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek energetyka w Warszawie

Nikogo nie powinno zdziwić, że studia inżynierskie w Warszawie 2024/2025 na kierunku energetyka znajdują się w czołówce najpopularniejszych ścieżek kształcenia ścisłego. Oznacza to, że od przyszłych studentów już na poziomie rekrutacji wymaga się, że zaprezentują jak najbardziej rozległą wiedzę z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka czy nawet fizyka i astronomia. Bardzo duże znaczenie w procesie rekrutacji ma także doskonała znajomość dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. Osoby, które chciałby dostać się na studia na kierunku energetyka, powinny odpowiednio wcześnie zacząć naukę wzbogaconą o zagadnienia rozszerzone wybranych przez siebie przedmiotów. To dzięki temu wzrośnie ich szansa na znalezienie się na listach osób przyjętych na studia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku energetyka w Warszawie

Studia na kierunku energetyka w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Warszawie - kierunek energetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Elektroniki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Z racji tego, że studia na kierunku energetyka od wielu lat znajdują się w czołówce ścieżek kształcenia wybieranych przez maturzystów, to studia na tym kierunku możesz rozpocząć w wielu ośrodkach akademickich. Uczelnie w Warszawie przygotowały także ciekawą ofertę studiów energetycznych dla swoich kandydatów. Studia te w stolicy Polski możesz rozpocząć między innymi na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, czy na Uczelni Łazarskiego. Jest w tym wybierać, więc propozycje tych ośrodków akademickich przeanalizuj bardzo szczegółowo.

Kierunki studiów takie jak energetyka muszą mieć bardzo dobrze przemyślany program kształcenia. To studia inżynierskie i techniczne, więc studenci podczas wszystkich lat kształcenia stykać się będą przede wszystkim z przedmiotami ścisłymi. Przygodę ze studiami takimi jak energetyka zaczną przede wszystkim od zgłębienia podstawowych nauk ścisłych – matematyki, fizyki, czy chemii. Kolejne lata kształcenia wiązać się będą z szczegółowym zapoznaniem z różnego rodzaju technikami cieplnymi, przemysłem energetycznym oraz dystrybucją energii.

Studia na kierunku energetyka mają bardzo rozbudowany program dydaktyczny. Studentom wiele przedmiotów może spędzać sen z powiek. Zwłaszcza, że ich przygoda z tym kierunkiem zaczyna się właśnie od poznania trzech podstawowych nauk ścisłych – matematyki, chemii oraz fizyki. Przyszli energetycy muszą szczegółowo zapoznać się z różnego rodzaju metodami obliczeniowymi, które w przyszłości w pełni będą mogły być wykorzystane w przemyśle energetycznym.

W programie kształcenia znajdzie się wiele specjalistycznych przedmiotów, dzięki którym przyszli inżynierowie będą wiedzieć:

 • jak wygląda przepływ i dystrybucja energii w różnych dziedzinach techniki;
 • czym różnią się od siebie przykładowo technika cieplna i elektrotechnika;
 • jak dochodzi do optymalizacji procesów cieplnych;
 • jak wygląda wpływ energetyki na środowisko naturalne.

 

Bardzo ważnym zagadnieniem, które poruszane jest podczas całego toku kształcenia energetycznego, jest kwestia współczesnej ekologii oraz zagrożeń, które wynikają z nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Studenci tego kierunku uczestniczyć będą zatem w szeregu zajęć związanych z zarządzaniem koncernami energetycznymi, które decydują o aktualnej kondycji naszej planety.

Bardzo ważną część kształcenia przyszłych inżynierów stanowi oczywiście pozyskiwanie umiejętności, ponieważ to one mają największe znaczenie w przyszłej pracy zawodowej. Liczy się wiedza, jak zdobyte wiadomości wykorzystać podczas praktycznego działania. Dlatego w programie nauczania na studiach energetycznych szczególne znaczenie mają przedmioty praktyczne.

 

Jakie są specjalności na energetyce w Warszawie

Współczesne studia z energetykii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Sprawdź specjalności na energetyce w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku energetyka w Warszawie

Studia na kierunku Energetyka w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Sprawdź

Energetyka w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier
Jaka praca po energetyce

Jaka praca po energetyce

Osoby, którym udaje się ukończyć studia na kierunku energetyka, mogą być niemal pewne tego, że znajdą satysfakcjonującą pracę. To jeden z tych kierunków, które stają się gwarantem pewnego i stabilnego zatrudnienia. Jego absolwenci mogą w pełni zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na polu zawodowym – współcześnie to niezwykle doceniana możliwość. Zresztą nikogo nie trzeba też przekonywać, jak ważną rolę spełniają specjaliści do spraw energetyki w świecie, gdzie niemal wszystko zależne jest od prądu.

Kierunki studiów takie jak energetyka pozwalają na znalezienie pracy w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu, dziś bowiem większość przedsiębiorstw swoją pracę uzależnia od sprawnego przepływu energii. Na abiturientów energetyki czekają zatem miejsca pracy przykładowo w przemyśle:

 • lotniczym;
 • motoryzacyjnym;
 • medycznym;
 • chemicznym itd.

 

Oprócz tego praca na specjalistów do spraw energetyki czeka w:

 • elektrowniach;
 • elektrociepłowniach;
 • zakładach związanych z produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją energii;
 • firmach zajmujących się eksploatacją i instalacją systemów energetycznych;
 • zakładach monitorujących jakość przetwarzanej energii itd.

Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie, które umożliwia pracę nie tylko na terenie kraju, lecz także na arenie międzynarodowej, co znacznie przekłada się na jakość zarobków.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Energetyka?

Będąc absolwentem kierunku studiów Energetyka, masz przed sobą wiele możliwości i ścieżek kariery związanych z ukończonym kierunkiem. Jako absolwent możesz szukać zatrudnienia m.in. w elektrowniach, elektrociepłowniach, zakładach zajmujących się monitorowaniem przetwarzanej energii, firmach odpowiedzialnych za instalację systemów energetycznych, a także w firmach zajmujących się dystrybucją energii. Niektórzy ze studentów decydują się na pozostanie na uczelni i objęcie ścieżki naukowej, jednak do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Energetyki możemy zaliczyć m.in. elektrotechnika oraz elektronika. Co możemy zaliczyć do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Elektrotechnik

Po ukończeniu studiów na kierunku Energetyka absolwenci mogą podjąć zatrudnienie jako elektrotechnicy. To, czym się zajmują, często uzależnione jest od specyfiki firmy, w której pracują. Do najogólniejszych obowiązków możemy zaliczyć m.in. konserwację i naprawy instalacji, które niesprawne mogą stanowić duże zagrożenie, nie tylko dla maszyn, które mogą ulec stałemu zniszczeniu, ale także i dla ludzi. Elektrotechnicy odpowiadają również za prowadzenie niezbędnej dokumentacji. Mediana zarobków elektrotechnika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.

 

Elektronik

Absolwenci Energetyki mogą po ukończeniu studiów również znaleźć pracę na stanowisku elektronika. Elektronicy odpowiadają m.in. za tworzenie projektów elektronicznych, a także za ich wdrażanie. Mogą oni również zajmować się konserwacją sprzętu i ich naprawą. Elektronicy również współpracują, aby stworzyć nowoczesne rozwiązania, które będą również bezpieczne dla środowiska. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Jak wygląda rekrutacja na energetykę w Warszawie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Warszawa studia i stopnia

Energetyka Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Energetyka Warszawa studia stacjonarne

Energetyka Warszawa studia niestacjonarne

Energetyka w Warszawie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Jakie opinie mają studia na kierunku energetyka w Warszawie?

Energetyka zdominowała naszą rzeczywistość, co oznacza, że na współczesnym rynku zatrudnienia wciąż potrzebni są specjaliści z tej dziedziny.

Przemysław, student trzeciego roku, mówi:

Studia na kierunku energetyka wybrałem właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Poza tym od zawsze interesowałem się fizyką, bo według mnie to nauka, która znajduje się najbliżej ludzkiego istnienia. Dzięki tym studiom łączę pasję z jednoczesną dbałością o przyszłe wykształcenie.

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia