Uniwersytet Łódzki

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

ul. Pilarskiego 14 , 90-231 Łódź

tel. (042) 635 45 08, (042) 635 47 70

fax. (042) 635 45 06

www.biol.uni.lodz.pl

http://informatory.uni.lodz.pl/

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Uniwersytet Łódzki

ul. Pilarskiego 14 , 90-231 Łódź

tel. (042) 635 45 08, (042) 635 47 70

fax. (042) 635 45 06

www.biol.uni.lodz.pl

http://informatory.uni.lodz.pl/

 

 

 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ WYDZIAŁ BIOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA UŁ?

Kadra

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska (WBiOŚ) jest jednym z największych spośród 12 wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje tu kilkuset Pracowników, z których blisko 300 to nauczyciele. W tym gronie mamy prawie 100 profesorów i profesorów Uczelni oraz 30 doktorów habilitowanych. Kadrę stanowią zaangażowani pasjonaci nauki i wybitni badacze posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł profesora. 

Dodatkowo Wydział wspierają profesorowie wizytujący z zagranicy, którzy dzielą się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. Działalność naukowa i dydaktyczna realizowana jest w ramach 5 instytutów. Wielu absolwentów i nauczycieli akademickich realizowało lub wciąż realizuje ważne dla ludzi badania i angażuje się w działalność społeczną m.in. w obszarze ochrony środowiska. Studenci współpracują z życzliwą, zaangażowaną i otwartą kadrą dydaktyczną, która wspiera rozwój pasji i oddolne inicjatywy, dba o wszechstronny rozwój oraz włącza w działalność badawczą i naukową.

Oferta edukacyjna i perspektywy rozwoju kariery zawodowej

Dzięki badaniom prowadzonym w różnych dziedzinach nauk biologicznych, studenci mają możliwość szerokiego rozwoju swoich zainteresowań. Studia na WBiOŚ pozwalają na realizację pasji przyrodniczych i naukowych w połączeniu z interesującą perspektywą zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, która pozwoli na dynamiczny rozwój kariery zawodowej (m.in. w branży biotechnologicznej, przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, laboratoriach medycznych i diagnostycznych, samorządach i organizacjach pozarządowych, instytucjach naukowych, placówkach ochrony zdrowia, służbach mundurowych, etc.). Studia na WBiOŚ to również szansa na realizację pasjonujących wypraw badawczych m.in. w rejon Antarktydy, do Ameryki Południowej czy Azji.

Oferowane kierunki studiów są zbieżne z aktualnymi wyzwaniami krajowymi i globalnymi oraz stanowią odpowiedź na potrzeby współczesnej nauki i gospodarki.

Kształcimy na 7 kierunkach w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na:

  • studiach I stopnia (licencjackich, inżynierskich),
  • studiach II stopnia (magisterskich).

Wspieramy również aktywność studentów w samorządzie studenckim i kilkunastu kołach naukowych.

Działalność naukowa

Wydział prowadzi obecnie wielokierunkowe prace naukowo-badawcze w Polsce oraz we współpracy z instytucjami zagranicznymi przyczyniając się do rozwoju nauki w różnych obszarach. Współpraca z zagranicznymi ośrodkami skutkuje imponującymi efektami kształcenia osiąganymi przez studentów każdego stopnia, w tym:

  • współautorstwem wysokiej liczby publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych, 
  • pozyskiwaniem środków na finansowanie projektów badawczych, 
  • realizacją prac dyplomowych we współpracy z ośrodkami zagranicznymi oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym, 
  • uzyskiwaniem prestiżowych nagród przez studentów i doktorantów Wydziału w zewnętrznych konkursach.

Organizujemy także otwarte wykłady dziekańskie, na które zapraszamy najwybitniejszych przedstawicieli nauk przyrodniczych. Dbamy o popularyzację wiedzy naukowej w społeczeństwie poprzez różnego rodzaju inicjatywy lokalne i ogólnopolskie m.in. Noc Biologów, Uniwersytet Zawsze Otwarty czy Instytut Kreatywnej Biologii, które z pasją i zaangażowaniem realizowane są przez naszych wykładowców, doktorantów i studentów.

Współpraca z zagranicą i stypendia naukowe

Na Wydziale realizowanych jest wiele międzynarodowych grantów naukowych i projektów badawczych. Współpracujemy z naukowcami i uczelniami z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Azji.

Cieszy nas fakt, że możemy otworzyć naszym studentom i pracownikom drogę do rozwoju kariery zawodowej zarówno w kraju, jak i zagranicą m.in. poprzez wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+ (do 33 krajów partnerskich). W czasie wyjazdów studenci mają szansę współpracować w międzynarodowym środowisku, poznać nowoczesne metody i laboratoria badawcze, doskonalić swoje umiejętności językowe czy nawiązać zagraniczne przyjaźnie.

Wydział nasz od lat cieszy się także zainteresowaniem ze strony studentów zagranicznych, co sprzyja wymianie wiedzy, poszerzaniu horyzontów i nawiązywaniu intersującej współpracy.

Współpraca z otoczeniem gospodarczym

Nasi pracownicy dbają o nawiązywanie współpracy z przedstawicielami biznesu, dzięki czemu już na wczesnych etapach studiów możliwe jest poznanie potencjalnych pracodawców i budowanie z nimi pozytywnych relacji. Na Wydziale prężnie działa także Rada Biznesu, która łączy przedstawicieli sektora nauki i biznesu. Jej celem jest wspieranie współpracy w zakresie innowacji, badań naukowych, edukacji oraz komercjalizacji i upowszechniania wyników badań. Rada umożliwia wymianę doświadczeń, realizowanie wspólnych projektów oraz zaangażowanie firm i instytucji w kształcenie studentów poprzez praktyki, staże i warsztaty.

Nowoczesne zaplecze badawcze i naukowe

Wydział dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami badawczymi, a zajęcia odbywają się w laboratoriach wyposażonych w wysokiej klasy aparaturę, w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami akademickimi, przy znacznym zindywidualizowaniu ścieżki kształcenia m.in. dzięki włączaniu studentów w realizację licznych projektów badawczych.

Sale wykładowe i sprzęt multimedialny pozostające do dyspozycji studentów i pracowników są stale modernizowane. Na Wydziale funkcjonują także dodatkowe jednostki badawcze: Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź oraz Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym. Z Wydziałem związane jest także Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego”, do którego studenci i pracownicy mają bezpłatny wstęp.
Dysponujemy także Stacją Terenową w Treście Rządowej oraz Terenową Stacją Przyrodniczą w Spale, gdzie prowadzone są zajęcia i badania naukowe.

Informacje formalne

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ jest jednym z największych wydziałów biologicznym w Polsce. Prowadzi badania we wszystkich dyscyplinach w dziedzinie nauk biologicznych. Jest jednostką o uznanej renomie naukowej w kraju i za granicą. Ma największy potencjał naukowy spośród wydziałów biologicznych w Polsce oraz posiada kategorię naukową A (oznaczającą bardzo dobry poziom działalności naukowej).

Posiadamy uprawnienia do nadawania stopni naukowych (stopnia doktora i doktora habilitowanego) w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Prowadzimy także nostryfikacje stopnia doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, a także dyplomów licencjackich i magisterskich w zakresie kierunków wchodzących w dyscyplinę nauk biologicznych m.in. biologia, mikrobiologia, biotechnologia, ochrona środowiska.

Dołącz do najlepszych. Serdecznie zapraszamy!

Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Łódzki.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Opinie (17)

Student uł Ocena odpowiedz

Studiuję na kierunku biologia kryminalistyczna. Przedmioty może i są ciekawe, ale nijak związane z możliwymi ścieżkami kariery. Aby podjąć pracę w zawodzie, o których mówią promowane przez uczelnię przedmioty należy kształcić się w zupełnie innym kierunku. Antropologia, medycyna sądowa, Policja. Organizacja na tym kierunku leży i płacze. Nigdy nic nie wiadomo, kluczowe dla studentów informacje mają się pojawić "w poniedziałek", "w następnym miesiącu", "po konferencji". Strata czasu i nerwów.

Ola Ocena odpowiedz

dobre studia

Jola Ocena odpowiedz

Studiuje Mikrobiologię, nie wiem czy chce wiązać przyszłość z ty kierunkiem, ale to raczej moje przemyślenia, bo uważam, że sam kierunek jest interesujący i dobrze przygotowany ;)

Marta Ocena odpowiedz

Zastanawiałam się nad wyborem studiów. Wiedziałam, że chce wybrać coś związanego z biologią. Zdecydowałam się na Genetykę. Z biegiem czasu wiem, że był to dobry wybór. Teraz już kończę studia i mogę polecić komuś, kto wiążę swoją przyszłość np z medycyną sądową

Eliza Ocena odpowiedz

Biotechnologia- polecam. Warto załapać się na praktyki w dobrym miejscu, np w jakimś zakładzie farmaceutycznym

Ala Ocena odpowiedz

Jestem na Biotechnologii, po pierwszym roku mogę powiedzieć, że ciesze się ze swojego wyboru. Jednak zobaczymy co będzie dalej

Olga K. Ocena odpowiedz

Wybrałam Uniwersytet Łódzki ze względu na miasto, które sprzyja studentom. Dużo mieszkań na wynajem, w wolnym czasie jest gdzie wyjść a ceny nie powalają jak to często bywa w innych, akademickich miastach

Natalia Ocena odpowiedz

Polecam Biologię, każdy znajdzie specjalizacje dla siebie, atmosfera luźna, a a prowadzącymi raczej nie ma żadnych problemów.

Mateusz Ocena odpowiedz

Relacje między wykładowcami a studentami są naprawdę świetne- za to duży plus

patrycja Ocena odpowiedz

Ochrona środowiska nareszcie staje się coraz ważniejszą dyscypliną, a zapotrzebowanie na specjalistów rośnie. W każdym zawodzie istotne jest, aby swoje obowiązki wykonywać jak najlepiej i w pełni profesjonalnie. Dlatego, najpierw należy uzyskać solidny bagaż wiedzy i umiejętności. A ten bagaż zapewni mi Uniwersytet Łódzki.

Ola Ocena odpowiedz

Każdemu studentowi zależy na wysokim poziomie kształcenia i wynikającym z niego poczuciu bezpieczeństwa. Studiując na Uniwersytecie Łódzkim wiem, że zdobywaną wiedzę wykorzystam w pracy zawodowej.

Klara Ocena odpowiedz

Podejmowanie przeze mnie decyzji związanej z wyborem uczelni nie trwało zbyt długo. Podczas przeglądania oferty kształcenia na UŁ natknęłam się na kierunek Genetyka i wtedy, po prostu, wiedziałam, że to jest kierunek dla mnie. Nie zawiodłam się, a nawet serdecznie polecam.

Paulina Ocena odpowiedz

Ekomiasto to nowoczesny kierunek, który łączy w sobie ekonomię i życie miasta, dosłownie. Idee zawarte w programie nauczania coraz szybciej rozprzestrzeniają się po świecie i już niedługo polskie miasta będą musiały wziąć je pod uwagę. Dlatego potrzebni będę specjaliści w tej dziedzinie. I dlatego studiuję na Uniwersytecie Łódzkim.

Ewa Ocena odpowiedz

Biotechnologia to bardzo ciekawa sprawa, która wpływa na życie nas wszystkich. Jest moją pasją, największym hobby, dlatego chciałam rozwijać się w jej zakresie. Wybrałam Uniwersytet Łódzki. Uczelnię znaną, ważną, kształcącą na wysokim poziomie.

Milena Ocena odpowiedz

Uniwersytet Łódzki to świetna uczelnia, w której spotkałam ludzi zafascynowanych dziedzinami, które studiują i których uczą. To miejsce, które żyje własnym życiem.

Basia Ocena odpowiedz

Wybrałam naukę na Uniwersytecie Łódzkim, bo to duża i prestiżowa uczelnia. Biologia to moja największa pasja i chciałam rozwijać ją w najlepszym miejscu.

Student Ocena odpowiedz

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UL to jedna z najlepszych uczelni biologicznych w Polsce. Kształci wybitnych specjalistów w swej dziedzinie, otwiera drogę do kariery naukowej i zawodowej. Wyposaża studenta w ogólnie rozwojową wiedzę nauk biologicznych przydatną w zyciu, jak i późniejszej karierze.