Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Maturzyści, którzy decydują się na rozpoczęcie kształcenia wyższego, nie tylko poszukują idealnego kierunku. Muszą również wybrać, w jakim trybie się kształcić – stacjonarnym czy niestacjonarnym. Warto odpowiednio wcześnie zrobić rozeznanie, by mieć pewność, że decyzja nie zostanie podjęta zbyt pochopnie, a co za tym idzie – nieodpowiedzialnie.
W programie kierunków medycznych znajduje się wiele ćwiczeń praktycznych. Oznacza to więc, że nauka wymaga systematyczności i regularności. Dlatego też znaczna część studentów kierunku lekarsko-dentystycznego decyduje się na rozpoczęcie kształcenia właśnie w trybie stacjonarnym. Wtedy też zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Taka organizacja zajęć jest wygodna i pozwala cieszyć się wolnymi weekendami. Można przeznaczyć je na dodatkową naukę, relaks czy rozpoczynanie pierwszych aktywności zawodowych.
Studia stacjonarne mogą być również opcją atrakcyjną pod względem ekonomicznym. Należy pamiętać jednak, że dotyczy to przede wszystkim uczelni publicznych. Maturzyści, którzy je wybierają, nie będą musieli obawiać się w przyszłości opłat za czesne.
Bezpłatne studia przyczynią się więc do niemałej oszczędności. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych osób, które – mimo że podejmują pierwsze poważne kroki w dorosłym życiu – często jednak wciąż korzystają z pomocy finansowej rodziców. Zaoszczędzone pieniądze można ulokować zupełnie inaczej i zadbać o opłaty wynajmowanego mieszkania, akademika czy zakupić dodatkowe pomoce dydaktyczne.
Nie wszyscy maturzyści jednak znajdują się na listach osób przyjętych studiów stacjonarnych. Wtedy też te osoby, które marzą o rozpoczęciu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie, mogą wybrać inny tryb kształcenia. Warto pamiętać jednak, że wiąże się on z uiszczaniem opłat za czesne. I dotyczy to zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół wyższych. Przed wyborem studiów niestacjonarnych warto zadbać więc o analizę sytuacji ekonomicznej.
Kształcenie w tym trybie może odbywać się na studiach niestacjonarnych wieczorowych. Sama nazwa może być nieco myląca, więc trzeba uczulić przyszłych studentów – wykłady oraz ćwiczenia praktyczne odbywają się często przez cały dzień od poniedziałku do piątku. Niektóre uczelnie mogą zdecydować się na inną formę realizacji zajęć – wtedy też studenci uczestniczą w weekendowych zjazdach od piątku/soboty do niedzieli. Co to oznacza w praktyce? Przyszli studenci, którzy chcą zdecydować się na niestacjonarny tryb kształcenia, powinni sprawdzić więc (np. na stronie internetowej uczelni), jak wyglądać będzie organizacja zajęć.
Niektórym maturzystom podjęcie decyzji, w jakim trybie chcą się kształcić, nie sprawia żadnych trudności. Innym z kolei towarzyszą wahania i niepewności. Od czego więc uzależnić wybór? Prezentujemy więc garść przydatnych porad. Podczas podejmowania decyzji warto pamiętać o:
Przyszli studenci przed podjęciem decyzji mogą wziąć udział w drzwiach otwartych uczelni – dzięki nim będą mogli porozmawiać nie tylko z wykładowcami, lecz przede wszystkim ze studentami, którzy wyczerpująco odpowiedzą na niemal wszystkie pytania związane z organizacją zajęć.
Sprawdź