Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia stacjonarne są najpowszechniejszym trybem kształcenia. Oznacza to, że możemy być pewni tego, że w każdej uczelni otrzymamy możliwość nauki w takiej właśnie formie. Czym ona się charakteryzuje? Nazywana jest ona studiami dziennymi, a dlatego że zajęcia na uczelni odbywają się w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.
Czy studia stacjonarne są bezpłatne? Tak, ale wyłącznie w uczelniach publicznych. Za kształcenie stacjonarne w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić. Ich cena zależy już indywidualnie od uczelni.
Jakie są plusy i minusy studiów dziennych? Studia dzienne umożliwiają dokładniejsze analizowanie zagadnień podczas zajęć, dłuższe dyskusje nad danym problemem, czy też skrupulatniejsze powtarzanie materiału. Ewentualnym minusem tego trybu może być to, iż zwykle nie pozwala na podejmowanie innych obowiązków, na przykład zawodowych. Naturalnie, wszystko jest możliwe, lecz jednak godzenie funkcji pracownika z funkcją studenta na studiach dziennych wymaga większego wysiłku.
Studia niestacjonarne posiadają dwie formy. Pierwsza z nich to studia wieczorowe. Charakteryzują się one tym, że zajęcia w ich ramach prowadzone są, podobnie jak studia dzienne, od poniedziałku do piątku, z tym że zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Słowo "zazwyczaj" jest bardzo istotne, ponieważ zdarza się, że studia wieczorowe są studiami wieczorymi wyłącznie z nazwy, a zajęcia prowadzone są przez cały dzień.
Druga forma studiów niestacjonarnych to studia zaoczne i to właśnie ta forma występuje znacznie częściej, jak również chętniej obierana jest przez samych studentów. Studia zaoczne polegają na odbywaniu zajęć w ramach tzw. zjazdów, które odbywają się w weekendy, najczęściej co dwa tygodnie.
Pomimo tego, że studia wieczorowe i studia zaoczne są zupełnie różne, to jednak posiadają jedną cechę wspólną. Są to studia płatne. W każdej uczelni; także publicznej.
Kto najczęściej decyduje się na zaoczną formę nauki? Osoby, które już prowadzą bardziej bądź mniej aktywne życie zawodowe. W tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, realizują się zawodowo, a w weekendy uczęszczają na zajęcia. Zaoczny tryb nauki wyróżnia się intensywnością zajęć. W pewnym sensie obowiązujący program należy zrealizować w krótszym czasie, toteż od studentów wymagana jest większa samodzielność i zgłębianie części zagadnień we własnym zakresie. Ale nie musi to być wadą. Niestacjonarna nauka wyrabia umiejętność wyszukiwania i selekcjonowania informacji, jak również punktualności i zarządzania czasem.
Każdy student podejmuje naukę w takim trybie, jaki wydaje się najkorzystniejszy i najbardziej wygodny. Należy podkreślić, że pod względem programowym, merytorycznym między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują żadne różnice. Mówiąc krótko, Dietetyka to Dietetyka i nieważne jest w które dni tygodnia zdobywamy wiedzę w jej zakresie.
Jeśli planujemy połączyć studia z jakąś pracą, to wygodniejszym rozwiązaniem mogą okazać się studia niestacjonarne. Owszem, studiując dziennie również istnieje taka możliwość, choć może okazać się ona nieco trudniejsza do zrealizowania.
Studia stacjonarne i niestacjonarne, a dokładniej rzecz ujmując studia dzienne i studia zaoczne różnią się od siebie intensywnością zajęć. Jeśli zakorzeniła się w nas formuła uczęszczania na lekcje w szkole średniej i trudno jest nam się od niej odzwyczaić, to niemal płynnym przejściem będą studia dzienne. Natomiast jeśli nauka w weekendy nas nie odstrasza i chcemy podjąć jakąś pracę w tygodniu – pamiętając o tym, że studia niestacjonarne są płatne – to łatwiej nam będzie pogodzić te czynniki na studiach zaocznych.
Sprawdź