Dietetyka - Kraków

Dietetyka - Kraków

Dietetyka - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

dietetyka

Odkryj kierunek dietetyka w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dietetyka studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek
Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak duże znaczenie w codziennym życiu ma nasza dieta. Wybieramy produkty zdrowe, ekologiczne, staramy się jeść w sposób jak najbardziej zbilansowany – jednak czy zawsze wiemy, czy robimy to dobrze? Dziś każdy chce być ekspertem z zakresu zdrowego odżywiania, ale nie każdy posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Dopiero studia na kierunku dietetyka sprawią, że intuicja związana ze zdrowym dbaniem o własną sylwetkę i samopoczucie przekuje się w profesjonalną wiedzę.
Ta dyscyplina naukowa obejmuje wiele profesjonalnych aspektów związanych z medycyną, a ekspert z zakresu tej dziedziny wie, że zbilansowana wiedza dla każdej osoby może oznaczać coś innego – w zależności od płci, wieku, chorób. Kochasz zdrowo i smacznie gotować? Wiesz, że dobrze dobra dieta to fuzja smaków i kulinarnych przeżyć? Interesują cię aspekty związane z biologią i chciałbyś studiować na jednym z przyszłościowych kierunków? Jeżeli na wszystkie te pytania odpowiadasz twierdząco, to studia te są stworzone dla ciebie.
 
Program studiów i gdzie studiować
Kraków to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków akademickich. W mieście tym znajduje się wiele uczelni, które w swojej ofercie mają studia na kierunku dietetyka. Zatem którą z nich wybrać. Możliwości jest naprawdę dużo. Uczelnie w Krakowie, na których możesz rozpocząć studia dietetyczne to: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, Krakowska Akademia, czy Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla.
Jak widzisz – dzięki tylu różnorodnym ofertom studia w Krakowie są na wyciągnięcie ręki. Programy kształcenia mogą się nieznacznie od siebie różnić i kłaść nacisk na inne kompetencje, jednak podstawą ideą nauki jest wykształcenie profesjonalnych dietetyków, którzy wzbudzać będą społeczne zaufanie. Studenci w trakcie trwania nauki zetkną się z wieloma specjalistycznymi przedmiotami z zakresu medycyny, patologii, technologii żywienia, czy nawet psychologii. Oprócz tego wszystkie osoby, które zdecydują się na studia w Krakowie, będą mogły wybierać spośród szeregu ciekawych specjalizacji dietetycznych.
 
Praca po studiach
Śmiało możemy powiedzieć, że dietetyka to kierunek przyszłości. Świadomość społeczna wciąż rośnie – dostrzegamy, że to, co jemy, wpływa na to, jak wygląda nasze życie. Jedzenie może oddalić nas od wielu chorób, przedłużyć naszą młodość, wpłynąć na piękny i zadbany wygląd. Oznacza to, że wykształceni dietetycy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, które w pełni będzie odpowiadać ich kwalifikacjom. Na dietetyków czeka praca w różnego rodzaju placówkach ochrony zdrowiach, szpitalach i poradniach – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Dietetyk może podejmować pracę także z ośrodkami edukacyjnymi, gdzie będzie występować w roli edukatora. Dodatkowo dietetycy odnajdą się w pracy związanej z układaniem planów żywieniowych dla różnych grup zawodowych, czy społecznych. Dietetyk to ekspert z zakresu żywienia, który może dzielić się swoją wiedzą także w różnego rodzaju czasopismach popularnonaukowych i life stylowych, które nastawione są na propagowanie zdrowego i świadomego stylu życia. Kariera zawodowa dietetyka niewątpliwie będzie należeć do wyjątkowo ciekawych!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE DIETETYKA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku dietetyka i ekologiczna żywność

Specjalności na kierunku zootechnika

Specjalności na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka w Krakowie?

Jeżeli myślisz o wybraniu studiów na kierunku dietetyka, to przygotowania do egzaminu dojrzałości musisz rozpocząć już dziś. Pamiętaj, że to studia, które zaliczane są prestiżowego grona kierunków medycznych. Lubisz gotować? To dobrze, ale to jeszcze za mało.
Swoją wiedzą musisz się już pochwalić podczas procedury rekrutacyjnej. Zatem jakie przedmioty zdawać, by mieć szansę na dostanie się na studia w Krakowie? W przypadku dietetyki najważniejsze przedmioty to: biologia i chemia. Zatem niech przygotowanie zdrowych i apetycznych posiłków będzie dla ciebie dodatkiem podczas intensywnej nauki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Jeżeli zdrowa i smaczna kuchnia to dla ciebie coś więcej niż pasja i chcesz rozpocząć studia w Krakowie na kierunku dietetyka, powinieneś dokładnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obowiązuje on na każdej uczelni wyższej w Polsce i ma charakter indywidualny – informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Znajdują się w nim terminy związane z rejestracją, rekrutacją, czy składaniem dokumentów.

Na studia możesz rejestrować się już na przełomie kwietnia i maja, liczy się jednak liczba punków maturalnych, a nie kolejność zgłoszeń. Studia dietetyczne mają profil medyczny, więc w praktyce oznacza to, że cieszą się dużą popularnością. O tym, czy dostałeś się na nie, dowiesz się mniej więcej w połowie lipca – wtedy kończy się pierwszy etap rekrutacji. To także czas składania dokumentów.

Nie każda osoba ma szansę dostać się na wymarzone studia podczas pierwszego etapu kwalifikacji. Na ogół uczelnie w Krakowie przygotowują dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Oznacza to, że maturzyści jeszcze w sierpniu, a nawet we wrześniu dostają szansę, by wziąć udział w dodatkowej rekrutacji na studia na kierunku dietetyka.

Dokumenty rekrutacyjne +

Czas składania dokumentów rekrutacyjnych jest bardzo ważny. Nie zaniedbaj terminów z nim związanych, bo w innym przypadku zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych. Twoje terminowe złożenie dokumentów stanowić będzie potwierdzenie, że wciąż dalej chcesz się kształcić na studiach dietetycznych w Krakowie. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich.

Opłaty rekrutacyjne +

Wzięcie udziału w rekrutacji na studia dietetyczne wiąże się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. Obowiązują one na wszystkich kierunkach w Polsce, mogą się jednak wahać od 85 do nawet 150 zł. Uczelnie w Krakowie same decydują, czy opłatą rekrutacyjną chcą objąć jeden, czy pulę kierunków. Ważne jest, abyś uiścił ją za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Potwierdzenie przelewu będziesz musiał dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

By dostać się na studia dietetyczne w Krakowie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Pamiętaj, że studia na kierunku dietetyka mają profil medyczny. To przekłada się na liczbę kandydatów na studia. Szansę na kształcenie mają zatem wyłącznie najlepsi. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów ścisłych. Biologia, chemia, czy matematyka powinny pozostać w kręgu twoich najbliższych zainteresować intelektualnych. Dodatkowym atutem będzie bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych indywidualnie ustalany jest przez uczelnie w Krakowie. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Żywo interesujesz się zdrowym żywieniem? A może nauka przedmiotów ścisłych jest dla ciebie wyłącznie intelektualnym wyzwaniem? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, weź pod uwagę udział w olimpiadzie przedmiotowej lub konkursie tematycznym. To propozycja dla ambitnych uczniów, których wiedza jest wyjątkowo rozległa. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów dietetycznych rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Biologiczna;
 • Olimpiada Chemiczna;
 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

KIERUNKI MEDYCZNE W KRAKOWIE

Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku dietetyka w Krakowie?

Studia medyczne na kierunku dietetyka w Krakowie możesz rozpocząć zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Jeżeli chciałbyś równolegle rozwijać swoją karierę zawodową, to opcją zdecydowanie lepszą byłoby rozpoczęcie studiów niestacjonarnych. Musisz mieć jedynie świadomość, że mają one charakter studiów płatnych, zjazdy naukowe odbywają się w weekendy, a część materiału musisz opanowywać we własnym zakresie. Studia dzienne wiążą się z regularną nauką w trakcie tygodnia. Wybór musisz dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań.

 

Program studiów i przedmioty

Z jakimi zagadnieniami będą stykać się studenci podczas wszystkich etapów nauki? Odpowiedź na to pytanie musi być wyjątkowo szeroka. Bowiem dobry dietetyk, to osoba, która musi mieć rozległą wiedzę z zakresu medycyny, żywienia i psychologii. Jeżeli wszystkie te elementy zostaną spełnione to można mieć pewność, że nie zrobi on krzywdy swoim klientom i będzie wzbudzać społeczne zaufanie. Przedmioty, stanowiące niezbędną podstawę – niezależnie od wybranej specjalizacji – to przykładowo:

 • chemia i biochemia ogólna oraz żywności;
 • anatomia i fizjologia człowieka;
 • patofizjologia;
 • podstawy żywienia człowieka w zdrowiu i chorobie;
 • analiza i ocena jakości żywności;
 • kliniczny zarys chorób – postępowanie dietetyczne.

 

Te przykłady przedmiotów pokazują, że studia na kierunku dietetyka mają wyjątkowo rozbudowany charakter i wymagają od studentów dużego zaangażowania. Wiedza absolwentów dietetyki musi stanowić podstawę ich każdego postępowania praktycznego. Profesjonalista z zakresu tej dziedziny to ktoś, kto nie polega na intuicji i sprzecznym informacjom z internetu. To ktoś, kto dysponuje rzetelnymi kwalifikacjami – a mogą je zapewnić studia w Krakowie.

Umiejętności dietetyków również muszą być rozbudowane. Bowiem absolwent tego kierunku musi cechować się dużą uważnością, otwartością, empatią i ostrożnością. To ktoś, kto swoje propozycje dietetyczne dostosowuje do potrzeb klientów i pacjentów. To nie tylko osoba, która układa jadłospis. Dietetyk także wspiera każde działanie osób, z którymi współpracuje – stanowi dla nich oparcie oraz wsparcie w sytuacjach kryzysowych. A te dopadają nawet najbardziej zdeterminowane osoby!

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DIETETYKA KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

DIETETYKA KRAKÓW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku dietetyka w Krakowie?

Ile trwają studia na kierunku dietetyka w Krakowie?

Studia medyczne w Krakowie na kierunku dietetyka podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Swoją przygodę edukacyjną rozpoczniesz od studiów pierwszego stopnia, które obejmują sześć semestrów kształcenia. W trakcie ich trwania poznasz wszystkie najważniejsze aspekty związane z dietetyką. I po zakończeniu nauki na tym stopniu możesz już rozpocząć pewne aktywności zawodowe związane z twoim wykształceniem. Musisz jednak mieć świadomość, że nie posiadasz pełni kwalifikacji, więc i twoja praca będzie przebiegać w niepełnym wymiarze.

Dopiero ukończenie studiów drugiego stopnia uczyni z ciebie prawdziwego profesjonalistę, który wszystkie umiejętności może wykorzystać w pracy. Nauka na tym stopniu zajmie ci dwa lata, co łącznie da pięć lat. Finalizacją nauki na tym kierunku będzie przystąpienie do obrony pracy dyplomowej. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, otrzymasz tytuł magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

DIETETYKA KRAKÓW STUDIA I STOPNIA

DIETETYKA KRAKÓW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dietetyka w Krakowie?

Dietetyka zalicza się do grona prestiżowych kierunków medycznych. Cieszą się one wyjątkową popularnością, jednak nie są one stworzone dla każdego. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, dziś odpowiedz sobie na kilka pytań, które być może ułatwią ci decyzję:

 • Czy nauka biologii i chemii nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
 • Czy jesteś przygotowany na rozwijanie swoich kwalifikacji także po zakończeniu studiów?
 • Czy od zawsze interesują cię aspekty związane ze zdrowym odżywianiem i wiesz, jak ważne są w osiągnięciu zdrowotnej harmonii?

Nie wahasz się z żadną z twierdzących odpowiedzi? Jeżeli z twoich ust padło trzy razy „tak”, to możesz śmiało pomyśleć o zgłoszeniu swojej kandydatury na uczelnie w Krakowie. Dietetyka to nie tylko czas intensywnej nauki, to także możliwość ekspozycji swoich kulinarnych fascynacji.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Najważniejsze jest jednak twoje jak najlepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego. W przypadku studiów na kierunku dietetyka wybór jest prosty. Musisz obowiązkowo zdać na maturze biologię oraz chemię – oczywiście na poziomie rozszerzonym. Uzyskanie jak najlepszych wyników z tych przedmiotów sprawi, że znajdziesz się na listach osób przyjętych. Pamiętaj, że konkurencja jest naprawdę duża, a miejsc mało. Przykładowo na Uniwersytecie Jagiellońskim limit miejsc dla osób przyjętych na studia wynosi 40. Także jedno jest pewne – dostaną się tylko najlepsi.

Jeżeli lubisz poszerzać swoją wiedzę, to koniecznie rozważ wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Przygotowania do niej wymagają ogromnego zaangażowania, jednak ono bardzo się opłaca. Laureaci oraz finaliści olimpiad znajdą się na listach osób przyjętych. W przypadku studiów na kierunku dietetyka przykładowo możesz wziąć udział w:

 • Olimpiadzie Biologicznej lub Chemicznej – ogólnopolskiej lub międzynarodowej;
 • Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

Ostatni etap rekrutacji to terminowy czas złożenia dokumentów. Nie zaniedbaj tego etapu, ponieważ jest on równie istotny. W pierwszej kolejności musisz na ogół dostarczyć teczkę, w której znajdzie się twoje świadectwo maturalne, skany dowodu oraz zdjęcia do legitymacji. W przypadku kierunków medycznych mogą być również potrzebne zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który określi twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Krakowie?

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Krakowie?

Abiturienci dietetyki nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Dietetyka to kierunek przyszłości, ponieważ świadomość o zdrowym odżywianiu wciąż rośnie. Dieta to nie tylko styl życia, to także istotna forma leczenia i rekonwalescencji. Zatem studia w Krakowie przekują się w gwarant dobrego zatrudnienia. Absolwenci mogą się o nie ubiegać w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia – będą to różnego rodzaju specjalistyczne poradnie (np. gastrologiczna), szpitale oraz klinki. Na absolwentów tego kierunku czekają różnego rodzaju placówki żywienia zbiorowego, czy domu pomocy społecznej.
Dietetycy przygotowani są do tworzenia specjalistycznych jadłospisów przygotowanych dla osób, które cierpią na wszelkiego typu schorzenia, dysfunkcje odżywiania. Mogą oni podejmować współpracę ze sportowcami, tancerzami, aktorami, którzy dbają o zbilansowany sposób jedzenia. Dietetycy to świetni edukatorzy, więc czeka na nich praca w szkołach, przedszkolach i wszystkich tych miejscach, w których zajdzie potrzeba zwiększenia świadomości żywieniowej. Ponadto absolwenci tego kierunku mogą z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa żywieniowego, cateringu dietetycznego i restauratorstwa.

Studia na kierunku dietetyka Kraków – zaoczne (niestacjonarne)

Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizację studiów w trybie niestacjonarnym muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość może się różnic w zależności od uczelni. Czesne, czyli opłata pobierania za możliwość nauki, może się zmieniać w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, niezależnych od uczelni. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przed przystąpieniem do procesu rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat oraz wszystkimi aktualnymi informacjami powiązanymi z tym zagadnieniem. Studenci często mogą liczyć także na szeroki wachlarz różnorodnych zniżek, promocji i możliwości płatności ratalnej.

dowiedz się więcej na temat kierunku dietetyka studia zaoczne w Krakowie

 

Jakie są ceny studiów na kierunku dietetyka w Krakowie?

Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów w trybie niestacjonarnym muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość może się różnic w zależności od uczelni. Czesne, czyli opłata pobierania za możliwość nauki, może się zmieniać w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, niezależnych od uczelni.

Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przed przystąpieniem do procesu rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat oraz wszystkimi aktualnymi informacjami powiązanymi z tym zagadnieniem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni. Studenci często mogą liczyć także na szeroki wachlarz różnorodnych zniżek, promocji i możliwości płatności ratalnej.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku dietetyka - ceny w Krakowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Krakowie?

Wybór dietetyki na kierunek studiów musi wiązać się z pasją i świadomością intensywnej nauki. 
 
Ania, studentka trzeciego roku dietetyki, mówi:
Kocham słodycze, ale wiem, jak ważne jest zbilansowane i zdrowe żywienie. Studia na kierunku dietetyka to spełnienie moich pasji. W dodatku mogę uczyć się na jednej z bardziej prestiżowych krakowskich uczelni. Wiem, że przede mną bardzo ciekawa przyszłość!

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KRAKOWIE NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK DIETETYKA

Komentarze (0)