Studia na kierunku Ekonomia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Ekonomia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Ekonomia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Ekonomia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne nazywane są również studiami dziennymi. Dlaczego? Ponieważ zajęcia w ich trybie odbywają się w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się najczęściej w godzinach porannych. Każda forma kształcenia posiada pewne cechy, które przyciągają kandydatów i świeżo upieczonych studentów. Studia stacjonarne również.

Aspektem, który może zainteresować liczne grono kandydatów na studia w Krakowie jest to, iż w uczelniach publicznych studia dzienne są bezpłatne. Warto to podkreślić, gdyż za stacjonarną formę nauki w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić.

Naturalnie, oprócz kwestii finansowej stacjonarny tryb kształcenia posiada więcej dogodności. Jedną z nich jest czas, który wykładowca może poświęcić na omówienie danego zagadnienia. Na studiach dziennych łatwiej o zadawanie licznych pytań, powtórki materiału, czy dłuższe dyskusje.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na dwa typy. Pierwszy z nich to studia wieczorowe. Polegają one na odbywaniu zajęć od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych i wieczornych. Osoby, które rozważają tę formę kształcenia muszą dokładnie zaznajamiać się z ofertami dydaktycznymi, ponieważ studia wieczorowe występują zdecydowanie rzadziej w porównaniu z pozostałymi trybami, a ponadto zdarza się, że zajęcia w ich ramach wcale nie są prowadzone wieczorami, a przez cały dzień.

Drugi typ studiów niestacjonarnych to studia zaoczne, nazywane czasami studiami weekendowymi. Zajęcia w tym trybie odbywają się w soboty i niedziele bądź w piątki, soboty i niedziele, zazwyczaj co dwa tygodnie. Z racji swojej specyfiki studia zaoczne wymagają od studentów czegoś więcej niż punktualności i skupienia podczas wykładów. Wymagają większej samodzielności w zdobywaniu informacji, zgłębianiu pewnych tematów i zagadnień.

O czym należy pamiętać? O tym, że studia niestacjonarne są studiami płatnymi, niezależnie od tego, czy uczymy się w uczelni publicznej czy niepublicznej.

 

Jak podjąć decyzję?

Różnorodność form kształcenia daje możliwość wyboru, w jaki sposób chcemy zdobywać wiedzę. Co ważne, każda z nich jest dobra i wszystko zależy tylko od naszych planów. Niektórzy studenci chcą skupić się wyłącznie na nauce, a niektórzy pragną połączyć ją z mniej bądź bardziej aktywną działalnością zawodową.

Należy zaznaczyć, że różnice pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi wynikają wyłącznie z kalendarza i harmonogramów zajęć. Programy kształcenia są takie same, a zatem pozyskiwana wiedza jest identyczna.

Aby podjąć decyzję należy zadać sobie kilka pytań i dokonać analizy. Czy chcemy kształcić się trybem podobnym do tego, znanego ze szkoły średniej? Czy chcemy poczuć odrobinę niezależności i jeszcze w trakcie studiów zarabiać na swoje utrzymanie, bądź chociaż określone wydatki? Wreszcie, czy stać nas na to, aby płacić za naukę?

Każda forma kształcenia jest dobra i każda z nich posiada wiele zalet. Istotny jest nasz plan na studia.

Sprawdź

Studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Ekonomia w Krakowie

WSZYSTKO O KIERUNKU EKONOMIA - KRAKÓW

Komentarze (0)