10 zasad biurowej etykiety dla pracowników

10 zasad biurowej etykiety dla pracowników

18.06.2021

10 zasad biurowej etykiety dla początkujących pracowników

Wszystko związane z nowym środowiskiem pracy na początku wydaje się obce i niepewne. Wtedy nietrudno popełnić błąd czy drobne faux pas, które może później niekorzystnie rzutować na nasz dalszy wizerunek. Warto zapoznać się więc z kilkoma „złotymi” zasadami, które mogą uchronić Nas przed popełnieniem gaf.

1. Szanuj przestrzeń każdego pracownika

Ludzie są dość terytorialni w miejscu pracy i lubią mieć poczucie prywatności. Ich biurko – niezależnie, czy jest  to mała, narożna przestrzeń, czy większe terytorium - jest dla nich niczym nietykalny dla nikogo teren. Nie pożyczaj więc bez pozwolenia właściciela niczego, co leży na jego biurku oraz nie ingeruj zbytnio w jego „królestwo”, gdyż możesz zostać odebrany jako źle wychowany oraz wścibski.

2. Respektuj cudzą własność

Pamiętaj, że pożyczając jakąkolwiek rzecz od współpracownika, jesteś zobowiązany oddać ją na czas i w stanie  nienaruszonym. Choć ta zasada wydaje się oczywista, wielu pracowników ma problem z poszanowaniem cudzej własności, czym naraża się na brak zaufania oraz nierzetelność.

3. Przychodź do pracy o ustalonych godzinach

Choć każdemu może zdarzyć się spóźnienie, niedopuszczalne jest przychodzenie do pracy o „wybranych” przez siebie porach. Nie możesz sam skracać sobie dnia pracy, a jeśli musisz wyjść wcześniej – zapytaj o zgodę szefa, najlepiej z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Zawsze możesz odrobić stracony czas przychodząc np. następnego dnia kilka minut wcześniej.

4. Służbowe przedmioty to nie zabawki

Jeśli otrzymujesz od przełożonego firmowa komórkę lub laptop, Twoim obowiązkiem jest odpowiednia dbałość o te sprzęty. Pamiętaj, że będziesz odpowiadać za ich ewentualne uszkodzenie. Nie wykorzystuj ich w swoich prywatnych celach, chyba że dostaniesz na to pozwolenie od szefa. Jednak i wtedy wykaż się rozsądkiem i nie przesadzaj z ich użytkowaniem – przypomina Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

5. Unikaj plotkowania

Nowe środowisko to nowi ludzie, z którymi zapewne będziesz chciał znaleźć wspólny język. Jeśli zdobędziesz ich zaufanie, zapewne zaczną powierzać Ci firmowe tajemnice i plotki. Uważaj jednak, by ich nie rozprzestrzeniać, gdyż mogą trafić do niewłaściwych osób, w najgorszym wypadku – do szefa. Wówczas konsekwencje mogą być bardzo poważne.

6. Odważ się prosić o pomoc

Nie musisz wstydzić się poproszenia o poradę czy wsparcie kolegi z pracy, w chwili gdy masz problem z jakimś zadaniem. Będąc nowicjuszem, nikt nie będzie miał pretensji o to, że dopiero się wdrażasz. Pamiętaj, że nie ma też głupich pytań, a im więcej niejasnych dla Ciebie kwestii wyjaśnisz – tym później nie będziesz popełniać większych błędów.

7. Nie staraj się zaprzyjaźnić ze wszystkimi

Dbaj o życzliwe i ciepłe stosunki z kolegami z zespołu, ale staraj się na siłę zdobyć ich przyjaźni. Podczas rozmów nie poruszaj tematów kontrowersyjnych, nie pytaj więc np. o poglądy polityczne czy wyznawaną religię. Strzeż też swojego życia prywatnego. Nie musisz być bardzo wylewny i szczery w swoich opiniach. Staraj się zdobywać raczej sojuszników, aniżeli prawdziwych biurowych przyjaciół – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

8. Metoda małych kroków

Możesz uważać, że wykonywanie na początku mało istotnych czynności, zastopuje Twój rozwój i nie wniesie nic ciekawego do Twojej kariery. Bądź świadomy, że rozpoczynając od małych projektów, powoli przechodzisz do coraz bardziej odpowiedzialnych zadań, w których możesz pokazać się z jak najlepszej strony. Im więcej wkładasz serca oraz zaangażowania już na początku, tym większe prawdopodobieństwo, że szybciej osiągniesz sukces.

9. Znajdź mentora

Dobry mentor to bezcenny skarb, zwłaszcza gdy dopiero uczysz się, jak wygląda środowisko biurowe. Taka osoba będzie stanowiła dla Ciebie wzór dobrych praktyk i pokaże Ci, jak efektywniej osiągnąć sukces zawodowy. Wykorzystaj z wdzięcznością jego wiedzę oraz potencjał, a dzięki temu pewniej wkroczysz na właściwą ścieżkę rozwoju.

10. Umiej się zachować

Imprezy firmowe to doskonała okazja do integracji ze współpracownikami i pokazania im swojej osobowości. Gdy nadarzy się okazja – bierz w nich udział i baw się dobrze poznając kolegów z pracy. Pamiętaj jednak, by zachowywać się odpowiedzialnie i z klasą. Nie plotkuj, nie wyrażaj kontrowersyjnych opinii, które mogą kogoś obrazić oraz nie przesadzaj z alkoholem. Umiej wykorzystać potencjał takich wydarzeń – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)