Zasady poszukiwania pracy

Zasady poszukiwania pracy

Zasady poszukiwania pracy

Każdy z nas zna pewne utarte zasady dotyczące poszukiwania pracy. Rekrutacja odbywa się według określonych reguł, do których należy się stosować. Jednak w obliczu tak dużej konkurencji na rynku pracy warto czasem odejść od standardowego myślenia. Ekspert monsterpolska.pl radzi, które z tradycyjnych zasad warto nagiąć, aby zostać zauważonym i wywalczyć sobie pracę, na której nam zależy.

 

Zasada 1: Aplikuj tylko, jeśli spełniasz wymagania

 

Często ogłoszenia, które można znaleźć w Internecie, zawierają wygórowane wymagania w stosunku do kandydatów. Jeśli zdecydujemy się wysłać nasze CV pomimo tego, że nie spełnia ono części z tych kryteriów, może się okazać, że i tak zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Jeśli nasz życiorys okaże się ciekawy, zwrócimy uwagę pracodawcy, być może da nam szansę.

 

Zasada 2: Wysyłaj swoje aplikacje masowo

 

Myślimy, że jeśli wyślemy więcej CV, to nasze szanse wzrosną? Błąd! Dużo skuteczniejszą metodą jest zmniejszenie liczby firm, do których skierujemy swoją kandydaturę. Wtedy wystarczy nam czasu, aby każdy list motywacyjny oraz życiorys stworzyć specjalnie pod kątem konkretnego pracodawcy – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Tym samym - rekrutujący chętniej zechce się z nami spotkać.

 

Zasada 3: Podkreśl swoje wykształcenie

 

Owszem, dyplomy i stopnie naukowe są ważne, ale to nie na nich zależy pracodawcy. Ważniejsze jestdoświadczenie zawodowe, nawet jeśli jest niewielkie lub nie do końca związane z branżą.

 

Zasada 4: Nie dzwoń

 

Być może pracodawcy mówią, żeby nie dzwonić, ponieważ sami się z nami skontaktują. Jeśli jednak tego nie robią - nie czekajmy. Odezwijmy się z zapytaniem, czy nasza aplikacja została rozpatrzona i poprośmy o informację zwrotną. Będzie wtedy widać naszą determinację – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.

pl.

Zasada 5: Na rozmowie kwalifikacyjnej mów o sobie

 

Większość osób wychodzi z założenia, że tylko rekrutujący powinni zadawać pytania. Jednak naprawdę warto dociekać ważnych dla siebie kwestii, takich jak zarobki, ponieważ nie tylko zdobędziemy dzięki temu informacje, ale również zaprezentujemy się jako pewni siebie oraz zainteresowani sprawami firmy.

 

Zasada 6: Bądź skromny w oczekiwaniach finansowych

 

Jeśli padnie pytanie o wynagrodzenie - bądźmy konkretni i nie mówmy, że wszystko nam jedno. Podajmy przedział, w jakim uważamy, że powinna mieścić się nasza pensja, ale upewnijmy się, że najniższa z podanych opcji będzie dla nas zadowalająca.

 

Zasada 7: Nie składaj CV ponownie, jeśli firma raz Cię odrzuci

 

Jeśli nasza rozmowa nie przejdzie pomyślnie i nie dostaniemy pracy, nadal możemy pozostać w kontakcie z daną firmą. Na początek możemy wysłać list z podziękowaniem za szansę, jaką otrzymaliśmy. Dzięki temu będziemy zapamiętani, co może zaprocentować na przyszłość – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)