Przerwa świąteczna to też czas na szukanie pracy

Przerwa świąteczna to też czas na szukanie pracy

Przerwa świąteczna to też czas na szukanie pracy

Pod koniec roku niektóre firmy starają się wypełnić wakaty, korzystając z oszczędności budżetowych. W innych rekrutacja  jest wstrzymana z powodu braku budżetu, który będzie dostępny dopiero w styczniu.

W rzeczywistości, przerwa świąteczna to okres ciekawych możliwości dla aktywnych kandydatów. Oto kilka prostych rad, aby efektywnie wykorzystać ten czas.

Bądź elastyczny

Wielu rekruterów twierdzi, że święta to najbardziej pracowity dla nich okres i bardzo często ich telefony nie milkną nawet w Wigilię Bożego Narodzenia. Jeśli więc szukasz pracy, powinieneś być gotowy na rozmowę o każdej porze tak, aby wpisać się w ich napięty grafik – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zostań wolontariuszem – zdobywaj nowe doświadczenia

W okresie świątecznym mnóstwo organizacji non – profit zachęca do udziału w ciekawych inicjatywach, które mogą być świetną okazją do nawiązania kontaktów i zdobycia nowych umiejętności. Wypełnią także lukę, którą brak zatrudnienia mógłby pozostawić w Twoim CV.

Szukaj pracy tymczasowej

W wielu firmach koniec roku to czas wzmożonej aktywności biznesowej, a dla pracowników to czas, w którym planują oni wziąć urlop. Bardzo często w takich sytuacjach korzystają one z agencji pośrednictwa pracy, aby uzupełnić braki w personelu. Dla Ciebie praca tymczasowa może być świetną okazją do zdobycia nowych kwalifikacji i zapoznania się z nową firmą.

Najwięcej ofert znajdziesz w handlu, obsłudze klienta i marketingu, w magazynach, przy pakowaniu prezentów lub jako hostessa. Branża gastronomiczna również ma wiele do zaoferowania. Hotele, restauracje oraz firmy cateringowe w okresie przedświątecznym mają dużo więcej zamówień.

Potraktuj świąteczne spotkania jako okazję do nawiązania kontaktów

Nie musisz w każdej rozmowie mówić, że szukasz pracy, ale warto o tym wspomnieć. Może ktoś z rozmówców poszukuje pracowników. Zawsze bądź więc przygotowany, aby w razie czego móc odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań o swoim doświadczeniu zawodowym i o pracy, jakiej szukasz – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Myśl pozytywnie. Na przykład, gdy podczas pogawędki przy świątecznym stole w gronie dalszej rodziny opowiadasz komuś, że rozglądasz się za nowym etatem,  powiedz więcej o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach podając konkretne przykłady działań. Nie zapomnij również wspomnieć , jak efektywnie wykorzystujesz swój wolny czas.

Wyjdź naprzeciw nowym i starym kontaktom

Święta to doskonały czas na spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi, a także odnowienie znajomości z tymi, z którymi straciliśmy kontakt.

Wyślij świąteczne życzenia także tym,  których dawno nie widziałeś. Możesz przy okazji napisać w dwóch zdaniach co aktualnie u Ciebie słychać. Skontaktuj się z każdym, kto może Ci pomoc znaleźć pracę. Nie bądź pesymistą. Podkreśl, że będziesz wdzięczny każdemu za okazaną pomoc. Pamiętaj, że święta to czas dawania. Jeśli z kolei Ty wiesz o nieobsadzonym stanowisku, pomóż znajomym, w przyszłości na pewno się odwdzięczą.

Aktywnie szukaj pracy

Jeśli nie masz pracy, zacznij nowy rok od wyznaczenia sobie celów. Przeznacz swój czas na uaktualnienie starego CV, przećwicz rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź co dzieje się w interesującej Cię branży. Nigdy bowiem nie wiesz kiedy zadzwoni telefon z ofertą pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)