Jak negocjować swoją pensję?

Jak negocjować swoją pensję?

Negocjowanie pensji – krok po kroku

Zanim podejmiesz pracę…

Zrób research: Przed spotkaniem z  rekruterem - postaraj dowiedzieć się jak najwięcej o obowiązujących w danej firmie stawkach wynagrodzenia, na stanowisku o które się ubiegasz. Zasięgnij również wiedzy o samej strukturze organizacji, potencjale branży oraz konkurencji na rynku. Zastanów się, jakie aspekty są dla Ciebie najważniejsze – czy będzie to wynagrodzenie, czy bardziej realne możliwości rozwoju.

Nie podejmuj dyskusji o pieniądzach zbyt szybko: Pamiętaj, by powstrzymywać się od negocjacji wynagrodzenia już na wstępie rozmowy z rekruterem. Powinna to zaproponować osoba, która przeprowadza z Toba wywiad, nigdy nie wychodź więc jako pierwszy z taką inicjatywą. Pokaż lepiej, że jesteś zaangażowany i zainteresowany stanowiskiem na które aplikowałeś oraz że chcesz związać swoją przyszłość z daną firmą – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna przebiega po Twojej myśli i otrzymujesz konkretną ofertę pracy, nadchodzi moment gdy możesz negocjować wysokość pensji, którą proponuje Ci firma. Pamiętaj – od Twojego podejścia zależy dalsza przyszłość oraz co najważniejsze – satysfakcja pracy w danej firmie.

Uderz pierwszy: Zapytany o to, ile chcesz zarabiać na danym stanowisku, spróbuj wymienić konkretną kwotę, zanim zaproponuje ją pracodawca. Dyskusja opiera się przecież na pierwszej ofercie, którą można później elastycznie negocjować. Twój pierwszy ruch to  krok do uzyskania pensji, o jakiej marzysz.

Nie zgadzaj się zbyt szybko: Pracodawcy często oferują stanowisko pracy oraz pensję, zamykając tym samym szansę na negocjacje wynagrodzenia. Nigdy nie przyjmuj takiej oferty bez rozważenia. Powiedz, że ostateczną decyzję podejmiesz w określonym terminie, a wówczas przemyśl wszystkie za i przeciw. Być może po kilku dniach będzie można wrócić do negocjacji stawki?

Spraw, by byli zazdrośni: jeśli jesteś umówiony na inne rozmowy rekrutacyjne, możesz zastosować prosty trick. Zadzwoń do potencjalnych pracodawców i opowiedz o ofercie, którą Ci zaproponowano. Zbadasz wówczas, czy będą oni w stanie zaproponować Ci wcześniejsze spotkanie lub nawet – zaoferować stanowisko. Jeśli zależy im na Twojej osobie, szybciej postanowią pozyskać Cię w swoje szeregi, zanim zrobią to konkurenci – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie bój się mówić o swoich potrzebach: Jasno przekaż potencjalnemu pracodawcy, czego oczekujesz od firmy, jaka pensja będzie dla Ciebie satysfakcjonująca i o jakich konkretnie perspektywach rozwoju marzysz. Nie ukrywaj swoich planów czy potrzeb. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mieć szersze pole do negocjacji aniżeli wtedy, gdy zdecydujesz się na stałe podpisanie umowy współpracy.

Negocjuj dodatki: Jeśli firma nie może zaoferować Ci satysfakcjonującego wynagrodzenia, pomyśl czy jesteś skłonny przełożyć pensję nad inne, pozapłacowe elementy. Może będziesz mógł na koszt firmy zrobić studia podyplomowe, zapisać się na szkolenia branżowe albo kursy języków obcych?. A może otrzymasz dodatkowe benefity w postaci karnetów sportowych, pakietów medycznych lub ubezpieczeniowych. Wybierz to, co dla Ciebie najkorzystniejsze.

Pokaż swoją wartość: Pracodawcy stają się bardziej skłonni do negocjacji wynagrodzenia, gdy pracownik przedstawi im, jaką realną wartość może wnieść do przedsiębiorstwa. Warto przedstawić więc np. jakie przychody dzięki Twoim pomysłom, projektom uzyska firma. Bądź pewny siebie oraz swoim umiejętności, a szybciej zdobędziesz to, o czym marzysz.

 

Tekst Ekspercki: Monster Polska

Komentarze (0)