Jakie pytania zadać ubiegając się o staż?

Jakie pytania zadać ubiegając się o staż?

18.06.2021

jakie pytania zadać rozmowa kwalifikacyjna

Jakie pytania zadać ubiegając się o staż?

Rekrutacja dotycząca stanowisk stażowych lub programu praktyk nieco różni się od tradycyjnej rozmowy o pracę. Jedno pozostaje jednak niezmienne - na pewno otrzymasz możliwość zadania rekruterowi pytań, które pomogą Ci lepiej poznać wymagania, czy zasady panujące w danej organizacji.

Oto typowych 8 pytań, których nie powinieneś obawiać się zadać, jeśli chcesz trafić na wartościowy program stażowy:

W jaki sposób ocenia się efektywność pracy?

Wyrażając swoje zainteresowanie sferą oceny jakości pracy pokazujesz, że zależy Ci na efektywnym wykonywaniu swoich zadań. To także sygnał, że jesteś skoncentrowany na rozwoju zawodowym, a zarazem gotowy uczyć się i zdobyć nowe umiejętności, tak by Twoje wyniki były coraz lepsze. Jeśli firma cyklicznie sprawdza postępy swoich podwładnych oraz potrafi nagradzać za ich sukcesy – to znak, że podchodzi poważnie do każdego zatrudnionego.

Ilu stażystów zatrudniała do tej pory firma?

To pytanie może nakreślić Ci politykę zatrudnienia w organizacji. Gdy stażystów, zwłaszcza tych zatrudnionych bezpłatnie było dużo - to niepokojący sygnał, że firma raczej unika poważnego wiązania się z ludźmi oraz wyznaje politykę oszczędności – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Jak wygląda typowy dzień pracy?

Zadając to pytanie, dowiesz się czy zakres powierzonych Ci obowiązków sprosta Twoim wymaganiom. Może się przecież okazać, że myślałeś o innych zadaniach, a te zaproponowane Ci nie będą w pełni satysfakcjonujące. Wówczas już na wstępie możesz odrzucić propozycję stażu. Wiedząc od początku o wymaganiach, unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania, a skupimy się na poszukiwaniu takich możliwości, z których wyniesiemy jak najwięcej cennych umiejętności.

Kto będzie moim bezpośrednim opiekunem?

Podstawową cechą dobrego stażu jest obecność kompetentnej osoby, której będziesz bezpośrednio podlegać. Wdroży Cię w arkana zawodu, pomoże rozwijać cenne umiejętności oraz w razie problemów – nauczy Cię, jak sobie z nimi radzić. Ważne więc, by mentor był osobą nie tylko doświadczoną ale również cierpliwą i wyrozumiałą. Wtedy przyjemność z wypełniania zadań stażysty będzie jeszcze większa.

W jak licznym zespole będę pracować?

Praca w większości organizacji opiera się na działaniu w zespołach i wspólnym osiąganiu określonych celów. Zapytaj na początku, ile osób będzie liczyła taka grupa, bo im mniejsza – tym bardziej rośnie szansa, że będą powierzone Ci odpowiedzialne funkcje.

Co powinienem wiedzieć o polityce firmy?

Podstawą jest, by przed każdą rozmową z rekruterem zasięgnąć informacji o firmie, nie tylko na jej oficjalnej stronie internetowej ale również na forach czy portalach branżowych. Nie wahaj się jednak być dociekliwy i aktywnie zadawaj pytania na temat organizacji. Możesz zapytać, czy firma angażuje się w projekty społeczne lub jak przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności. Aktywność i zaangażowanie to pierwszy krok do zjednania sobie rekrutera – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Jak często po okresie stażu firma zatrudnia na stałe?

Nigdy nie jest za późno, aby dowiedzieć się, czy firma traktuje stażystów jako przyszłych, pełnoetatowych pracowników czy potrzebuje tylko osób, które będą wyręczać innych w mało ambitnych zadaniach. Nie trać czasu na miejsca, w których nie będziesz mógł rozwinąć skrzydeł, a szukaj takich, z których wyniesiesz jak najwięcej.

dowiedz się więcej>

 

tekst ekspercki Monster Polska

Komentarze (0)