Jak podnieść się po porażce?

Jak podnieść się po porażce?

18.06.2021

Jesteś dobry w tym co robisz. Ciężko pracujesz, wciąż się rozwijasz, masz dobre relacje ze współpracownikami. Ale gdy przychodzi czas awansów, przegrywasz. Co powinieneś zrobić?

 

Niepowodzenia mogą się zdarzyć, nawet gdy wydaje Ci się, że wszystko robisz jak należy. Jak podnieść się po takiej porażce? Eksperci portalu monsterpolska.pl przygotowali poradnik w sześciu krokach.

 

1. Opanuj emocje

 

Pominięcie Twoich zasług może wywołać w Tobie rozgoryczenie. Nie powinieneś jednak okazywać w biurze swojego rozczarowania. Zamiast tego pokaż, że jesteś graczem zespołowym, werbalnie popierając decyzję firmy i ciesząc się z sukcesu innych.

 

2. Znajdź wsparcie

 

Porozmawiaj z przyjaciółmi, rodziną, zaufanymi kolegami z pracy. Wsparcie z ich strony może pomóc Ci określić, co się stało i dlaczego. Pomocne mogą być też dyskusje internetowe – na branżowym forum czy Twoim profilu w serwisie społecznościowym, a także rozmowy z doradcą zawodowym.

 

3. Przeanalizuj porażkę

 

A więc: dlaczego Ci się nie powiodło? Jedną z możliwych przyczyn jest rozbieżność między Twoim wyobrażeniem o oczekiwaniach szefa, a rzeczywistością. Przykładowo, możesz myśleć, że ceni on przede wszystkim twarde umiejętności, podczas gdy w rzeczywistości preferuje pracowników, którzy dobrze opanowali te miękkie.

W tym przypadku musisz zadać sobie trud dokładnej analizy swoich atutów i słabości oraz oczekiwań pracodawcy. Nie upiększaj, nie myśl życzeniowo, lecz twardo podsumuj fakty, korzystając z porad zaufanych osób. Wtedy będziesz mógł zredefiniować swoje cele i strategie rozwoju kariery – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Druga możliwość jest taka, że mierzysz zbyt nisko. Dzisiejszy rynek pracy nagradza nie tych, którzy po prostu spełniają formalne wymagania, ale tych, którzy je przekraczają. Czego brakuje w Twoim CV? Specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia? Rozbudowanej sieci kontaktów? Powinieneś rozpoznać swoje słabości, aby móc je wyeliminować.

Inna możliwa przyczyna może być dla Ciebie zaskakująca: nie awansujesz, bo jesteś potrzebny tu, gdzie jesteś. Pamiętaj, że firma podejmuje decyzje w swoim interesie, nie Twoim. Może być dla niej lepsze pozostawienie Cię na dotychczasowym stanowisku z tego powodu, że po prostu świetnie się sprawdzasz. W związku z tym bardziej opłaca się znaleźć nową osobę na wyższe stanowisko niż szukać następcy dla Ciebie.

 

To niełatwa sytuacja. Jednym ze sposobów na jej wykorzystanie jest negocjowanie lepszych warunków pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli to się nie uda – lub nie to jest Twoim celem – powinieneś rozejrzeć się za innym pracodawcą.

 

4. Wybierz strategię

 

Gdy już wiesz, dlaczego zostałeś pominięty, masz trzy możliwości:

 

  • zostać w firmie i czekać na następną szansę
  • zostać w firmie i realizować nowy cel
  • zmienić pracę

 

5. Wypełnij lukę

Skoro wiesz już, czego chcesz, zidentyfikuj lukę między miejscem, w którym jesteś obecnie a tym, w którym chcesz się znaleźć. Czego brakuje? Jeśli umiejętności lub doświadczenia – jak je zdobędziesz? Jeśli sieci kontaktów – jak ją zbudujesz? Stwórz plan wypełnienia tej luki.

W karierze jest jak w życiu – nie da się uniknąć rozczarowań. Zatem to nie ich brak, ale sposób w jaki sobie z nimi radzisz, jest miarą Twoich przyszłych sukcesów.

 

 

Tekst Ekspercki Monster Polska

Komentarze (0)