Czytaj oferty pracy między wierszami - 10 ukrytych sygnałów

 

Ogłoszenia o pracę są trochę jak CV.  Można je porównać do reklam, ponieważ pracodawcy zawsze pokazują się w korzystny sposób, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów. Zarówno CV, jak i oferty pracy wymagają, by czytający zastanowił się głębiej, co zostało ukryte między wierszami. Eksperci monsterpolska.pl prezentują zwroty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

 

Tak jak CV nie odzwierciedla w 100% tego, jakim jesteś człowiekiem, tak oferty pracy dają tylko pewien obraz całości i nie da się jedynie na ich podstawie stwierdzić, czy pracodawca jest uczciwy. Opis pracy i firmy jest zawarty tylko w kilku zdaniach. Kandydat musi samodzielnie dowiedzieć się, co nie zostało powiedziane lub co dane zwroty w ogłoszeniu naprawdę znaczą.

 

Przykładowe zdanie z typowej oferty: „Dołącz do naszej prężnie rozwijającej się firmy” może oznaczać zarówno pracę pełną wyzwań i szybkie tempo, jak i niskie zarobki oraz brak czasu na szkolenie nowych pracowników.

 

Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl przygotowała zestawienie 10 zdań, które często pojawiają się w ogłoszeniach pracodawców. W nawiasie znajdziesz ich zabawną interpretację, natomiast poniżej bardziej realistyczny obraz, który może (ale oczywiście nie musi) się za nimi kryć.

 

1.„Dobrze zapowiadająca się firma” – (Obecnie prawie nie istniejemy) 
To praca nie jest dla kandydatów, którzy cenią sobie stabilizację. Jest duże prawdopodobieństwo, że to nowo powstała firma lub stawiająca pierwsze kroki. Oznaczać to może duże zamieszanie odnośnie podziału obowiązków i organizacji pracy. Możesz również zostać poproszony o pracę po godzinach za średnie lub nawet niskie wynagrodzenie. Jednak dla części z nas, ten chaos i możliwości stojące przed firmą będą ekscytujące.

 

2.„Luźna atmosfera pracy” – (Nie płacimy wystarczająco, w związku z tym dress code nie jest obowiązkowy) 
Niektórzy pracodawcy chcą utrzymywać mniej formalną atmosferę w pracy. Wszyscy pracują na otwartej przestrzeni (bez biur i boksów) i ubierają się swobodnie. Takie firmy wierzą, że nieformalność sprzyja interakcji personelu i redukuje biurokrację. Głównie dotyczy to niewielkich firm. Brak formalnego dress codu może zachęcać wielu młodych kandydatów, którzy będą czerpali z niej pełnymi garściami.

 

3.„Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie” – (Jesteśmy konkurencyjni, bo płacimy Ci mniej) 
Konkurencyjne wynagrodzenie jest zbliżone do takiego, jakie oferują inni lokalni przedsiębiorcy w tej samej branży. To nie znaczy jednak, że dostaniesz najlepszą ofertę. Twoje zadanie polega na sprawdzeniu, jakie wynagrodzenie i świadczenia by Cię satysfakcjonowały oraz jakich możesz spodziewać się w tej branży, na określonym stanowisku. Będzie to kluczowe, kiedy przejdziecie do negocjacji.

 

4.„Darmowy parking i kawa bez ograniczeń” – (W ramach corocznego bonusu oczywiście) 
Parking i kawa mogą być bonusami, jednak nie w przypadku, gdy korzystasz z komunikacji miejskiej i unikasz kofeiny. Ponadto, takie „bonusy” często są standardem – firmy mają miejsca parkingowe dla pracowników i darmową kawę (np. w kuchni). Nie jest to nic nadzwyczajnego – to żaden powód do chwalenia się, zatem bądź czujny, bo może okazać się, że firma nie ma nic innego do zaoferowania swoim pracownikom.

 

5.„Mile widziana własna inicjatywa” – (Radź sobie sam) 
Pracodawcy oczekują, że będziesz miał wysoką motywację własną. Nie mają czasu na prowadzenie Cię za rękę. Możliwe, ze brakuje im personelu lub zyskali nowych klientów, których trzeba obsłużyć. Czy jesteś gotowy na takie wyzwanie i skok na głęboką wodę? Czy Twoje doświadczenie świadczy o tym, ze sobie poradzisz? Jeśli, tak, nie wahaj się aplikować.

 

6.„Wymagane wszechstronne doświadczenie” – (Musisz zastąpić trzy osoby, które właśnie zrezygnowały)
Osoby znające się na wszystkim mogą mieć przewagę aplikując na takie ogłoszenie. Będziesz mógł wykorzystać doświadczenie zdobyte u różnych pracodawców i szeroką gamę umiejętności, które uzyskałeś. Jednak Twój list motywacyjny powinien odnosić się tylko do wymagań zawartych w ogłoszeniu.

 

7.„Cenimy zorientowanie na detale” – (Zwolniliśmy Dział Kontroli Jakości)
Powolna praca nie będzie tolerowana. Będziesz odpowiedzialny za sprawdzenie wszystkiego, co napisałeś, i podwójne sprawdzenie wszystkich liczb, które poddałeś analizie. Możliwe, że ten pracodawca sprzedaje produkty lub oferuje usługi, w których dokładność jest kluczowa. Kreatywność może być ceniona, ale efekt końcowy zależy od precyzji. Bądź ostrożny, jeśli ogłoszenie zawiera „szybkie tempo pracy” oraz wymaga „przywiązania do detalów”. Z pewnością możesz spodziewać się dużej presji.

 

8.„Elastyczne, wielozadaniowe środowisko” – (Jesteśmy zdezorganizowani)
Częścią o elastyczności nie musisz się martwić. Oznacza to tylko, że będziesz poproszony o wykonanie wszystkich zadań, które się pojawią. To świetna sprawa dla ludzi, którzy lubią różnorodność. Jeśli chodzi o wielozadaniowość, nie każdy jest stworzony do wykonywania wielu zadań na raz. Jeśli odpowiedzialność za wiele rzeczy w jednym czasie nie jest Twoją mocną stroną, poszukaj mniej stresującej posady.

 

9.„Każdy ma szansę wykazać się zdolnościami przywódczymi” – (Dostaniesz obowiązki menedżera, jego odpowiedzialność, bez większej pensji i respektu)
Możliwe, że będzie to praca projektowa, w której zespoły wykonują większość pracy. Menadżerowie będą polegać na grupach, które muszą zarządzać same sobą. To pozwoli im bardziej skupić się na celach strategicznych. Jeśli jesteś typem pracownika, który potrafi ponieść odpowiedzialność za wynik grupy i masz udokumentowane doświadczenie w byciu liderem, ta praca może być dla Ciebie dobra.

 

10.    „Jesteśmy znaną firmą/liderem” – (Więc dlaczego się nie przedstawiają?) 
Profesjonalni pracodawcy nie wstydzą się napisać swojej nazwy w ogłoszeniu o pracę. Jednak niektórzy boją się ujawniać. Dlaczego? Mogą nie chcieć, aby ich konkurencja dowiedziała się o ich ruchach. Być może na forach internetowych jest wiele negatywnych opinii na temat tego miejsca pracy. Jednak może to też być sztuczka wykorzystywana przez rekruterów, aby zebrać CV (nawet jeśli aktualnie nie oferują żadnej posady). Eksperci monsterpolska.pl radzą odpowiadać tylko na ogłoszenia wiarygodnych i sprawdzonych pracodawców.

 

 

Tekst ekspercki Małgorzaty Majewskiej, Monster Polska

Komentarze (0)