Jaka powinna być twoja pierwsza praca?

Jaka powinna być twoja pierwsza praca?

Jaka powinna być twoja pierwsza praca?

Rynek pracy oferuje wiele możliwości. Kiedy na niego wkroczysz, spotkasz się z wieloma wyzwaniami. Tylko od Ciebie zależy czy umiejętnie wykorzystasz swoją szansę. Po pierwsze musisz zdecydować o tym, co chciałbyś robić, biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania i umiejętności. Podejmij decyzję i pamiętaj, nie przyjmuj pierwszej oferty, która się pojawi, jeżeli nie spełnia ona Twoich oczekiwań.

 

Na początek

 

Nie martw się, że podpisując pierwszą umowę o pracę podejmujesz zobowiązanie na całe życie. Te czasy już dawno minęły. W ciągu swojego życia z pewnością kilkakrotnie zmienisz nie tylko pracodawcę, ale i zawód. Zawsze bądź otwarty na nowe możliwości i propozycje zatrudnienia w innych firmach.

 

Aby dokonać dobrego wyboru ścieżki kariery musisz przeanalizować:

  • samego siebie: umiejętności, ambicje, nadzieje, ograniczenia i swój charakter,
  • dostępne ścieżki kariery,
  • możliwość dopasowania swoich umiejętności do dostępnych ofert pracy,
  • okoliczności, wliczając w to presję ze strony rodziny.

 

Obiektywna samoocena jest niezbędnych elementem dla stworzenia CV, aplikowania na konkretne ogłoszenia i zrobienia dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Doświadczenie przede wszystkim

 

Jak dobrze wiemy, każdy kiedyś zaczynał. Jednak na samym początku kariery nie oczekuj przeskoczenia kilku szczebli, wprost na stanowisko managera, bez względu na to jak wysokie są Twoje kwalifikacje. Na awanse przyjdzie czas. Bądź gotowy, żeby zacząć od stanowiska asystenta lub młodszego specjalisty. Korzystaj z wiedzy współpracowników i zadawaj pytania tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej.

 

Jeżeli brakuje ofert pracy w wymarzonej firmie i nie dopisuje Ci szczęście, spróbuj znaleźć tymczasowe zajęcie. Zdobyte doświadczenie zawodowe na pewno przybliży Cię do celu. Pracodawcy bardzo cenią odbyte praktyki i staże. Są dowodem na to, że jesteś ambitny i chcesz się rozwijać. Przy takich formach zatrudnienia zazwyczaj nie obowiązują długie okresy wypowiedzenia, więc łatwo będzie Ci zrezygnować, jeżeli dostaniesz lepszą ofertę.

 

Podczas zatrudnienia na krótkookresowym kontrakcie, rozglądaj się po firmie. Może poszukują pracownika na stałe. Aby dowiedzieć się jakich kandydatów poszukują, porozmawiaj z przedstawicielami działu HR. Udzielonych przez nich informacji użyj jako wskazówek na temat kształtu swojego CV.

 

Jeżeli sprawdzisz się jako stażysta, istnieje duża szansa, że zostaniesz w firmie na dłużej. Wykorzystaj więc ją i zrób jak najlepsze wrażenie. Nawet jeżeli nie zostaniesz zatrudniony, ważne aby zapamiętano Cię jako dobrego pracownika. Zawsze istnieje możliwość, że firma odezwie się, gdy zwolni się odpowiedznie dla Ciebie stanowisko.

 

Kiedy po analizie rynku wybierzesz już firmę swoich marzeń nie zwlekaj i wyślij swoją aplikację. Jeżeli nie znajdziesz żadnych ofert pracy,  warto wysłać swoje CV do działu HR. Może szczęście Ci dopisze i okaże się, że jest wolne stanowisko, na które jeszcze nie zaczęła się rekrutacja, a Twój profil zawodowy jest odpowiedni.

 

Wybór pracodawcy zależy tylko od Ciebie

 

Jest wiele czynników charakteryzujących potencjalne miejsce pracy. Ważna jest nie tylko sama firma. Zwróć uwagę na liczbę pracowników, kulturę organizacyjną firmy, jej strukturę, a nawet właściciela. Wszystko jest ważne w kwestii pracy Twoich marzeń!

 

Każdy z nas ma inne preferencje w kwestii najlepszego środowiska pracy. Zastanów się jakie są Twoje osobiste kryteria. Czytając konkretną ofertę pracy zwróć uwagę na:

 

  • Styl, czyli jak została ona napisana.
  • Zawartość, czyli czy zajdują się tam niezbędne informacje dotyczące stanowiska, wymagań stawianych kandydatom, opis firmy.
  • Słowa między wierszami, czy czytając ofertę pracy odnosisz wrażenie, że pracodawca stara się coś ukryć, o czymś nie pisze. W takim przypadku warto poszperać trochę w Internecie i poszukać opinii na jego temat.
  • Częstotliwość – ta sama oferta pracy pojawiająca się cyklicznie może oznaczać, że w firmie występuje duża rotacja lub też umowa o pracę zawierana jest na okres próbny, a następnie pracownik zostaje zwolniony.  

 

Szukając pracy miej oczy szeroko otwarte, staraj się nie przegapić żadnej okazji i pytaj znajomych. Może coś wiedzą na temat ciekawych rekrutacji w swoich firmach. Nigdy nie wiesz co może z tego wyniknąć.

 

tekst ekspercki: Monster Polska

 

Komentarze (0)