Nie tylko umiejętności i doświadczenie zamieszczane w CV świadczą o tym, jakimi jesteśmy osobami lub pracownikami, lecz także jego forma i estetyka. Nawet najlepszy ekspert może zostać skreślony, jeśli odpowiednio się nie przyłoży przygotowując dokumenty aplikacyjne.

 

Według ekspertów monsterpolska.pl, najgorszym błędem, jaki możesz popełnić redagując swoje CV, jest bycie niestarannym i niechlujnym. Literówki, brak tematu wiadomości lub podpisu w mailu, wysłanie pliku w złym formacie lub samego załącznika, bez jakiejkolwiek wiadomości w treści maila. Wszystko to świadczy o tym, że nie poświęciłeś zbyt wiele czasu oraz zbytnio Ci nie zależy. Takie działanie najczęściej kończy się odłożeniem Twojego CV na stertę „nie dzwoń do nas, skontaktujemy się z Tobą”. Oto kilka wskazówek jak temu zapobiec.

 

Nie polegaj wyłącznie na autokorekcie

 

Nie licz na to, że program wyłapie i poprawi wszystkie Twoje błędy w tekście. Koniecznie sprawdź cały dokument zanim komuś go wyślesz. Word potrafi sam zmienić wyrazy, bo wydaje mu się, że miałeś co innego na myśli. Może to doprowadzić do licznych nieporozumień. Alternatywą będzie także poproszenie kogoś o pomoc. Dodatkowa para oczu zawsze się przyda, a przy okazji może wychwyci nie tylko błędy ortograficzne lub literówki, ale także stylistyczne. Jeśli nie wiesz do kogo się zwrócić, skorzystaj z porady profesjonalnych konsultantów. Studenci bezpłatną poradę otrzymają w uczelnianych biurach karier.

 

Dostosuj informacje do stanowiska

 

Nie istnieje jedno ogólne CV, z którym można aplikować na każdą posadę. Inne informacje należy zaakcentować, gdy starasz się o pracę asystentki, a inne w przypadku oferty dla analityka finansowego. Pracodawcy oczekują, że w idealnym CV znajdą umiejętności i doświadczenie, których poszukują w ogłoszeniu o pracę. Przeanalizuj je dokładnie i pomyśl, które z wymienionych w ofercie rzeczywiście posiadasz. Może w którejś z dotychczasowych prac nauczyłeś się czegoś, co uważałeś za nieistotne, a co ważne jest przy posadzie, na którą aplikujesz teraz – radzi Malgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

Wybierz odpowiedni format

 

Obecnie, głównym źródłem ofert pracy jest Internet. Co za tym idzie, Twoje elektroniczne CV powinno być przystosowane do ogólnych wymogów. Nie stosuj wymyślnych czcionek, których być może ktoś nie będzie mógł odczytać. Upewnij się, że plik zapisany jest w standardowym formacie pliku tekstowego. Zadbaj o formę i wygląd – na wszelki wypadek wydrukuj CV i sprawdź, czy wszystkie litery i zdjęcia pozostają na właściwych miejscach.

 

 

 

 

Komentarze (0)