5 mitów dotyczących CV

5 mitów dotyczących CV

18.06.2021

Wiedza o niepisanych zasadach pisania CV jest bardzo przydatna. Nikt przecież nie chce łamać określonych reguł i ryzykować tym samym niepowodzenie podczas rekrutacji. Skąd się jednak wzięły owe niepisane zasady? Czy dalej obowiązują?

W większości przypadków, odpowiedź na drugie pytanie brzmi – nie. Te zasady są jedynie mylnie utrwalanymi mitami. Przeczytaj poniższe wskazówki eksperta portalu monsterpolska.pl, by wiedzieć, co powinieneś napisać w CV.

 

It’s all about you

 

Każdy chce, aby jego CV w przejrzysty sposób prezentowało zdobyte doświadczenia i umiejętności. Niestety, większość z nas zamiast skupić się na wymaganiach potencjalnego pracodawcy, wymienia długą listę obowiązków oraz umiejętności i kompetencji.

 

Pamiętajmy! Nie liczy się ilość, ale jakość. i na tej jakości warto się skupić. Swoje CV zawsze dostosuj do konkretnej oferty pracy, podkreślając przede wszystkim te doświadczenia i umiejętności, które wymagane są na stanowisku, na które aplikujesz – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Twoje CV musi zmieścić się na maksymalnie jednej kartce

 

CV nie może być dłuższe niż dwie strony. Zapomnij o tym i skup się przede wszystkim na tym, by napisać w nim najważniejsze informacje o sobie, swoim doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach i umiejetnościach.  

Mitem jest to, że pracodawcy patrzą uważnie na objetość Twojego CV. Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową, oczywistym jest, że będzie ono krótkie. Jeśli jednak aplikujesz na wyższe stanowisko, a Twoja przeszłość zawodowa jest bogata w doświadczenia w danej branży, nie ograniczaj się objętością dokumentu. Pracodawcom nie chodzi tyle o długość i objętość CV, ale o to, aby znaleźć w nim to, czego szukają – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Twoje CV nie może zawierać żadnych luk

 

Kolejny mit, który warto obalić. Luki w CV są teraz zdecydowanie częstszym zjawiskiem niż jeszcze chociażby 20 lat temu. i nie chodzi tu jedynie o osoby młode, które w trakcie studiów wykonywały różne zajęcia. Sztuką jest nie tyle zapełnienie na siłę tych luk, a ewentualna umiejętność wyjaśnienia ich na rozmowie kwalifikacyjnej. i tutaj skup się na pozytywnych aspektach i korzyściach wynikających z przerwy w pracy. Powiedz o kursie językowym, na który wtedy uczęszczałeś czy o podróżach, dzięki którym wiele się nauczyłeś i zdobyłeś cenne doświadczenie życiowe.

 

Twoje CV musi pasować do każdego rodzaju pracy

 

Jeśli aplikujesz do różnych firm i na różne stanowiska, CV powinno się znacząco różnić. Tak jak różni są pracodawcy i stawiane przez nich wymagania. Pracodawca zauważy, czy CV jest neutralne czy dostosowane do jego oferty pracy. Ponadto, różne stanowiska mogą wymagać innego podejścia do CV – do oprawy graficznej, wyróżnionych w nim treści.

 

CV powinno opisywać doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy

 

Jeśli jesteś młody, prawdopodobnie zdobywałeś cenne doświadczenie na różnego rodzaju wolontariatach, stażach, praktykach czy kursach. Dla potencjalnego pracodawcy nie będzie miało jednak znaczenia to, że nie byłeś nigdzie etatowym pracownikiem. Co więcej, uchodzić będziesz za osobę zaangażowaną i nieskupioną jedynie na korzyściach materialnych. Wiele firm wspiera różnego rodzaju fundacje czy organizacje charytatywne, dlatego dostrzeże w Twoim CV także Ciebie, człowieka, nie jedynie szeregowego potencjalnego pracownika. 

 

 

 

Komentarze (0)