Jak odświeżyć stare CV

Jak odświeżyć stare CV

Jeśli spędziłeś kilka długich lat na jednym stanowisku i musisz się teraz zmierzyć ze znalezieniem nowej pracy, pierwszym i największym wyzwaniem będzie uaktualnienie CV. Eksperci monsterpolska.pl przygotowali kilka wskazówek, dzięki którym odmienione CV wielokrotnie zwiększy Twoją konkurencyjność na rynku pracy.

Skup się na konkretnym celu

Zanim zaczniesz aktualizować CV, powinieneś się zastanowić, na jakie stanowisko chciałbyś aplikować. Każdy życiorys powinien być „szyty na miarę” pracy, którą chcesz zdobyć. Musisz zatem skupić się na tych kwalifikacjach i doświadczeniach, które potrzebne są do wykonywania zadań na nowym stanowisku. Twoje CV powinno odzwierciedlać ścieżkę kariery, która zwiodła Cię właśnie do tej firmy, w której chcesz zacząć nową pracę – opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zbadaj sytuację na rynku pracy

Dokładnie przeanalizuj branżę, z którą wiążesz nadzieję przed napisaniem pierwszego projektu CV, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu odkąd ostatnio poszukiwałeś pracy. Porozmawiaj z ludźmi z branży docelowej i przeszukaj oferty pracy na portalu kariery, takim jak monsterpolska.pl. W ten sposób dowiesz się, jakich kwalifikacji od pracowników oczekują obecnie pracodawcy.

Jeśli chcesz całkowicie zmienić ścieżkę kariery, Twoje poszukiwania mogą Cię zainspirować do zapisania się na dodatkowe kursy i szkolenia potrzebne do zdobycia nowych umiejętności, które są obecnie wymagane przy zatrudnieniu na interesującym Cię stanowisku.

Poszukaj słów kluczowych, które nieustannie pojawiają się w różnych ofertach pracy. Jeśli widzisz, że pewne zwroty są często używane, powinny się one znaleźć również w Twoim CV. Zwróć też uwagę na te umiejętności, które nie są wymieniane w wymaganiach pracodawcy. Powinieneś usunąć ze starego CV te elementy, które czytający może odczytać jako nieaktualne i przestarzałe – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Opracuj profil swojej kariery

Jeśli zmieniasz branżę lub szukasz posady różniącej się zakresem obowiązków od Twojej poprzedniej, powinieneś wyraźnie sformułować swój cel we wstępie życiorysu. Nie oczekuj od zasypywanych zgłoszeniami menedżerów, że wywnioskują z Twojej oferty, co chcesz robić. W tej sekcji zaprezentuj swoje kluczowe umiejętności nabyte w poprzedniej pracy, które możesz wykorzystać na nowym stanowisku. Podkreśl, jak możesz pomóc firmie, a nie to, czego oczekujesz od pracodawcy.

Jeśli szukasz nowej pracy w swojej branży, stwórz przekonujące podsumowanie Twojej kariery. W tym przypadku warto sprofilować CV tak, aby podkreślało szerokość Twojego doświadczenia i umiejętności, które pomogą nowemu pracodawcy w rozwoju działalności firmy.

Wyróżnij swoje osiągnięcia

Abyś mógł konkurować na obecnym rynku pracy i zmaksymalizować liczbę zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, Twoje CV musi przede wszystkim wyszczególniać konkretne osiągnięcia.

Unikaj powielonych, nudnych opisów stanowisk pracy. Zamiast tego, szczegółowo zaprezentuj wyniki i rezultaty swoich wysiłków.

Przy prezentacji stanowisk, które obejmowałeś, użyj przykładów, w jaki sposób Twoje osiągnięcia przyniosły pracodawcom korzyści takie jak obniżenie kosztów, zwiększenie przychodów, poprawa jakości usług i działania firmy. Używaj liczb, procentów i konkretnych kwot pieniężnych lub innych kluczowych szczegółów, które potwierdzą Twoje kwalifikacje. Pamiętaj przy tym, aby nie ujawniać poufnych informacji dotyczących działań Twoich poprzednich pracodawców – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

Komentarze (0)