Perspektywiczne studia - lepsza praca

Perspektywiczne studia - lepsza praca

18.06.2021

perspektywiczne studia lepsza praca

Perspektywiczne studia - lepsza praca

Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty. Egzamin dojrzałości doskonale zweryfikuje poziom wiedzy trzecioklasistów ale jednocześnie zapoczątkuje nowy etap w ich życiu – studia.  Niestety wybór szkoły wyższej nie należy do prostych zadań. Młodzi ludzie często nie wiedzą, co chcą robić w życiu i decydują się na studia pod presją otoczenia. Dla tych, którzy jeszcze się wahają – ekspert monsterpolska.pl radzi jak umiejętnie wybrać kierunek dalszego kształcenia i pokierować swoim życiem zawodowym.

Poznaj przyszłościowe kierunki

Podjęcie decyzji, która ma wpływ na całe życie nie jest łatwe, szczególnie w bardzo młodym wieku. Wielu osobom towarzyszy strach, czy ich wybory okażą się słuszne. Muszą jednak zdecydować się na konkretną ścieżkę edukacji. Ubiegłoroczne rankingi pokazały, że licealiści najchętniej wybierali studia informatyczne – ponad 30 tysięcy osób chciało kształcić się w tym kierunku. Na drugim miejscu uplasowało się prawo i zamykające podium zarządzanie.  Popularnością cieszyły się studia o profilu inżynierskim – budownictwo, mechanika, automatyka i robotyka. Jeśli czujesz, że Twoim powołaniem jest medycyna i kierunki lekarskie, musisz być przygotowany na dużą rywalizację na uczelniach medycznych. W ubiegłym roku liczba kandydatów ubiegających się o indeks wynosiła ponad 13 osób na miejsce– zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Od lat najtrudniej zadebiutować na rynku pracy absolwentom kierunków humanistycznych. Licealiści zaczynają dostrzegać ten trend, ponieważ na kierunki takie jak socjologia, pedagogika czy turystyka i rekreacja nie było w ubiegłym roku tylu chętnych, jak w latach poprzednich.

Przeprowadź wywiad

Najlepszym źródłem informacji o firmie są jej pracownicy, a o danym kierunku – studenci. Dlatego najcenniejszych rad udzielają  ludzie, którzy poznali uczelnię od podstaw. Porozmawiaj z kimś, kto studiuje na interesującym Cię kierunku. To źródło najlepszych rad. Dzięki temu uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i rozwiejesz większość wątpliwości. Dowiesz się jakie są plusy i minusy kształcenia się na kierunku, który Cię pasjonuje. Poznasz opinię o wykładowcach, programie zajęć dodatkowych czy formach integracji studenckiej– radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Internet, dni otwarte czy informatory, to podstawowe i ogólnodostępne źródła wiedzy o uczelniach. Licealiści mogą na stronach szkół odnaleźć zakładki z opisami sylwetek absolwentów a na portalach społecznościowych -  przejrzeć opinie innych studentów na temat wybranych kierunków. Możliwości jest wiele, dlatego warto przeprowadzić dokładną analizę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze studiów.

Studiuj to, co kochasz

Nikt nie chce spędzić życia na robieniu czegoś, czego nie lubi. Każdy kierunek studiów otwiera nowe możliwości, warto więc wybrać taki, który byłby zgodny z zainteresowaniami. To gwarancja większego zaangażowania w naukę. Dzisiejszy system edukacji uniwersyteckiej sprawia, że po studiach licencjackich możesz wybrać niemalże każdy kierunek studiów magisterskich. Nawet jeżeli zdecydujesz się na karierę muzyka, możesz nie tylko grać czy śpiewać, ale też nauczać, pracować w teatrze lub pisać prace naukowe czy artykuły na ten temat  - dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Po studiach wychowania fizycznego absolwenci mogą podjąć pracę jako pedagog szkolny albo opcjonalnie -  pomyśleć o założeniu własnego klubu sportowego, zrobieniu kursu instruktora czy trenera personalnego. Żadne studia nie dają stuprocentowej pewności kariery w wybranym zawodzie, ale oferują  elastyczne alternatywy. Trzeba je tylko umieć dostrzec i wykorzystać, bo uczymy się przez całe życie.

Zdobądź doświadczenie

W dzisiejszych czasach ukończenie studiów nie daje gwarancji znalezienia pracy. Pracodawcy poszukują najchętniej osób z wyższym wykształceniem ale brak doświadczenia potencjalnego kandydata, potrafi zamknąć przed nim drzwi do kariery. Rozpoczynając studia pomyśl o zdobywaniu pierwszych praktyk zawodowych. Spróbuj znaleźć pracę dorywczą lub staż. Największe korporacje mają swoje programy nawet dla maturzystów. Zdobędziesz nie tylko wpis do CV, ale też nowe umiejętności, a Twój kolejny pracodawca zobaczy, że zależy Ci na Twojej karierze – sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Staże i praktyki, wbrew niepochlebnej opinii, nie ograniczają się tylko do porządkowania dokumentów czy parzenia kawy. Młody pracownik aktywnie realizuje bieżące zadania w działach firmy, współpracuje przy różnych projektach, a w przypadku najlepszych stażystów – ma szansę na otrzymanie samodzielnych, bardziej ambitnych zadań i stałe zatrudnienie.

Pomyśl o  specjalizacji

Wielu studentów decyduje się na kształcenie  z zakresu ogólnego, podczas gdy wybór wąskiej specjalizacji zwiększa szansę znalezienia zatrudnienia w przyszłości. Jeśli chcesz być psychologiem, zastanów się w jakiej dziedzinie tej nauki będziesz się specjalizować. Myśląc o karierze psychoanalityka, wybierz dyscyplinę kliniczną. Jeśli wolisz pracować jako psycholog szkolny, zdecyduj się na dziedzinę wychowawczą– przekonuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Koncentracja na wybranych zagadnieniach sprawia, że można być naprawdę dobrym, w tym co się robi.

Poznawaj świat i ludzi

Studenci prestiżowych uczelni znają przynajmniej dwa języki obce. Często inwestują też w naukę języków niszowych. Możesz zapisać się do szkoły językowej, ale jeśli zdecydujesz się na wyjazdy studenckie lub podróż zagraniczną, nie tylko poznasz obce kultury, ale łatwiej i przyjemniej nauczysz się nowego słownictwa, obcując z cudzoziemcami - zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Uczelnie publiczne oferują wyjazdy i wycieczki zagraniczne dla swoich studentów, zaś najlepsi mogą ubiegać się o wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus. Niezależnie od kierunku studiów, młodzi ludzie powinni inwestować w nowe znajomości i budować sieć kontaktów. Zapoznaj się też z tematyką Kół i Stowarzyszeń studenckich. Dzięki temu poznasz wielu wartościowych ludzi i nawiążesz znajomości, które mogą okazać się cenne w przyszłości. To szansa przyłączenia się do społeczności, z którą można dzielić poglądy i przekonania oraz nabywać nowe umiejętności – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

tekst ekspercki Monsterpolska

 

 

 

 

 

Komentarze (0)