Czy Twoja wypłata jest adekwatna do twojej pracy?

Czy Twoja wypłata jest adekwatna do twojej pracy?

praca i studia

Czy Twoja wypłata jest adekwatna do wykonywanej pracy?

Na jakość pracy w dużej mierze wpływa fakt czy lubimy pracę, którą wykonujemy. Poziom płacy za wykonaną pracę jest jednak równie istotny. Każdy chce być doceniony za swoje zaangażowanie i rzetelność.  Stosując się do poniższych rad dowiesz się czy nie zarabiasz przypadkiem za mało.

Sprawdź sytuację na rynku

W każdej firmie zadania są inaczej rozdzielane, a stanowiska często nazywane w inny sposób. Poszukajmy informacji w Internecie na temat poziomu płac na podobnych stanowiskach w branży. Możesz sprawdzić zakres obowiązków na obejmowanym przez Ciebie stanowisku i porównać z tym co robisz na co dzień. Tego typu rozpoznanie rynku pozwoli Ci określić pozycję w firmie, Twoją wartość dla przedsiębiorstwa i to jak wypadasz na tle całej branży – podpowiadają, eksperci portalu Monster Polska. Być może uda nam się nawet ocenić, czy w naszym zawodzie bardziej opłacalna jest praca w międzynarodowej korporacji czy w malej firmie. A może najlepszym rozwiązaniem byłaby praca na własny rachunek lub jako wolny strzelec poprzez przyjmowanie zleceń od wielu firm.

Porównaj świadczenia dodatkowe

Porównując poziom wynagrodzeń w innych firmach powinniśmy brać pod uwagę również pozapłacowe świadczenia, które pracodawcy gwarantują swoim pracownikom, np. kursy języków obcych, kursy zawodowe, podnoszące kwalifikacje czy pakiety medyczne. Przekalkulujmy ile kosztowałoby nas to wszystko, gdybyśmy musieli za to zapłacić, a także sprawdźmy czy w innych firmach pracownicy oferują podobne benefity.

Weź pod uwagę całokształt

Po dokonaniu takiego porównania możemy dojść do wniosku, że poziom naszego wynagrodzenia jest niższy od średniej rynkowej. Warto wówczas porozmawiać o tym ze swoim przełożonym. Okazać się może, że pracodawca nie będzie w stanie sprostać naszym warunkom z powodu nie najlepszej sytuacji w danym momencie. W takiej sytuacji podejdźmy do sprawy racjonalnie i nie podejmujmy pochopnej decyzji, jaką jest zmiana firmy na tę, w której lepiej pracą. Zastanówmy się, czy różnica jest dla nas bardzo znacząca. Ważne są też kwestie pozapłacowe – bliskość pracy od miejsca zamieszkania, atmosfera w biurze, wypracowana pozycja w firmie. Warto też zapytać szefa jaka jest szansa na podwyżkę w najbliższej przyszłości. Być może problemy są chwilowe i mamy szansę na to, aby nasze wynagrodzenie wzrosło na przestrzeni kilku miesięcy. Zanim zdecydujemy się zanieść przełożonemu ewentualne wypowiedzenie przeanalizujmy dokładnie naszą sytuację – czasem warto przez jakiś czas zarabiać mniej, ale pracować w stabilnej, znanej nam firmie i budować swoją zawodową pozycję.

 

tekst ekspercki Monster Polska

 

 TEMATY POWIĄZANE

 

Co robić podczas studiów, aby dostać pracę?

Jakie pytania zadać ubiegając się o staż?

Jak Zaplanować Karierę Zawodową

Jaka powinna być twoja pierwsza praca?

Komentarze (0)