Jak poradzić sobie z pytaniami rekrutera

Jak poradzić sobie z pytaniami rekrutera

18.06.2021

jak poradzić sobie z pytaniami rekrutera

Jak poradzić sobie z niegrzecznymi pytaniami rekrutera

Niekiedy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może Cię zaskoczyć. Rekruterzy potrafią zadawać wścibskie, a nawet niegrzeczne pytania. Czasem to forma sprawdzenia cierpliwości kandydata i zbadania jego reakcji na nieprzewidziane sytuacje. To czy zachowasz zimną krew i powstrzymasz emocje, bez wątpienia wpłynie na ocenę Twojej osoby. Nie daj się więc sprowokować i zastosuj kilka prostych strategii, by przejść taką próbe pomyślnie.


Zachowaj poczucie humoru

Jeśli pytanie totalnie zbiło Cię z tropu, albo co gorsza – okazało się zbyt osobiste, nie daj po sobie poznać zakłopotania. Weź kilka głębokich oddechów i odpowiedz na nie z wielkim uśmiechem na twarzy. Twoja mimika nie może zdradzać skrajnych emocji np. rozdrażnienia. Pokazując swój spokój oraz przyjazne nastawienie, odwrócisz taką niezręczną sytuację.

Powiedz komplement

Możesz spróbować skierować rozmowę na neutralny grunt, gdy pytania zaczynają coraz bardziej ingerować w Twoją strefę prywatną. Najłatwiejszym krokiem do zmiany tematu jest wyrażenie swojej pozytywnego zdania na temat firmy. Pochlebstwa zawsze są mile odbierane, przy czym jeśli dodatkowo pochwalisz się swoją wiedzą na temat organizacji np. opowiesz o jej klientach, misji itp. - dodatkowo zapunktujesz przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Odbij piłeczkę

Pamiętaj, że nawet odpowiedź na najdziwniejsze pytanie możesz tak odwrócić, by zadziała na Twoją korzyść. Wystarczy trochę błyskotliwości, by zaprezentować swoje dobre cechy np. kreatywność. Nie bój się wyzwań, bo bez wątpienia niecodzienne pytania rekrutera to test na Twoją pomysłowość oraz cierpliwość.

Grzecznie odmów odpowiedzi

Niezależnie od tego, czy wywiad przeprowadza niedoświadczony i nerwowy rekruter, czy osoba po której możesz poznać, że ma wiele lat praktyki w pozyskiwaniu pracowników – nie musisz zmuszać się do odpowiedzi na wszystkie pytania. Wystarczy pamiętać, że Twoja odmowa powinna być kulturalna oraz grzeczna. Możesz powiedzieć, że jest to np. pytanie zbyt osobiste, o które nie pytał wcześniej żaden potencjalny pracodawca. Nie musisz czuć się pod presją i na siłę zmuszać się do szczerości – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

dowiedz się więcej>

 

 

 

Komentarze (0)