Praca za granicą – czy muszę rozliczać się w polskim Urzędzie Skarbowym?

Praca za granicą – czy muszę rozliczać się w polskim Urzędzie Skarbowym?

Praca za granicą – czy muszę rozliczać się w polskim Urzędzie Skarbowym?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, każda osoba, która w danym roku pracowała w Polsce i otrzymywała dochody z zagranicy zobowiązana jest wykazać je w polskim Urzędzie Skarbowym. Deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG za rok 2021 należy złożyć do 2 maja 2022.

Co w przypadku jeżeli dochody uzyskiwane są jedynie za granicą? Wszystko zależy od tego w jakim kraju pracowałeś. W 2017 roku Polska podpisała międzynarodową konwencję MLI, której celem jest zapobieganie nadużywaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wiele osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób rozliczane są dochody zagraniczne w Polsce? Stosujemy dwie metody wyłączenie z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia. Najistotniejszą zmianą, którą zakłada treść konwencji MLI, jest zastąpienie metody wyłączenia z progresją metodą proporcjonalnego odliczenia.

 

Metoda wyłączenia z progresją:

Polega na tym, że w Polsce zwalnia się dochód osiągnięty za granicą, jednak jego wysokość ma wpływ na ustalenie stopy procentowej, według której należy obliczyć należny podatek od dochodu osiągniętego w Polsce. PIT-36 z załącznikiem ZG muszą złożyć w tym przypadku tylko te osoby, które pracowały również w Polsce.

 

Metoda proporcjonalnego odliczenia:

Polega na tym, że dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, lecz istnieje możliwość od polskiego podatku odliczyć podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

 

Co w przypadku jeżeli mam obowiązek, a nie rozliczyłem się w polskim Urzędzie Skarbowym?

Z każdym rokiem przepływ informacji pomiędzy urzędami skarbowymi jest coraz sprawniejszy. Wiele zagranicznych urzędów jest w stałym kontakcie z urzędami polskimi i na bieżąco przekazuje informacje dotyczące polskich podatników. Coraz więcej osób, które nie wykazały zagranicznych dochodów w Polsce otrzymuje wezwania do złożenia korekty i szczegółowych wyjaśnień.

Ponadto, aby rozliczyć podatek między innymi w takich krajach, jak Holandia, Niemcy, Austria, Belgia, konieczne jest wcześniejsze rozliczenie i wykazanie dochodów w polskim urzędzie. Do rozliczenia w tych urzędach zagranicznych konieczne jest bowiem pobranie polskiego zaświadczenia o dochodach.

Jeśli chciałbyś swoje rozliczenie podatku powierzyć profesjonalistom zachęcamy do skorzystania z usług firmy MAG-TAX. Od lat służymy pomocą i doświadczeniem.

Kompleksowo zajmujemy się zwrotem podatku z zagranicy, świadczeniami z zagranicy, zeznaniami podatkowymi do polskiego Urzędu Skarbowego, a dodatkowo gwarantujemy korzystne ceny i profesjonalną obsługę.

Doradztwo Finansowe MAG - TAX zajmuje się rozliczaniem podatków zagranicznych od ponad 20 lat. Za naszym pośrednictwem możesz rozliczyć podatek aż z 12 krajów w tym z Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Holandii, Irlandii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Danii oraz Australii.

Sprawdź mag-tax.pl

 

Komentarze (0)