Informatyka - Lublin

Informatyka - Lublin

Informatyka - Lublin

Studia w Lublinie

na kierunku Informatyka 

Odkryj kierunek Informatyka w Lublinie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Informatyka studia Lublin 2022 | woj. lubelskie

Studia na kierunku Informatyka w Lublinie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata, inżyniera lub magistra.

W Lublinie informatykę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 3 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawała II (KUL), Politechnice Lubelskiej (POLLUB) oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym (zaocznym) lub online.

 

W ramach kształcenia na kierunku informatyka studenci rozwiną wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych i informatycznych. Ponadto nauczą się programowania, przetwarzania informacji oraz administrowania sieciami informatycznymi. Co więcej, poznają zasady projektowania stron internetowych oraz tworzenia aplikacji mobilnych, a także rozwiną zdolności z zakresu grafiki komputerowej.

Współczesne studia z informatyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku informatyka w Lublinie: bazy danych, cyberbezpieczeństwo i informatyka śledcza, cyberbezpieczeństwo i technologie sieciowe, grafika komputerowa i projektowanie gier, inżynieria komputerowa, inżynieria oprogramowania, inżynieria oprogramowania i technologie mobilne, projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych, przemysłowe systemy informatyczne.

Absolwenci znają zatrudnienie w zawodzie programisty, analityka informatycznego, projektanta stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz grafika komputerowego. Co więcej, po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji, mogą objąć stanowisko nauczyciela informatyki.

 

W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku informatyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Informatyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wybrana była przez ponad 36 tys. kandydatów. W Lublinie najwięcej kandydatów (ponad 800 osób) chciało studiować informatykę w Politechnice Lubelskiej. 

Studia stacjonarne na kierunku informatyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 3800 zł do 4600 zł za pierwszy rok studiów. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

czytaj dalej wszystko o Informatyka - Lublin

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie jest kierunek informatyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne
Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Jednostka prowadząca

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Jednostka prowadząca

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jednostka prowadząca

Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Jednostka prowadząca

Inżynieria biomedyczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria biomedyczna

Pokaż więcej
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Jednostka prowadząca

Informatyka - studia online stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: online

Specjalności na kierunku informatyka - studia online

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek informatyka w Lublinie?

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka
 • fizyka
 • informatyka
 • język obcy

 

Studia informatyczne w Lublinie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ informatyka od kilku ostatnich lat utrzymuje się na szczytach list najbardziej dochodowych kierunków studiów. Z tego powodu kandydatów jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Postaraj się o jak najlepsze wyniki z egzaminów dojrzałości. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a szczególnie punktowane są: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, język polski, informatyka, język obcy. Pamiętaj o tym, że studia informatyczne możesz realizować także w języku angielskim wykładowym. Z tego powodu znajomość języków obcych jest niezbędna i uwzględniana w rekrutacji, również dlatego, że wiele języków programistycznych bazuje na języku angielskim.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Informatyka w Lublinie

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Lublinie?

Studia na kierunku informatyka w Lublinie możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Uczelnie starają się dbać o komfort studentów i zapewnić im możliwość edukacji, nawet jeśli mają oni dodatkowe obowiązki. Jeśli z jakichkolwiek powodów nie możesz pozwolić sobie na studiowanie dzienne, możesz wybrać tryb zaoczny weekendowy. Pamiętaj jednak o tym, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne. Jeśli natomiast myślisz o regularnym studiowaniu i systematycznej nauce, stacjonarny tryb studiów będzie dla Ciebie idealny.
 
 
 

1. Dla kogo ten kierunek?

Masuda Yoneji podkreślał, że cywilizacja XXI wieku będzie cywilizacją informacyjną, która będzie opierała się na „niewidocznych dla oka systemach, mocy ukrytej w miniaturowych elementach i potędze ludzkiego rozumu". Japoński socjolog i informatyk XX wieku doskonale przewidywał znaczenie informatyki dla współczesności. Jest to niezwykła dziedzina nauki i techniki, której celem jest przetwarzanie informacji przy zastosowaniu matematyki, a nawet fizyki. Zajmuje się przy tym nie tylko programowaniem, ale i systemami, sieciami, aplikacjami czy algorytmiką.

Stave Jobs nie musiał skończyć studiów, by stać się komputerowym geniuszem. Dodatkowa wiedza w tej dziedzinie może Ci się jednak bardzo opłacić, ponieważ nawet on uczęszczał na kursy, które pomogły mu podczas projektowania pierwszego komputera Macintosh. Kandydaci na studia informatyczne w Lublinie muszą mieć predyspozycje do nauki matematyki czy fizyki, ale wiedza z zakresu informatyki także będzie cenna i z pewnością zamiłowanie do tej dziedziny ułatwi Ci życie. Warto być osobą z pomysłami, ponieważ pasjonaci i jednostki twórcze zdobywają dzisiejszy świat.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku informatyka w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Kierunek informatyka w Lublinie jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych kierunków studiów ostatnich lat. Z tego powodu w swojej ofercie ma go bardzo wiele uczelni, ponieważ kandydatów na studia informatyczne jest bardzo wielu. W Lublinie informatykę możesz studiować na Politechnice Lubelskiej, na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Sprawdź oferty poszczególnych uczelni i zdecyduj, który program kształcenia odpowiada Ci najbardziej.

 

4. Praca po studiach

Studia w Lublinie na kierunku informatyka to bardzo prestiżowa i rozwojowa dziedzina nauki, a także idealna opcja stworzenia kariery, która będzie obfitowała w bardzo dobre zarobki. Pracy po studiach informatycznych jest bardzo wiele, a absolwenci odnajdują się w różnych dziedzinach, ponieważ posiadają niezbędne umiejętności programowania komputerów i posiadają wiedzę z zakresu oprogramowania, co ułatwia pracę w zespołach programistycznych. Wykształcenie, które zdobywają, odnosi się także do sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej czy komunikacji człowiek-komputer.

Absolwenci znajdują zatrudnienie w administracji biurowej i publicznej, agencjach reklamowych, instytucjach państwowych, bankach. Pracują z grafiką komputerową, programują aplikacje webowe i mobilne, strony www oraz aplikacje multimedialne, a także projektują systemy informatyczne.

 
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia bazuje na wiedzy z matematyki, fizyki i informatyki. Z tego powodu niezbędne będą podstawowe wiadomości z zakresu tych dziedzin nauki.
 
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
 • architektura systemów komputerowych,
 • podstawy programowania strukturalnego w języku C/C++,
 • algorytmy i struktury danych,
 • metody probabilistyczne i statystyka,
 • bezpieczeństwo i kryptografia
 • i wiele innych.

 

Nie wszystkie przedmioty są obligatoryjne. Wiele z nich możesz wybierać na zasadzie fakultatywnej, realizowanie innych zależy od tego, w jakim kierunku będziesz chciał się specjalizować. Wśród oferty specjalizacji znajdziesz na przykład: eksploatację systemów informatycznych, aplikacje mobilne, grafikę komputerową i programowanie gier czy bazy danych i business intelligence. Każda uczelnia w Lublinie ma inną ofertę specjalnościową, a utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowania studentów. Warto śledzić poszczególne propozycje na stronach internetowych ośrodków akademickich w Lublinie.
Absolwenci studiów informatycznych mogą poszczycić się wiedzą z zakresu administrowania systemami informatycznymi, projektowania grafiki komputerowej, baz danych, technologii internetowych czy też budowy, wdrażania i praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi. Umiejętność wykorzystywania technologii i narzędzi informatycznych, a także zdolność do pracy w grupie to bardzo cenne cechy, które są poszukiwane przez przyszłych pracodawców w branży administracyjno-informatycznej.
Ile trwają studia na kierunku informatyka w Lublinie?

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Lublinie?

Studia na kierunku Informatyka w Lublinie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).
Kierunki studiów w Lublinie takie jak informatyka podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy stopień trwa od sześciu do siedmiu semestrów (a nawet dziewięciu w przypadku studiów niestacjonarnych) i najczęściej kończy się tytułem inżyniera. Etap ten obfituje w niezbędną wiedzę i rozwija umiejętności, które pozwalają podjąć pracę już po zakończeniu pierwszego stopnia. W trakcie drugiego roku studenci wybierają specjalności, które pomagają im stać się ekspertami w dziedzinach, które najbardziej ich interesują.
Drugi stopień trwa od trzech do czterech semestrów i kończy się tytułem magistra. Jest on etapem uzupełniającym w stosunku do stopnia pierwszego. Niejednokrotnie pozwala także na wybór dodatkowej specjalności i dokształcenie się w kolejnej dziedzinie. Studia drugiego stopnia mogą rozpocząć także absolwenci innych kierunków technicznych.
Jaka praca po kierunku informatyka w Lublinie?

Jaka praca po kierunku informatyka w Lublinie?

Absolwenci studiów informatycznych w Lublinie posiadają gruntowną wiedzę z zakresu dziedziny, którą jest informatyka, potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy informatyczne, realizują i weryfikują projekty informatyczne, umiejętnie posługują się narzędziami informatycznymi i biegle posługują się językami programowania. W zależności od realizowanej specjalizacji znajdują zatrudnienie jako projektanci i twórcy oprogramowania, administratorzy złożonych systemów informatycznych, projektanci i twórczy sieci teleinformatycznych i komputerowych, administratorzy sieci komputerowych, specjaliści z zakresu grafiki komputerowej, systemów multimedialnych, systemów mobilnych, specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych, twórcy aplikacji internetowych, a nawet pracownicy naukowi.
Absolwenci pracują jako programiści aplikacji webowych i mobilnych, programiści gier komputerowych, programiści stron www oraz aplikacji multimedialnych, projektanci systemów informatycznych, projektanci oprogramowania, specjaliści do spraw bussines intelligence, graficy komputerowi, administratorzy sieci komputerowych i systemów informatycznych, administratorzy platformy obsługi sprzedaży internetowej. Bez problemu znajdują pracę w organizacjach pozarządowych, instytucjach państwowych, bankach, biznesie, firmach zajmujących się bezpieczeństwem systemów i sieci komputerowych, doradztwem i konsultingiem, badaniami i rozwojem, w agencjach reklamowych, administracji biurowej czy administracji publicznej.
Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele, ponieważ studia informatyczne zapewniają gruntowne wykształcenie i umiejętność pracy w zespole, co pozwala odnaleźć się w różnych branżach, w firmach i korporacjach w kraju i za granicą. Jeśli myślisz o karierze w dziale IT, postaraj się o jak najlepsze wyniki i zadbaj o podstawową wiedzę z przedmiotów takich jak matematyka, informatyka czy fizyka.

Gdzie studiować na kierunku informatyka w Lublinie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Politechnice Lubelskiej oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Lubelska oferuje 240 miejsc, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Bezpłatne nauczanie oferuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na POLLUB oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 3800 zł do 4600 zł za pierwszy rok studiów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Lublinie?

Studia informatyczne to nieustanne obcowanie z komputerami, nową technologią, sztuczną inteligencją czy po prostu bazami danych. To bardzo fascynująca dziedzina nauki, jednak nie jest ona odpowiednia dla każdego. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, zastanów się:
 • Czy przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci problemów?
 • Czy programowanie, strony internetowe i bazy danych mieszczą się w granicach Twoich zainteresowań?
 • Czy jesteś osobą kreatywną, grafika komputerowa to dla Ciebie chleb powszedni, a dodatkowo masz predyspozycje do tworzenia?
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, najprawdopodobniej jesteś idealnym kandydatem na kierunek informatka w Lublinie. Pamiętaj jednak, że studia te cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego konkurencja jest ogromna, a poziom punktowy bardzo wysoki. Z tego powodu musisz postarać się o jak najlepsze wyniki z egzaminów dojrzałości. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich znajdują się: matematyka, fizyka z astronomią, język obcy nowożytny, geografia, informatyka.
Wysoką pozycję na listach przyjętych może zapewnić Ci także udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i zdobywają najwyższe wyniki. Rozważyć warto na przykład Olimpiadę Informatyczną, Olimpiadę Matematyczną, Olimpiadę z Języka Angielskiego.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu potrzebnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta oczekuje z reguły świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia, zaświadczeń odnoszących się do wysokich wyników w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Lublinie.
 
STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje

kierunki studiów w Lublinie

studia w Lublinie

 

INFORMATYKA - ważne informacje

informatyka studia

informatyka studia online

studia informatyczne w Lublinie

studia informatyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Lublinie?

Informatyka w Lublinie to bardzo popularny i prestiżowy kierunek studiów, który zapewnia nie tylko dobrą pracę, ale i nieustanny rozwój studentów w dziedzinach informatyczno-technologicznych.

Kamila, studentka trzeciego roku studiów inżynierskich, wyznaje:

Informatyka zawsze była czymś, w czym czułam się po prostu dobra. Bardzo lubię grafikę komputerową i gry komputerowe i mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła zająć się ich projektowaniem lub chociaż testowaniem. Mnie się bardzo podoba, studia informatyczne są naprawdę bardzo interesująca, a co również ważne — opłacalne zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA LUBLIN STUDIA I STOPNIA

INFORMATYKA LUBLIN STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA LUBLIN STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA LUBLIN STUDIA NIESTACJONARNE

Kierunki informatyczne w Lublinie

Rozwiń

Popularne kierunki informatyczne niestacjonarne w Lublinie

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia