Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku automatyka i robotyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka.
Jak wygląda rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu? Za proces kwalifikacyjny kandydatów odpowiada konkurs świadectw. A jakie przedmioty są brane pod uwagę? Najczęściej są to: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. Warto jednak upewnić się w kryteriach, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni. Wszelkich informacji można zasięgnąć na internetowej stronie wybranej przez siebie placówki edukacyjnej.
Automatyka i robotyka Politechnika Poznańska - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia na kierunku automatyka i robotyka w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2023/2024 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto brany pod uwagę jest również wynik z maksymalnie dwóch dodatkowych przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka. Kandydaci na ten kierunek zamiast przemdiotu dodatkowego mogą przedstawić wynik z egzaminu zawodowego lub z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe kandydata. dowiedz się więcej
Rekrutacja na automatykę i robotykę w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Program nauczania na kierunku automatyka i robotyka będzie oscylował głównie wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci nauczą się przetwarzania sygnałów oraz projektowania i programowania systemów mikroprocesorowych, sterowników przemysłowych, a także sensorów. Co więcej, rozwiną zdolności z obszaru rozwiązywania problemów technicznych oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi informatycznych.
Automatyka i robotyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane była przez ponad 8 tys. kandydatów.
Wśród poznańskich uczelni publicznych automatyka i robotyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Poznańskiej (ponad 1,6 tys. zgłoszeń - 10 osób na miejsce).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w gałęziach gospodarki, w których wystąpił proces automatyzacji. Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, branży IT oraz w ośrodkach naukowo-badawczych.
Program studiów i przedmioty
Informatyczny aspekt tego kierunku wprowadzi cię w świat zagadnień programistycznych. Poznasz tajniki posługiwania się kilkoma najpopularniejszymi językami kodowania, w późniejszym czasie rozszerzając swoje kompetencje o projektowanie i tworzenie stron internetowych, użytecznych programów i aplikacji.
Nauczysz się eksploatowania oraz projektowania układów automatyki oraz systemów sterowania i wspomagania decyzji, dzięki czemu te enigmatycznie brzmiące zestawienia słów przestaną być dla ciebie abstrakcją.
Wymagania na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu są duże, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:
Jak sam widzisz, wiedza i umiejętności, które przyswoisz w trakcie studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu będą na tyle szerokie, że zapewnią ci doskonałe perspektywy zawodowe.
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku automatyka i robotyka to specjalistyczny kierunek inżynieryjny, na którym studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. elektrotechniki, mechaniki, informatyki i elektroniki. Studenci uczą się projektowania i programowania systemów sterowania, takich jak np. sterowniki PLC, systemy SCADA czy układy regulacji PID. Ważnym elementem kształcenia na tym kierunku studiów jest również nauka projektowania i programowania robotów przemysłowych.
Studenci automatyki i robotyki zdobywają umiejętności z zakresu np. projektowania układów elektronicznych, analizy ruchu i dynamiki układów mechanicznych oraz programowania w językach C++, Python czy Matlab. Wszystko to pozwala im m.in. na projektowanie i programowanie zaawansowanych aplikacji do sterowania robotami oraz tworzenie systemów sterowania procesami produkcyjnymi.
Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą liczyć na zatrudnienie w takich miejscach jak np.: firmy produkujące maszyny i urządzenia przemysłowe, firmy automatyki budynkowej, a także w firmach inżynieryjnych specjalizujących się w automatyzacji procesów produkcyjnych. Ponadto, absolwenci kierunku automatyka i robotyka mogą pracować w firmach produkcyjnych, gdzie zajmą się programowaniem i obsługą maszyn oraz systemów automatyki, a także w firmach logistycznych, gdzie będą projektować i wdrażać systemy magazynowe i transportowe.
Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Poznańska oferuje 285 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT oraz uczelni prywatnej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 6400 zł.
Kierunek automatyka i robotyka - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Uczelnie przyjmują ograniczoną liczbę osób na poszczególne kierunki studiów – kandydaci wybierani są na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, w trakcie którego tworzona jest lista rankingowa. Liczba miejsc na określonych kierunkach jest ograniczona.
Limity miejsc na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska: 285
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia oferowane przez prywatne uczelnie są z reguły płatne. Za naukę nie muszą płacić osoby, które podjęły studia stacjonarne w uczelni publicznej.
Automatyka i robotyka studia w Poznaniu - ceny 2023
-
Politechnika Poznańska – 6400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie publikują informacje o wynikach rekrutacji w samodzielnie wyznaczonym terminie. Kandydaci mogą dowiedzieć się o tym, czy dostali się oni na wybrane kierunki studiów, dzięki danym udostępnionym w ich prywatnych profilach w systemie IRK lub ERK. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, ile punktów zdobyli w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 12.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście w siedzibie wybranej uczelni lub za pośrednictwem poczty (elektronicznej lub tradycyjnej). Preferowana forma doręczenia kompletnego zestawu może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji szkoły wyższej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych ustalany jest indywidualnie przez daną uczelnię – zazwyczaj można to robić zaraz po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci mają zaledwie kilka dni na dopełnienie niezbędnych formalności związanych z rekrutacją, dlatego powinni pospieszyć się – spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – od 12.07.2023 do 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności