Automatyka i robotyka - Poznań

Automatyka i robotyka - Poznań

Automatyka i robotyka - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

automatyka i robotyka 

Odkryj kierunek automatyka i robotyka w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Automatyka i robotyka studia Poznań | woj. wielkopolskie

Automatyka i robotyka to jedna z dziedzin, które wydają się niezbędne w XXI wieku. W czasach, kiedy niemal każde przeciętne gospodarstwo domowe wyposażone jest w liczne różnego rodzaju sprzęty elektroniczne oraz komputery i pojazdy mechaniczne, wykwalifikowani technicy będą zawsze w cenie.

Zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy oraz zainteresowanie samych przyszłych kandydatów na studia spowodowało, że Automatyka i robotyka stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków technicznych. W związku z tym procedury rekrutacyjne stały się bardziej restrykcyjne, a grono studentów poznańskich uczelni zasilali tylko najlepsi.

Kierunek studiów zakłada zdobycie wiedzy, potrzebnej do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji układów i systemów automatyki, sterowania i oprogramowania systemów robotyki przemysłowej i usługowej.

Co się z tym wiąże? Wystarczy powiedzieć, że bez specjalistów w zakresie Automatyki i robotyki przemysł nie byłby w stanie się rozwijać.

 

Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu to rozwijanie umiejętności, które będą prowadzić do specjalistycznych kwalifikacji, wśród których można wyróżnić: projektowanie i programowanie mikroprocesorowych systemów sterowania, programowanie robotów i stanowisk zrobotyzowanych, konfigurowanie rozproszonych systemów sterowania opartych o sterowniki PLC. A co oznacza skrót PLC?

To tzw. programowalny sterownik logiczny, czyli uniwersalne urządzenie przeznaczone do sterowania pracą maszyny lub urządzenia technologicznego. Kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu daje studentom wiele możliwości rozwoju i budowania mocnych fundamentów pod przyszłą karierę zawodową.

Realizowane specjalności, takie jak: Sterowanie układów elektromechanicznych, Automatyka i elektronika przemysłowa, czy Systemy wizyjne naprowadzają studentów na branżę, w której będą mogli znaleźć zatrudnienie. 

 

Dla kogo te studia

Studia inżynierskie w Poznaniu na kierunku Automatyka i robotyka należą do elitarnych kierunków, opartych na wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, które budzą grozę wśród znacznej części społeczeństwa. Z tego względu z pewnością kierunek ten nie jest dla wszystkich.

Wobec tego jakim zestawem cech powinien charakteryzować się idealny kandydat na studia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu? Jeśli jesteś miłośnikiem nauk ścisłych, chciałbyś postawić na możliwość zdobycia wszechstronnego wykształcenia w bardzo opłacalnej branży, skomplikowane zagadnienia matematyczne i fizyczne nie są ci obce, a ponadto nowoczesny świat robotów to twoja bajka, wówczas z pewnością kierunek ten jest stworzony właśnie dla ciebie!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu? 

     Jak wygląda rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu? Za proces kwalifikacyjny kandydatów odpowiada konkurs świadectw. A jakie przedmioty są brane pod uwagę? Najczęściej są to: fizyka, matematyka, język polski, język obcy. Warto jednak upewnić się w kryteriach, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni. Wszelkich informacji można zasięgnąć na internetowej stronie wybranej przez siebie placówki edukacyjnej.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Harmonogram rekrutacji +

     Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji, powinna odpowiednio wcześnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Znajdują się w nim bowiem wszystkie najważniejsze daty, które nie mogą być zaskoczeniem dla przyszłych studentów. Swoją przygodę zaczniesz od rejestracji na internetowej platformie rekrutacyjnej. Możesz to zrobić już na przełomie kwietnia i maja. Weź jedynie pod uwagę, że kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia.

     O tym, czy dostałeś się na studia w Poznaniu dowiesz się mniej więcej w połowie lipca, czyli także tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. Będzie to także czas składania podstawowych dokumentów do dziekanatu oraz spokojnego oczekiwania na październik. Nie zaniedbaj tego etapu, by nie zostać skreślonym z listy osób przyjętych.

     Studia na kierunku automatyka i robotyka cieszą się bardzo dużą popularnością, więc oznacza to, że nie każdy ma szansę dostać się na nie w pierwszym etapie rekrutacji. Uczelnie w Poznaniu biorą pod uwagę, że liczba osób chętnych może przekraczać liczbę miejsc, więc otwierają dodatkowe etapy rekrutacji zarówno w sierpniu, jak i nawet we wrześniu. To czas dla ciebie, byś nie musiał rezygnować z marzeń o studiach wyższych.

     Dokumenty rekrutacyjne +

     Wymogi poszczególnych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, wszelkie konkretne informacje o dokumentach rekrutacyjnych znajdziesz na stronach internetowych ośrodków akademickich. Ich terminowe dostarczenie do dziekanatu to bardzo ważny etap w życiu każdego kandydata na studia wyższe. Zaniedbanie tego procederu sprawi, że osoba zakwalifikowana zostanie skreślona z listy studentów. By uniknąć tego losu, odpowiednio wcześnie zorientuj się, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności. Na pewno powinny się wśród nich znaleźć:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
     • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
     • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
     • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
     • różnego rodzaju umowy.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji na kierunek automatyka i robotyka, powinna mieć świadomość, że w Polsce uiszczanie opłat rekrutacyjnych stanowi obowiązkową część kwalifikacji. W zależności od kierunku wahają się one od 85 do 100 zł. Informacje na ich temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Dokonasz ich za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Jeżeli zapomnisz o dokonaniu przelewu, nie będziesz mieć szansy na wzięcie udziału w rekrutacji. Pamiętaj również, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     Studia w Poznaniu na kierunku automatyka i robotyka mają profil wybitnie ścisły. Pośród przedmiotów, które punktowane są w procesie kwalifikacji, znajdują się między innymi: matematyka, fizyka, czy nawet informatyka. Pamiętaj również, żeby dodatkową wagę przywiązać do dobrego przygotowania z dowolnie wybranego języka ścisłego nowożytnego. Liczba osób chętnych na tego typu kierunki jest zawsze bardzo duża, więc swoje przygotowania rozpocznij odpowiednio wcześnie. Wtedy unikniesz rozczarowań.

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

     Informacje na temat przelicznika punktów kwalifikacyjnych znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie uczelni. Pamiętaj, że znaczenie ma to, czy podczas egzaminów maturalnych zdawałeś przedmioty zgodne z wymogami rekrutacyjnymi. Oprócz tego przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony. Oczywiście poziom rozszerzony przynosi zawsze dużo więcej korzyści.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem nowinek technologicznych, a łamigłówki matematyczne i fizyczne są dla ciebie samą przyjemnością, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja wyłącznie dla najzdolniejszych uczniów szkół średnich, warto jednak zrobić ten odważny krok. Laureaci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Pamiętaj jednak, że to nie zwalnia osób wygranych z przystąpienia do podstawowych egzaminów maturalnych. W przypadku studiów na kierunku automatyka i robotyka warto rozważyć olimpiady takie jak:

     • Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości;
     • Olimpiada Matematyczna;
     • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej itd.

     Jak wyglądają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu

     Coraz poważniej rozważasz podjęcie studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu, ale wciąż nie jesteś pewien, czy przewidziana w toku edukacji siatka kształcenia odpowie na twoje zainteresowania i oczekiwania? Zanim aplikujesz, powinieneś zdać sobie sprawę, że kierunek ten jest względnie trudny i z pewnością nie zadowoli każdego.

     Podobnie jak wszystkie studia techniczne, tak i Automatyka i robotyka, buduje swoje założenia i szczegółowe procedury nauczania na filarach dokonań naukowych najwybitniejszych matematyków oraz fizyków. W związku z tym przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz od gruntownego przypomnienia sobie posiadanych już umiejętności z zakresu tych nauk.

      

     Program studiów i przedmioty

     Informatyczny aspekt tego kierunku wprowadzi cię w świat zagadnień programistycznych. Poznasz tajniki posługiwania się kilkoma najpopularniejszymi językami kodowania, w późniejszym czasie rozszerzając swoje kompetencje o projektowanie i tworzenie stron internetowych, użytecznych programów i aplikacji.

     Nauczysz się eksploatowania oraz projektowania układów automatyki oraz systemów sterowania i wspomagania decyzji, dzięki czemu te enigmatycznie brzmiące zestawienia słów przestaną być dla ciebie abstrakcją.

     Wymagania na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu są duże, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

     • teoria obwodów elektrycznych,
     • przetwarzanie sygnałów,
     • grafika inżynierska,
     • symulacja i modelowanie komputerowe,
     • komputerowe wspomaganie projektowania,
     • systemy operacyjne czasu rzeczywistego.

      

     Jak sam widzisz, wiedza i umiejętności, które przyswoisz w trakcie studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu będą na tyle szerokie, że zapewnią ci doskonałe perspektywy zawodowe.

      

     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     AUTOMATYKA I ROBOTYKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

     AUTOMATYKA I ROBOTYKA POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

      

     automatyka i robotyka studia Poznań

      

     Ile trwają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu

     Uczelnie w Poznaniu, które postanowiły wzbogacić oferowany repertuar kierunków o Automatykę i robotykę, prezentują opisywany kierunek zgodnie z czasem trwania studiów inżynierskich.

     Automatyka i robotyka należy do kanonu studiów inżynierskich, których przebieg można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich są trwające trzy i pół roku studia pierwszego stopnia. Ich ukończenie zapewnia absolwentom gwarancję możliwości podjęcia pracy w zawodzie.

     Studia drugiego stopnia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu będą trwały półtora roku i przyczynią się do znacznego poszerzenia kompetencji studentów oraz wzbogacenia ich możliwości zawodowych.

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     AUTOMATYKA I ROBOTYKA POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

     AUTOMATYKA I ROBOTYKA POZNAŃ STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu

     Studia w Poznaniu na kierunku Automatyka i robotyka rządzą się własnymi prawami w kwestii rekrutacji, podobnie zresztą jak wszystkie kierunki studiów w Poznaniu.

     Przed rekrutacją na ten kierunek powinieneś przede wszystkim zapoznać się z ogólnymi zasadami aplikacyjnymi, obowiązującymi większość uczelni. W związku z tym, że są to studia inżynierskie, wiodącymi przedmiotami, które powinieneś zdawać na maturze, będą: matematyka, fizyka, chemia oraz język obcy nowożytny.

     O przyjęcie na studia drugiego stopnia na tym kierunku będą mogli ubiegać się kandydaci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na tym bądź pokrewnym kierunku, o ile dana uczelnia na to pozwala. W procesie rekrutacji będą miały znaczenie uzyskane na dyplomie końcowym oceny, dlatego warto postarać się o jak najlepsze.

     Znacznie ułatwione podejście do całej rekrutacji będą miały osoby, którym udało się zdobyć tytuł finalisty lub laureata ogólnopolskich konkursów przedmiotowych z matematyki, fizyki lub chemii. Wówczas nie trzeba podchodzić do matury, otrzymując odgórnie stuprocentowy wynik z tego egzaminu.

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     Kiedy poznasz już rezultat swoich zmagań z egzaminem dojrzałości i stwierdzisz, że uzyskane wyniki są wystarczające, aby dostać się na Automatykę i robotykę w Poznaniu lub uznasz, że i tak warto spróbować, weźmiesz udział w elektronicznej rejestracji kandydatów.

     W tym kroku będziesz musiał pochwalić się osiągniętymi na maturze wynikami procentowymi lub ocenami z dyplomu studiów pierwszego stopnia, wpisując je w odpowiedni formularz umieszczony na stronie internetowej wybranej przez ciebie uczelni. Warto pamiętać, aby podawane w ten sposób informacje były zgodne z prawdą.

     Kolejnym i ostatnim już krokiem na drodze do stania się pełnoprawnym studentem kierunku Automatyka i robotyka na jednej z uczelni w Poznaniu będzie skompletowanie kilku potrzebnych dokumentów, wśród których znajdą się: świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografia do legitymacji oraz dokładnie wypełniony formularz aplikacyjny.

     zasady rekrutacji na studia

      

     automatyka i robotyka studia Poznań

      

     Jaka praca po studiach na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu?

     Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu? Z pewnością wyobrażasz już sobie, że każda z obranych przez absolwentów tego kierunku dróg, będzie prowadziła na sam szczyt społecznego prestiżu i bogactwa.

     Absolwenci bez trudu odnajdą się w przemyśle budowy maszyn, zasilając swoimi umiejętnościami międzynarodowe przedsiębiorstwa produkujące podzespoły elektroniczne oraz wszelkiego rodzaju części, bez których poprawne działanie wszelkich pojazdów mechanicznych oraz szeroko pojętych maszyn nie byłoby możliwe.

     Praca w przemyśle chemicznym nieco odbiega od ścisłego powiązania z kierunkiem kształcenia, jednak dzięki nabytym podczas studiów umiejętnościom, każdy z absolwentów doskonale odnajdzie się na stanowisku związanym z branżą chemiczną. Oczywistym warunkiem jest doskonała orientacja w tablicy Mendelejewa.

     Przemysł przetwórstwa materiałów zapewni absolwentom Automatyki i robotyki możliwość codziennego obcowania z substancjami i stopami metali, używanymi podczas produkcji części maszynowych oraz podzespołów elektronicznych.

     Absolwent opisywanego kierunku bez problemu odnajdzie się również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystujących automatyzację procesów technologicznych, przyczyniając się tym samym do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania zmechanizowanych fabryk oraz przeciętnych gospodarstw domowych.

     Jeśli posiadasz aspiracje do stania się światowej sławy pracownikiem naukowym, po ukończeniu Automatyki i robotyki będzie na ciebie czekać wiele stanowisk w jednostkach naukowo-badawczych. To świetna okazja, żeby wykorzystać zdolności analitycznego myślenia w procesie rozwiązywania złożonych problemów logicznych.

     Jakby tego było mało, po studiach będziesz mógł założyć własną działalność gospodarczą, aby zapewnić sobie względną niezależność życiową i pozbyć się przykrej konieczności regularnego obcowania z apodyktycznym szefostwem. To idealna opcja dla najbardziej przedsiębiorczych absolwentów.

      

     Jakie opinie mają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu?

     Przed dokonaniem ostatecznych wyborów związanych z edukacją, należy rozwiać wszystkie wątpliwości. Dlatego, wśród pytań, które kandydaci powinni zadać znajduje się: Jakie ma kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu opinie?

     Jacek, student Automatyki i robotyki mówi:

     „Studiuję w Poznaniu, ale nie dlatego, że pochodzę z tego miasta i nie chciałem się z niego wyprowadzać. Po prostu wiem, że w moim mieście znajdują się świetne uczelnie, które zapewniają najlepsze wykształcenie. Dlatego poznaniacy nigdzie nie muszą się ruszać, bo tutaj mają wszystko, by osiągnąć swoje edukacyjne cele.”

     KIERUNKI INŻYNIERSKIE - TECHNICZNE W POZNANIU

     informatyka
     urban management
     Rozwiń

     POPULARNE KIERUNKI INŻYNIERSKIE - TECHNICZNE NIESTACJONARNE W POZNANIU

     POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK AUTOMATYKA I ROBOTYKA

     23 Uczelnie w Poznaniu

     Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

      

      

     Komentarze (0)