Studia na kierunku budownictwo w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku budownictwo w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Budownictwo - Poznań
W procesie rekrutacji na studia na kierunku budownictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
szczegółowe wymagania na uczelniach
Budownictwo to kierunek techniczny, którego znaczenie na rynku pracy nie maleje. Świat nieustannie się buduje, dlatego potrzebuje specjalistów, którzy zaprojektują mu budynki, wykonają je, a także będą kierować procesami budowlanymi. Kandydaci powinni interesować się nie tylko naukami ścisłymi, ale także osiągnięciami w zakresie najnowszych technologii.
W trakcie realizowanego kształcenia nabędziesz potrzebne umiejętności sprowadzające się do projektowania budynków mieszkalnych, biurowych i przemysłowych przy wykorzystaniu najnowszych technologii i materiałów. Zdobędziesz odpowiednie kompetencje sprowadzające się do wykonawstwa budowlanego, zarządzania, nadzorowania i koordynacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Zapoznasz się z procedurą projektową i wykonawczą obowiązującą nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, wytwórniach elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej, która jest związana z budownictwem i architekturą.
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
W zależności od wybranej uczelni program kształcenia może różnić się w zakresie proponowanych przedmiotów oraz specjalizacji. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które umożliwią zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia oraz rozwinięcie potrzebnych do pracy umiejętności odnoszących się do projektowania, kierowania wykonawstwem i utrzymywania podstawowych obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego.
Studenci uczęszczają na przedmioty związane z materiałami budowlanymi, zasadami produkcji przemysłowej i technologii wykonywania wyrobów i elementów budowlanych. Studenci mają szansę rozwinąć predyspozycje manualne, graficzne, a także kompetencje kierownicze.
W programie studiów na kierunku Budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kandydaci na kierunek budownictwo nie mogą mieć problemów z nauką matematyki, fizyki, informatyki. Studia tego typu są idealne dla osób, które mają predyspozycje manualne oraz posiadają podstawowe umiejętności w zakresie tworzenia rysunku technicznego.
Osoby zainteresowane budownictwem powinny odznaczać się wyobraźnią przestrzenną, a także kreatywnością, która pomoże im stworzyć nowe projekty. Powinieneś/powinnaś również wykazywać zainteresowanie najnowszą technologią zwłaszcza przydatną w nowym budownictwie.
Jeśli w przyszłości chcesz zajmować się konstrukcyjną, technologiczną, organizacyjną, mostową, drogową, kolejową, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.
Wiedza
Studia w Poznaniu w zakresie budownictwa pozwolą Ci uporządkować wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Te dziedziny nauki są niezbędne do opisu i analizy zjawisk z obszaru budownictwa. Studenci mają okazję zgłębiać zagadnienia związane z geodezją, grafiką inżynierską, a także narzędziami i metodami komputerowego wspomagania stosowane w przygotowaniu dokumentacji technicznej.
Zdobędziesz wiedzę odnoszącą się do mechaniki ogólnej, wytrzymałości materiałów, teoretycznych modeli materiałów oraz zasad ogólnego kształtowania konstrukcji. Poznasz także prawo budowlane, normy oraz wytyczne projektowania obiektów budowlanych.
Studenci zapoznają się z zasadami konstruowania i wymiarowania elementów i połączeń metalowych, betonowych, zespolonych, drewnianych i murowych obiektów budowlanych. Student zapoznaje się z najchętniej stosowanymi materiałami budowlanymi, poznaje ich właściwości, podstawowe elementy ich projektowania, technologii wytwarzania i badania.
Umiejętności
Realizowane zajęcia na kierunku budownictwo pozwalają wykształcić potrzebne do pracy umiejętności i zyskać niezbędne kompetencje. Absolwent potrafi dokonać klasyfikacji obiektów budowlanych, ocenia i dokonuje zestawień obciążeń, które działają na obiekty budowlane, a także wykonuje analizę statystyczną konstrukcji prętowych statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych.
Studenci uczą się, w jaki sposób wybrać narzędzia analityczne lub numeryczne do rozwiązywania problemów analizy i projektowania obiektów budowlanych. Potrafią zaprojektować wybrane elementy i proste konstrukcje budowlane: metalowe, betonowe, zespolone, drewniane i murowe.
Wykonują proste eksperymenty laboratoryjne, które prowadzą do oceny jakości stosowanych materiałów budowlanych. Potrafią odczytać rysunki architektoniczne, budowlane i geodezyjne, a także sporządzają dokumentację graficzną w środowisku wybranych programów CAD.
Kompetencje społeczne
Absolwenci budownictwa mają świadomość nieustannego dokształcania się, co jednocześnie związane jest z podnoszeniem kompetencji zawodowych. Rozumieją pozatechniczne aspekty i skutki działalności związanej z budownictwem i branżami mu pokrewnymi. Rozpatrują także jego wpływ na środowisko.
Absolwent potrafi zachowywać się profesjonalnie, przestrzega zasad etyki zawodowej oraz wyraża poszanowanie dla różnorodności poglądów i kultur. Odpowiada za pracę własną oraz działania zespołowe. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy. Ma świadomość roli społecznej, którą pełni, a dzięki temu przekazuje informacje i opinie związane z osiągnięciami odnoszącymi się do budownictwa.
Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku lub 4,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo w Poznaniu będą trwały siedem semestrów lub dziewięć semestórw, a więc trzy i pół roku lub cztery i pół roku, a ich ukończenie zostanie zwieńczone uzyskaniem przez każdego absolwenta dyplomu inżyniera.
Na ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku Budownictwo każdy ze studentów będzie musiał poświęcić półtora roku lub dwa lata, aby w dostatecznym stopniu rozszerzyć znany z poprzedniego etapu edukacji materiał.
Podczas nauki na Budownictwie w Poznaniu nauczysz się między innymi podstaw materiałoznawstwa, wznoszenia konstrukcji metalowych, chemicznej analizy stopów metali, czy tworzenia skomplikowanych projektów budowlanych, zrozumiałych dla innych pracowników branży.
Budownictwo w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3,5 do 4,5 roku | inżynier |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister inżynier |
Absolwenci budownictwa mogą poszczycić się umiejętnościami sprowadzającymi się do projektowania, kierowania wykonawstwem oraz utrzymaniem podstawowych obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego.
Są zatrudniani w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym i elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą.
Absolwenci wykonują pracę w zakresie projektowania konstrukcji statycznych i mechanicznych budowli, wykonywania obiektów budowlanych, mieszkaniowych, przemysłowych, jak również są przygotowani do kierowania produkcją i stosowania nowoczesnych technologii i technik komputerowych w wykonawstwie i projektowaniu obiektów budowlanych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Budownictwo:
Absolwenci budownictwa obejmują różnego typu stanowiska pracy w zależności od zdobytych kwalifikacji, dzięki ukończonym specjalnościom i dodatkowym kursom.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Budownictwo:
Na absolwentów kierunku studiów Budownictwo czeka wiele zawodów powiązanych z ukończonymi studiami. Jednak najczęściej wybieranymi są m.in. inżynier budowlany, monter konstrukcji budowlanych, kierownik budowy oraz kierownik robót drogowych. Jakie są ich obowiązki i ile zarabiają miesięcznie?
Inżynier budowlany
Inżynier budowlany może znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych lub przedsiębiorstwach. Odpowiada on za przygotowanie budowy oraz potrzebnych materiałów i surowców. Podczas prac budowlanych nadzoruje pracowników i kierownika budowy, a także ich pracę. Sprawdza czy budowa przebiega zgodnie z planem i czy wszystkie formalności zostały dopełnione. Mediana miesięcznych zarobków inżyniera budowy to około 6420 zł brutto.
Projektant konstrukcji budowlanych
Firmy budowlane najczęściej zatrudniają projektanta konstrukcji budowlanych do przygotowania odpowiednich jakościowo materiałów, które będą niezbędne do zbudowania prawidłowej konstrukcji, zgodnej z planem. Ocenia on również przebieg prac i bezpieczeństwo powstałej metalowej konstrukcji. Mediana to 8000 zł brutto miesięcznie.
Kierownik budowy
Pracuje on zwykle na miejscu budowy i zarządza pracami, które muszą być wykonane zgodne z prawem budowlanym. Układa on także harmonogram prac i grafiki. Do jego obowiązków należy również kontrola jakości wykonywanych prac i postępów budowy, a także nadzór nad pracownikami. Na kierowniku budowy spoczywa również odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie, a więc musi on zapewnić warunki zgodne z zasadami BHP. Mediana zarobków wynosi 10000 zł brutto.
Kierownik robót drogowych
Podobnie jak kierownik budowy, kierownik robót drogowych odpowiada za nadzorowanie swoich pracowników, a także postępów budowy dróg czy modernizacji infrastruktury. Odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa na budowie, grafiki i harmonogram prac. Zajmuje się również niezbędną dokumentacją, która zawiera m.in. różne pozwolenia. Mediana zarobków to 9250 zł brutto.
*Źródło wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Wpływ na zarobki ma wiele czynników. Stawki mogą różnić się, w zależności od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie bardzo często różni się w zależności od województwa czy miasta.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechncie Poznańskiej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku budownictwo, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Poznańska oferuje 270 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5600 zł.
Uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo w Poznaniu:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, dlatego kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Na studia kwalifikują się ci kandydaci, którzy zajęli odpowiednio wysokie miejsce na liście rankingowej.
Limity miejsc na kierunku budownictwo w Poznaniu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne – za naukę na studiach niestacjonarnych w publicznych szkołach wyższych oraz za naukę w prywatnych uczelniach należy zazwyczaj zapłacić.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK – uczelnie w wybranym przez siebie terminie udostępniają informacje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia kandydata na wybrane kierunki studiów. Dane te pozwalają kandydatom poznać liczbę zdobytych przez nich punktów, a także zajmowanego miejsca na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej uczelni. Czasem jednak niektóre uczelnie umożliwiają lub nawet preferują pośrednią formę dostarczenia kompletnych zestawów dokumentów – np. za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Osoby, które dostały się na studia, mogą składać dokumenty rekrutacyjne tuż po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Etap ten najczęściej trwa zaledwie kilka dni, a jego termin ustalany jest indywidualnie przez uczelnię. Kandydaci powinni dopełnić niezbędnych formalności w czasie wyznaczonym przez szkołę wyższą – spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek budownictwo:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu PP) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
Osoby, które myślą o studiowaniu budownictwa, muszą najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Pamiętaj, że w zależności od etapu i trybu kształcenia przebieg procesu kwalifikacyjnego będzie wyglądał inaczej.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym.
Wymagane dokumenty
Kandydaci bardzo często muszą wykonać badania lekarskie, które poświadczą brak przeciwwskazań do kształcenia i wykonywania zawodu w danym zakresie. Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
BUDOWNICTWO - ważne informacje
studia architektura i budownictwo w Poznaniu
Okres kwalifikacyjny na studia bywa niełatwy i skomplikowany. Po wyborze kierunku kształcenia, należy zastanowić się w którym mieście chcemy podjąć studia? Wśród wielu pytań, jakie zadają kandydaci na studia, powinno pojawić się następujące: Jakie ma kierunek Budownictwo w Poznaniu opinie?
Robert, student drugiego stopnia Budownictwa mówi:
„Budownictwo to przyszłościowy kierunek, którego ukończenie gwarantuje ciekawą pracę. Od dziecka marzyłem o tym, by wznosić wieżowce… studiując w Poznaniu wiem, że to marzenie może się kiedyś spełnić.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|