Budownictwo to kierunek techniczny, którego znaczenie na rynku pracy nie maleje. Świat nieustannie się buduje, dlatego potrzebuje specjalistów, którzy zaprojektują mu budynki, wykonają je, a także będą kierować procesami budowlanymi. Kandydaci powinni interesować się nie tylko naukami ścisłymi, ale także osiągnięciami w zakresie najnowszych technologii.
W trakcie realizowanego kształcenia nabędziesz potrzebne umiejętności sprowadzające się do projektowania budynków mieszkalnych, biurowych i przemysłowych przy wykorzystaniu najnowszych technologii i materiałów. Zdobędziesz odpowiednie kompetencje sprowadzające się do wykonawstwa budowlanego, zarządzania, nadzorowania i koordynacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Zapoznasz się z procedurą projektową i wykonawczą obowiązującą nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, wytwórniach elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej, która jest związana z budownictwem i architekturą.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni program kształcenia może różnić się w zakresie proponowanych przedmiotów oraz specjalizacji. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które umożliwią zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia oraz rozwinięcie potrzebnych do pracy umiejętności odnoszących się do projektowania, kierowania wykonawstwem i utrzymywania podstawowych obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego.
Studenci uczęszczają na przedmioty związane z materiałami budowlanymi, zasadami produkcji przemysłowej i technologii wykonywania wyrobów i elementów budowlanych. Studenci mają szansę rozwinąć predyspozycje manualne, graficzne, a także kompetencje kierownicze.
W programie studiów na kierunku Budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na kierunek budownictwo nie mogą mieć problemów z nauką matematyki, fizyki, informatyki. Studia tego typu są idealne dla osób, które mają predyspozycje manualne oraz posiadają podstawowe umiejętności w zakresie tworzenia rysunku technicznego.
Osoby zainteresowane budownictwem powinny odznaczać się wyobraźnią przestrzenną, a także kreatywnością, która pomoże im stworzyć nowe projekty. Powinieneś/powinnaś również wykazywać zainteresowanie najnowszą technologią zwłaszcza przydatną w nowym budownictwie.
Jeśli w przyszłości chcesz zajmować się konstrukcyjną, technologiczną, organizacyjną, mostową, drogową, kolejową, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia w Poznaniu w zakresie budownictwa pozwolą Ci uporządkować wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Te dziedziny nauki są niezbędne do opisu i analizy zjawisk z obszaru budownictwa. Studenci mają okazję zgłębiać zagadnienia związane z geodezją, grafiką inżynierską, a także narzędziami i metodami komputerowego wspomagania stosowane w przygotowaniu dokumentacji technicznej.
Zdobędziesz wiedzę odnoszącą się do mechaniki ogólnej, wytrzymałości materiałów, teoretycznych modeli materiałów oraz zasad ogólnego kształtowania konstrukcji. Poznasz także prawo budowlane, normy oraz wytyczne projektowania obiektów budowlanych.
Studenci zapoznają się z zasadami konstruowania i wymiarowania elementów i połączeń metalowych, betonowych, zespolonych, drewnianych i murowych obiektów budowlanych. Student zapoznaje się z najchętniej stosowanymi materiałami budowlanymi, poznaje ich właściwości, podstawowe elementy ich projektowania, technologii wytwarzania i badania.
Umiejętności
Realizowane zajęcia na kierunku budownictwo pozwalają wykształcić potrzebne do pracy umiejętności i zyskać niezbędne kompetencje. Absolwent potrafi dokonać klasyfikacji obiektów budowlanych, ocenia i dokonuje zestawień obciążeń, które działają na obiekty budowlane, a także wykonuje analizę statystyczną konstrukcji prętowych statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych.
Studenci uczą się, w jaki sposób wybrać narzędzia analityczne lub numeryczne do rozwiązywania problemów analizy i projektowania obiektów budowlanych. Potrafią zaprojektować wybrane elementy i proste konstrukcje budowlane: metalowe, betonowe, zespolone, drewniane i murowe.
Wykonują proste eksperymenty laboratoryjne, które prowadzą do oceny jakości stosowanych materiałów budowlanych. Potrafią odczytać rysunki architektoniczne, budowlane i geodezyjne, a także sporządzają dokumentację graficzną w środowisku wybranych programów CAD.
Kompetencje społeczne
Absolwenci budownictwa mają świadomość nieustannego dokształcania się, co jednocześnie związane jest z podnoszeniem kompetencji zawodowych. Rozumieją pozatechniczne aspekty i skutki działalności związanej z budownictwem i branżami mu pokrewnymi. Rozpatrują także jego wpływ na środowisko.
Absolwent potrafi zachowywać się profesjonalnie, przestrzega zasad etyki zawodowej oraz wyraża poszanowanie dla różnorodności poglądów i kultur. Odpowiada za pracę własną oraz działania zespołowe. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy. Ma świadomość roli społecznej, którą pełni, a dzięki temu przekazuje informacje i opinie związane z osiągnięciami odnoszącymi się do budownictwa.