Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku informatyka w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia uzależniony jest od wybranej uczelni. Przewidywane efekty edukacji w zakresie informatyki są zbliżone, ale siatki zajęć i propozycje specjalizacyjne mogą się różnić. Studenci uczęszczają na przedmioty obowiązkowe i fakultatywne, a także specjalnościowe, a wybór ścieżki kształcenia ma realny wpływ na dalszą drogę zawodową.
Studenci mają okazję opanować zagadnienia dotyczące sieci komputerowych, architektury systemów komputerowych, bazy danych, inżynierii oprogramowania. Studia informatyczne w Poznaniu umożliwiają zdobycie umiejętności programowania, pozwalają rozwijać zdolności graficznych, a także dają szansę, by nauczyć się projektowania stron WWW.
W programie studiów na kierunku Informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kierunek informatyka w Poznaniu jest idealny dla osób, które chcą zdobyć potrzebne umiejętności i wiedzę, istotną w trakcie wykonywania zawodów informatycznych. Jeśli chcesz nauczyć się projektować oprogramowania, administrować serwerami internetowymi, systemami operacyjnymi, sieciami informatycznymi, a także wykorzystywać techniki właściwe dla współczesnych mediów, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
Kandydaci na studia informatyczne powinni wykazywać zainteresowanie najnowszymi technologiami i oprogramowaniem komputerowym. Jest to kierunek dla osób, przed którymi wirtualny świat nie ma tajemnic. Warto także rozwijać analityczne, logiczne myślenie, ale i myślenie abstrakcyjne, twórcze.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia informatyczne w Poznaniu pozwolą Ci zdobyć wszechstronne wykształcenie, które obejmuje między innymi wiedzę matematyczną, związaną stricte z analizą matematyczną, algebrą, matematyką dyskretną, logiką, teorią mnogości, metodami probabilistycznymi, statystyką, metodami numerycznymi. Studenci zgłębiają także zagadnienia fizyczne odnoszące się do mechaniki, termodynamiki, optyki i akustyki, elektryczności i magnetyzmu, fizyki kwantowej.
Mają wiedzę w zakresie telekomunikacji, która umożliwi zrozumienie zasad działania w zakresie sieci teleinformatycznych. Zapoznają się z zasadami budowy współczesnych komputerów i urządzeń, które z nimi współpracują, chociażby systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych. Poznają metody projektowania, analizowania, wytwarzania programowania, także implementacji algorytmów. Poznają podstawowe konstrukcje programistyczne i struktury danych oraz zasady inżynierii oprogramowania.
Umiejętności
Kierunek informatyka w Poznaniu umożliwi Ci zdobycie rzetelnego wykształcenia i potrzebnych w zawodzie umiejętności. Studenci potrafią planować oraz realizować informatyczne projekty w zgodzie z opracowywanym harmonogramem, a posługują się przy tym językiem nie tylko branżowym, ale i zrozumiałym dla osób spoza dziedziny IT.
Nauczysz się opracowywać dokumentację techniczną zadania inżynierskiego oraz tekst omawiający wyniki realizacji zadania. Studenci zapoznają się z zasadami i procedurami bezpieczeństwa informacji, także bezpieczeństwa systemów komputerowych, jak również zasady ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie IT. Jednocześnie stosują się do zaleceń.
Będziesz w stanie instalować oraz konfigurować wybrane systemy operacyjne i nimi administrować. Nauczysz się instalować różnego rodzaju oprogramowania narzędziowe i użytkowe. Zaprojektujesz oraz skonfigurujesz prostą sieć oraz będziesz mógł nią administrować. Będziesz mógł/mogła konfigurować, zabezpieczać i udostępniać usługi sieciowe oraz wykrywać i diagnozować problemy, które pojawiają się w sieci. Nauczysz się tego typu problemy rozwiązywać.
Kompetencje społeczne
Studenci informatyki zdobywają szereg kompetencji społecznych, które są niezwykle istotne, jeśli chcesz we właściwy sposób funkcjonować w świecie informatyki. Przede wszystkim mają oni świadomość, że informatyka to kierunek niezwykle rozwojowy, co oznacza, że wymaga nieustannych aktualizacji i dokształcania się w zakresie najnowszych technologii i oprogramowania komputerowego.
Studenci potrafią działać w profesjonalny sposób i przestrzegają zasad etyki zawodowej, zwłaszcza w zakresie poszanowania praw autorskich oraz różnorodności poglądów. Nauczysz się działać w przedsiębiorczy sposób, a także formułować i przekazywać informacje odnoszące się do osiągnięć informatyki.
Będziesz we właściwy sposób komunikował/a się z inwestorami z różnych środowisk, a także nabędziesz umiejętność pracy w zespole. Studenci wykazują także pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżyniera-informatyka, również jego wpływu na środowisko.